Skip to main content
Porady

Zrób sobie święta, czyli pomysły na niezwykłe dekoracje

Dekoracje świąteczne to temat, który zaczyna krążyć w przestrzeni publicznej na długo przed świętami. Moment, w którym rozbrzmiewa przebój „Last Christmas” zespołu Wham! jest chwilą ikonicznie przełomową, która rozpoczyna czas świątecznych przygotowań. Co zrobić, żeby w tym roku znów było wyjątkowo? Architekci z KODO Projekty i Realizacje Wnętrz podpowiadają!

Jeśli chcesz, by święta Bożego Narodzenia w Twoim domu prezentowały się nieszablonowo, postaw na kreatywność. Zrezygnuj z gotowych stroików, zestawów bombek i gotowych wieńców. Zainspiruj się pomysłami na własnoręczne przygotowanie świątecznych dekoracji z użyciem elementów, które możesz kupić w markecie lub po prostu – masz je w domu. Zatem do dzieła!

Święta z zasadami

Kreatywność ma swoje granice – tym razem są to granice dobrego smaku, które nie pozwalają jej przejść na ciemną stronę mocy, czyli w świat kiczu i przesady. Do przygotowywania dekoracji świątecznych warto podejść tak, jak do projektowania aranżacji wnętrza, a więc – trzymać się trzech podstawowych zasad.

Po pierwsze – minimalizm. Im mniej, tym lepiej – w tym przypadku oznacza wybranie zwartego kompletu motywów, kolorów czy materiałów. Po drugie – spójność. Trzymamy się wybranych wyżej zestawów w tworzeniu ozdób o różnych formach i do różnych pomieszczeń. Po trzecie – konsekwencja. Nie mieszajmy gałązek żywych ze sztucznymi czy materiałów o różnych wzorach. I na koniec – całość zdecydowanie warto przemyśleć oraz wstępnie sprawdzić efekt wizualny wybranych konfiguracji.

Choinka tu, choinka tam

Wspominaliśmy już o najpopularniejszym trendzie świątecznym, czyli kreatywnym przełamywaniu tradycyjnej wizji bożonarodzeniowego drzewka. Szczególnie w mieszkaniach o niedużym metrażu, w których ciężko o miejsce na pełnowymiarową choinkę, warto pomyśleć o wykorzystaniu iglastych gałązek do stworzenia wieńców, stroików, bukietów oraz girland. Świetnie sprawdzą się w tej roli różnogatunkowe gałązki, również te pokryte zwykłymi liśćmi. Ułożone w szklanych wazonach czy położone w nieoczywistych miejscach są świetnym sposobem na podtrzymanie klimatu i aromatu świąt.

Własnoręcznie i naturalnie

Przyroda jest trendy, a więc tuż za iglastymi gałązkami do zestawu okołoświątecznych półproduktów dekoracyjnych trafia wszystko to, co z niej pochodzi. Stonowana baza – gałązki, szyszki, rafia, suszone trawy, laski cynamonu i wanilii, sznurek. Akcenty – owoce, suszone cytrusy, jagody, kłębki bawełny. I uzupełnienie – pierniki, ciasteczka, babeczki, czekolada. Co z tym zrobić?

Przede wszystkim – każdy z tych produktów nadaje się do ozdobienia choinki. Wieszane laski cynamonu, małe jabłka, pierniki, krążki cytrusów to świetny sposób na nieszablonowe drzewko czy świąteczny stroik. W tego typu ozdobach dobrze sprawdzają się również bombki z przezroczystego szkła, do których można coś włożyć. Splecione brązowe gałązki czy połączone szyszki to alternatywny sposób na świąteczny wieniec, który na pewno wyróżni się na tle standardowych, masowych rozwiązań. Kłębki rafii, uzupełnione suszonymi owocami, mogą wypełnić szklane naczynia bądź otoczyć elementy zastawy stołowej – możliwości jest cała masa!

Szkliste i nieoczywiste

Nieocenionym elementem wszystkich ozdób DIY na święta Bożego Narodzenia jest szkło – czyste lub barwione, ale najlepiej jednokolorowe. Na warsztat bierzemy szklane naczynia wszelkiego formatu – wazony, misy, butle, szklanki, talerze – każde z nich nadaje się na bazę bądź otoczenie świątecznej dekoracji. Włożyć możemy do nich wszystko – rafię połączoną z szyszkami i cynamonem, zielone gałązki uzupełnione jabłkami, cytrusy z goździkami ułożone na naturalnych serwetkach. Wypełnione takimi elementami szklane naczynia są też świetnym pomysłem na dekoracyjny świecznik z niskimi, grubymi świecami w jednolitym kolorze. Kto kocha minimalizm, zadowoli go mieszanka różnych gatunków iglastych gałązek w szkle rozlokowanym w różnych miejscach mieszkania. Sprawdź to!

Gwiazdki w zasięgu ręki

Gwiazda – ta pierwsza na niebie i ta powtórzona w dekoracjach to oczywisty symbol świąt. Jest też świetnym pomysłem do wdrożenia w ozdobę naszego wnętrza. Gwiazdy wycięte z szarego papieru zrobią furorę jako podkładki pod talerze, piernikowe, słomkowe bądź plecione ze sznurka gwiazdy boho urozmaicą każdą choinkę czy stroik.

Gwiezdny efekt spotęgują świetlne łańcuchy, które dziś można kupić w dziesiątkach, o ile nie setkach wersji. Do tworzenia nieszablonowych dekoracji najlepiej nadadzą się te najdrobniejsze, zasilane bateriami, które można umieścić w butelkach, pomieszać w szklanych misach z szyszkami, ułożyć na stole czy nawet w najmniej oczywistych miejscach sypialni czy łazienki. Potowarzyszą im świece, które również można niecodziennie ograć – otoczyć laskami cynamonu, suszonymi cytrusami, obwiązać rafią czy umieścić w szklanych lampionach.

A na koniec – prezenty!

Upominki to element niezbędny świątecznej przestrzeni, a więc je również potraktujmy jako dekorację. Zawinięte w stonowany, nawet szary papier, obwiązane jutą, sznurkiem czy prostą wstążką paczki będą się świetnie prezentowały pod choinką, i na świątecznym stole czy umieszczone w różnych miejscach mieszkania.

A na koniec – prezent dla Was, czyli trzy super pomysły na prostą, ale efektowną świąteczną dekorację:

  1. Łańcuchy drobnych światełek LED umieść w butelkach po winie – zarówno tych z czystego szkła, jak i zielonych czy brązowych. Kilka takich ozdób ustawionych na parapecie na pewno zwróci uwagę gości i przechodniów.
  2.  Pomaluj szyszki w dwóch lub trzech kolorach o zbliżonej tonacji – takiej, która będzie pasowała do Twojego wnętrza – a następnie połącz je w wieszany wieniec do powieszenia na drzwiach. Będzie inny niż wszystkie!
  3. Użyj plastrów drewna, kawałków grubych gałęzi, skrawków kory jako bazy do zawieszenia bądź postawienia drobnych świątecznych dekoracji. Przywołają atmosferę świątecznego lasu oraz aromat choinkowej natury.

Leave a Reply