Na co zwrócić uwagę?

Jakie mieszkanie będzie najlepsze dla Ciebie?

Zakup mieszkania to decyzja podejmowana zwykle na wiele lat, dlatego dokonując wyboru, musimy dokładnie określić, jakie są nasze obecne potrzeby i wymagania, oraz jak mogą się one zmieniać w ciągu najbliższych lat. Również zakładając możliwość sprzedaży nowego mieszkania w niedalekiej przyszłości, należy wybrać nieruchomość spełniającą ogólnie przyjęte standardy rynkowe coraz bardziej wymagających klientów. Wybór mieszkania zależy od naszych indywidualnych preferencji, istnieją jednak pewne kanony, które warto wziąć pod uwagę, podejmując ostateczną decyzję.
My doradzamy, właściwego wyboru dokonujesz Ty.

Lokalizacja – źródło przyszłej wartości
Gdy decydujemy się na zakup mieszkania, kluczową sprawą jest wybór właściwej lokalizacji. To ona stanowi o komforcie mieszkania i przyszłej wartości lokalu. Czy zależy Ci na ścisłym centrum, czy raczej na zacisznym miejscu wśród zieleni i z dala od miejskiego zgiełku?

Praca, szkoła, przedszkole
Nikt nie chce spędzić połowy życia na dojazdach. Sprawdź, ile czasu zajmuje dojazd do miejsca pracy, szkoły, przedszkola, rodziny. Dowiedz się, czy w najbliższej przyszłości planowane są jakieś zmiany w komunikacji.

Czas wolny i relaks
W wyborze pomogą Ci Twoje upodobania. Czy w Twoim mieszkaniu i na osiedlu będziesz czuć się przyjemnie i komfortowo? Jakie atrakcje znajdziesz w najbliższej okolicy? Gdzie pójdziesz na spacer z dzieckiem, uprawiać jogging, udasz się na rowerową przejażdżkę? Czy będziesz mieć blisko do miejsc, z których najczęściej korzystasz?

Zakupy
Wyobraź sobie codzienne życie na osiedlu. Czy w pobliżu jest sklep spożywczy oraz inne sklepy i usługi, których będziesz na co dzień potrzebować? Zorientuj się, czy w pobliżu jest apteka.

Twoje mieszkanie

Lokalizacja jest ważna, ale równie ważne jest mieszkanie – w końcu w nim właśnie będziesz mieszkać. Czy jest ładne, funkcjonalne, jasne? Czy podoba Ci się widok z okna? Czy z przyjemnością będziesz do niego wracać?

Funkcjonalność
Nie metraż, lecz właściwy rozkład i dobry projekt decydują o atrakcyjności mieszkania. Upewnij się, że w sypialni zmieścisz wygodne łóżko z szafkami nocnymi, odpowiedniej wielkości szafę ubraniową i krzesło. Może jeszcze biurko do pracy przy komputerze? W pokoju dziennym potrzebny będzie pewnie komplet wypoczynkowy ze stolikiem, komoda z telewizorem, stół jadalny, a między meblami komfortowe dojście do drzwi balkonowych i dostęp do okna. Czy w łazience oprócz pralki zmieścisz komfortową wannę, czy tylko prysznic? Czy kuchnia ma być osobna, ze stołem jadalnym? Zaplanuj, gdzie przechowasz wszystkie potrzebne rzeczy – w przedpokoju dobrze jest znaleźć miejsce na dużą, głęboką szafę. Wyobraź sobie swoje codzienne czynności – mieszkanie powinno być dopasowane do Twoich zwyczajów i stylu życia. Przemyśl, które z pomieszczeń przeznaczyć na sypialnię. Czy ważne jest, aby było w niej słońce przez cały dzień? Jaki tryb życia prowadzisz? Wolisz mieć więcej światła rano czy po południu? Zwróć uwagę, jak mieszkanie położone jest względem stron świata.

Sprawdź dokładnie przed zakupem

Kiedy ustalisz, co powinno się znaleźć w Twoim wymarzonym mieszkaniu, sprawdź, czy jest to możliwe. Tu liczy się każdy szczegół: szerokość i długość pomieszczenia, usytuowanie drzwi, okien, grzejników. Rozplanowanie mieszkania nie jest łatwe, dlatego najwygodniej jest, kiedy na rzucie mieszkania narysowane są w skali meble oraz zaznaczone przyłącza mediów. Jeśli tych informacji nie ma, koniecznie poproś o pomoc Opiekuna Klienta lub skorzystaj z pomocy architekta. Inaczej nie dowiesz się, czy mieszkanie spełnia Twoje oczekiwania.

Standard wykończenia
Niezależnie od oczekiwanego przez Ciebie standardu, mieszkanie powinno być wykonane starannie, z dobrej jakości materiałów, gwarantujących trwałość, zdrowy mikroklimat, komfort akustyczny oraz optymalne koszty użytkowania. Informacji szukaj w opisie technicznym inwestycji oraz w umowie o administrowanie, a o szczegóły zapytaj Opiekuna Klienta. Jeżeli będziesz potrzebować bardziej szczegółowych danych, poproś o spotkanie z architektem. Zorientuj się, czy deweloper zadbał o dobre łącze telewizyjne i internetowe, by nie trzeba było martwić się o te kwestie we własnym zakresie.

Pomieszczenia przynależne i powierzchnie dodatkowe
Atutem będą dodatkowe powierzchnie do zagospodarowania, takie jak schowek, piwnica, komórka lokatorska, garaż czy miejsce postojowe. Dowiedz się od Opiekuna Klienta, czy takie pomieszczenia są jeszcze w ofercie oraz jaki jest ich ewentualny koszt. W przyszłości na pewno docenisz posiadanie tej dodatkowej przestrzeni.

Twoje osiedle

Integracja i czas wolny
Dowiedz się, czy na osiedlu znajdują się pomieszczenia rekreacyjne, jak siłownia, klub lub inne lokale dostępne dla ogółu mieszkańców. Tego typu wspólne przestrzenie pomogą Ci poznać sąsiadów i ułatwią integrację. Zapytaj, czy zaprojektowano i zbudowano plac zabaw, a jeśli tak, to czy jest on bezpieczny i przyjazny dla dzieci? Czy zadbano o ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, słupki, donice oraz zieleń? Czy zatroszczono się o estetykę otoczenia? Przyjrzyj się również usytuowaniu budynków, zwróć uwagę, czy projektant wydzielił przestrzenie publiczne i półpubliczne. To będzie Twoje najbliższe otoczenie, pośród którego będziesz spędzać wolny czas. Dobry projekt docenisz szczególnie w cieplejsze dni, kiedy będziesz mieć ochotę na odpoczynek w zaciszu swojego osiedla. Warto także zasięgnąć opinii osób już mieszkających na osiedlu, ewentualnie (jeśli nikt tam jeszcze nie mieszka) osób mieszkających na innych inwestycjach wybranego dewelopera.

Otoczenie i bezpieczeństwo
Jeśli nie znasz Wrocławia, dowiedz się, gdzie są rynek, dworzec kolejowy, lotnisko, najbliższy park lub inne tereny rekreacyjno-sportowe. Dobrze jest również sprawdzić, czy dzielnica, w której chcesz zamieszkać, jest bezpieczna. Najlepszym źródłem informacji są mieszkańcy osiedla. Przespaceruj się po okolicy, porozmawiaj z ludźmi o tym, jak im się żyje – takie informacje mogą okazać się bezcenne.

Okolica dziś i jutro

Szukaj informacji o drogach, zakładach produkcyjnych, inwestycjach generujących duży ruch, hałasie, zapachu itp. – czyli o wszystkim, co może być dla Ciebie uciążliwe na co dzień. Obejrzyj osobiście okolicę i miejsce inwestycji – najlepiej o różnych porach dnia oraz w nocy lub wieczorem. Sprawdź okolicę na mapie Google. Dowiedz się, co w przyszłości może powstać w sąsiedztwie Twojego mieszkania (jednym ze źródeł informacji jest Prospekt Informacyjny inwestycji sporządzany przez dewelopera).

Mieszkanie to część inwestycji

Warto pomyśleć o wybranym przez nas mieszkaniu w kontekście całej inwestycji.

Sprawdź:

  • czy inwestycja jest ciekawa i atrakcyjna, czy deweloper nie będzie miał problemu ze sprzedażą pozostałych mieszkań w budynku
  • co znajduje się, a co powstanie w najbliższym sąsiedztwie
  • czy jest pewność, że inwestycja bezpiecznie się zakończy

Deweloper

Często równie ważnymi informacjami, jak te dotyczące obiektu zakupu, są te dotyczące jego sprzedawcy. Nieraz, w realnych sytuacjach życiowych, wybieramy towar czy usługę od sprawdzonego dostawcy – szczególnie gdy transakcja jest dla nas bardzo istotna. Zakupu o tak ogromnej wartości i randze na pewno warto dokonać go od wiarygodnego i rzetelnego dostawcy. Dlatego przed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić wiarygodność dewelopera. Jak to zrobić? Przeczytaj tutaj.
Jeśli sprawdziłeś wszystkie powyższe kwestie i nadal masz wątpliwości, pamiętaj, że Twój Opiekun Klienta może i powinien udzielić Ci odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania, więc nie obawiaj się pytać.