Skip to main content
Porady

Skosy i wysokie sufity – pomysły na aranżację oryginalnego mieszkania

Skosy w mieszkaniu spotykamy dziś nie tylko na poddaszach oraz przy niskich ścianach, lecz również – na sufitach. Coraz częściej widzimy je nie tylko w domach i mieszkaniach, zachwycając się ich nietypową urodą oraz możliwościami. Okazuje się, że dają też szerokie pole dla wyobraźni oraz kreacji przestrzeni.

Współczesne budownictwo mieszkaniowe, zarówno to w obszarze domów jednorodzinnych, jak i bloków czy apartamentowców, oferuje nam coraz więcej ciekawych pomysłów konstrukcyjnych, wychodzących poza strefę utartych rozwiązań. Skosy sufitowe, zaczynające się na wysokości powyżej 2,5 metra, są z pewnością jednym z nich. Kreując nieszablonową przestrzeń stają się coraz popularniejsze i pożądane, a w ostatnich latach dostępne nie tylko w domach, lecz również najwyższych lokalach współczesnych apartamentowców. Spróbujemy dziś odpowiedzieć, dlaczego warto kupić takie mieszkanie oraz – jak je z pomysłem zaaranżować.

Skośny sufit – zmiana spojrzenia

Mieszkanie ze skosami większości z nas kojarzy się z ograniczeniem przestrzeni użytkowej oraz problemami aranżacyjnymi. Nowoczesne budownictwo ma szansę mocno przeformułować ten ogląd. Skosy – zestawione z wysokimi sufitami – oferują nam ogromny potencjał w kreowaniu wymarzonej przestrzeni. Dzięki nim możemy wdrażać nawet najbardziej odważne fantazje dotyczące aranżacji i nietypowych rozwiązań, takich jak np. wysoka na kilka metrów biblioteczka czy podwieszana leżanka. Skosy w zestawieniu z wysokim sufitem zdecydowanie zmieniają atrakcyjność i możliwości adaptacji wnętrz. Co istotne – zakup takiego mieszkania to atrakcyjna alternatywa dla lokali w kamienicy. Urządzenie i wykończenie wnętrz w nowym budownictwie nie wiąże się np. z wymianą instalacji, jest łatwiejsze i możliwe do zrealizowania w krótszym czasie – wprowadza nas w temat Aneta Góralska, architekt pracowni KODO.

A więc – nie tylko zaadaptowane poddasze, nie tylko kłopotliwe aranżacje, lecz również – wizualny potencjał oraz nieszablonowa przestrzeń, która może być wykorzystana w różny sposób, zarówno wizualnie, jak i funkcjonalnie. Koniec więc z „nieużywalną” przestrzenią pod skosami niskich ścian – zamiast nich mamy pełnowartościowy metraż z elementem o ogromnych możliwościach aranżacyjnych. Oryginalnie!

Po pierwsze: potencjał przestrzenny

Najważniejszą cechą mieszkania ze skośnym sufitem jest nieoczywisty sposób kreacji klimatu i odbioru przestrzeni, zarezerwowany dotąd niemal wyłącznie dla budownictwa jednorodzinnego. Pomieszczenie ze skośnym sufitem wydaje się przestronniejsze pod względem funkcjonalnym, większe optycznie i jaśniejsze niż to o standardowej konstrukcji i wysokości. Daje efekt reprezentacyjnego luksusu i prestiżu wolnostojących rezydencji.  Wyższa przestrzeń przekłada się również na lepszą cyrkulację powietrza, lepszy mikroklimat, a tym samym znacznie lepsze samopoczucie. Wysoki, skośny sufit będzie zaletą przede wszystkim w przypadku mniejszych metraży, nadając im nową optykę i nieszablonowy szlif.

Po drugie: wachlarz wykończeniowy

Jak wykończyć wysoki skośny sufit w mieszkaniu? To zależy od wielu czynników, takich jak obecność, ilość i rozmieszczenie okien, widoczność elementów konstrukcyjnych, wielkość powierzchni sufitu, jego nachylenie czy też kubatura całego pomieszczenia.

Jak można wykończyć wysoki skośny sufit? Możliwości jest wiele – prym wśród nich wiodą pomysły na wykorzystanie okładzin ściennych oraz wystylizowanie przestrzeni między skosami na kształt rustykalny bądź industrialny. Najpopularniejszym sposobem na szykowne i trwałe wykończenie skosów jest wyłożenie ich drewnem bądź panelami drewnopodobnymi – ocieplą wnętrze, optycznie przybliżą sufit oraz wykreują efekt dachu w tradycyjnym budownictwie. Z zastosowaniem elementów drewnianych warto również wystylizować oryginalne elementy konstrukcyjne, czyli belki stropowe w różnych konfiguracjach z drewna nowego bądź postarzanego. To unikatowy sposób na niepowtarzalne wykończenie wnętrza w stylistyce rustykalnej, modern classic bądź nowoczesnej. We wnętrzach minimalistycznych bądź loftowych w takiej roli sprawdzą się okładziny imitujące beton bądź belki stalowe – podpowiada architekt KODO.

Co poza tym? Malowanie na kolor inny niż biały, wzorzyste tapety, panele lamelowe – możliwości jest wiele, zarówno tych sprawdzonych, jak i wartych przetestowania. Każdy pomysł jest wart przetestowania. Jeśli nie jesteśmy go pewni, warto skonsultować całość z projektantem wnętrz.

Po trzecie: szanse funkcjonalne

I wreszcie to, co jest szansą oczywistą, choć niekonieczną do zastosowania – opcje funkcjonalnego wykorzystania wolnej przestrzeni pomiędzy skosami wysokiego sufitu. Przy odpowiednim kącie nachylenia skosów pojawia się możliwość zabudowy antresoli – nad częścią bądź całością pomieszczenia. Tak uzyskana dodatkowa przestrzeń może być przeznaczona na sypialnię, domowe biuro, biblioteczkę bądź dodatkowe miejsce do przechowywania. Pamiętajmy, że wszelkie tego rodzaju koncepcje należy uzgodnić z deweloperem, ponieważ zazwyczaj wymagają zastosowania cięższych elementów konstrukcyjnych, a tym samym uwzględnienia wytrzymałości budynku – dodaje Aneta Góralska z KODO. W każdym przypadku jest to jednak szansa na maksymalizację dostępnej przestrzeni, którą warto mieć na uwadze w planach projektowania wnętrza.

Finał, czyli światło

Skośny sufit to wyzwanie również w zakresie doboru odpowiedniego oświetlenia. Przy doborze opraw warto, poza kwestią wizualną, uwzględnić również aspekty funkcjonalne, które najbardziej wpłyną na komfort używania pomieszczenia o tak nietypowej konstrukcji sufitu. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku dobór ilości punktów świetlnych oraz kształtu opraw. W wyborze warto uwzględnić wygląd i wykończenie powierzchni sufitu, by światłem podkreślić jego najmocniejsze atuty wizualne, tworząc zarazem przestrzeń wygodną. Regulowane lampy zwisające, lampy – pająki, konstrukcje świetlne o zmiennej długości oraz odpowiednio skonfigurowane punkty umieszczone w wielu miejscach sufitu – to wszystko warto uwzględnić z myślą o przyszłym używaniu pomieszczeń.

Wysokie skośne sufity nadają wnętrzu niepowtarzalny wygląd – jeśli nieszablonowa aranżacja jest ważną częścią naszych planów, warto wziąć pod uwagę kupno lokalu z takim elementem konstrukcyjnym.

To nowoczesne osiedla z klimatem małego miasteczka na zielonym Oporowie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą mieszkań na Awipolis. Odkryj mieszkania ze skosami od 2,6 do 4,5 metra wysokości na III piętrze i zamieszkaj z przestrzenią.

Mieszkania ze skosamiPełna oferta

Leave a Reply