Skip to main content
Porady

Wnętrza naszych mieszkań w 2023 roku.

Jak będą wyglądać wnętrza naszych mieszkań w roku 2023 i które tendencje przyjmą się na dłużej? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła Joanna Węgłowska, architektka i dyrektor wrocławskiego oddziału pracowni Decoroom w rozmowie z Kierownikiem ds. Sprzedaży Archicom Renatą Braszkiewicz-Walczak.

Renata Braszkiewicz-Walczak: Miniony rok dla wielu branż okazał się dużym wyzwaniem i zweryfikował zarówno ówczesne trendy wnętrzarskie, jak i nasze podejście do projektowania przestrzeni, w których żyjemy. Jak w 2023 będą wyglądały preferencje dotyczące wykończenia mieszkań i domów?

Joanna Węgłowska: Bieżący rok przyniesie nasilenie nurtu w kierunku natury i szeroko pojętej ekologii, co przełoży się nie tylko na materiały, ale też na metody produkcji i samo postrzeganie przestrzeni, jako azylu, w którym mamy znaleźć spokój, harmonię i wygodę na naszych własnych zasadach. Wzornictwo i aranżacje wnętrz już od kilku dobrych sezonów czerpią inspiracje z bogactwa natury. W naszych mieszkaniach nie zabraknie żywych roślin w ciekawych osłonach i kwietnikach, z naciskiem na gatunki oczyszczające powietrze. Na wartości zyskają przedmioty unikatowe, nierzadko wykonane ręcznie lub odnowione, a także meble o prostych, zaoblonych kształtach. Architekci wnętrz będą mieli szansę wykazać się przy wdrażaniu praktycznych rozwiązań i projektowaniu indywidualnych elementów dopasowanych do danego klienta, jak zabudowy stolarskie. Tu estetyka musi iść w parze z funkcjonalnością i odpowiadać na realne potrzeby użytkowników.

Renata Braszkiewicz-Walczak: Po jakie materiały i elementy inspirowane naturą będziemy sięgać najchętniej?

Joanna Węgłowska: Produkty z drewna, gliny, szkła, kamienia, organicznych włókien czy skóry starzeją się szlachetnie, a przy tym wprowadzają do wnętrz przytulny klimat. W tym roku pokochamy kamień z odważniejszymi wzorami i z mocniejszym rysunkiem, a także surowy beton w soft loftowej oprawie o minimalistycznym charakterze. W wykończeniach mebli możemy spodziewać się naturalnej skóry w odcieniu koniaku. Podobnie z tekstyliami, pośród których dominować będą naturalne włókna takie jak: bawełna, len, wełna czy juta. Co więcej, w 2023 roku w modnych wnętrzach nie zabraknie organicznych kształtów, które dostrzeżemy w łagodnych liniach oświetlenia, mebli czy dekoracjach o obłych kształtach pozbawionych ostrych krawędzi. Natura podyktuje nam też swoje palety kolorystyczne i moc ciekawych faktur! Przykład? Atramentowe płytki imitujące nieregularną powierzchnię kamienia z matowym połyskiem sprawiają wrażenie jakby były mokre i dają niesamowity efekt np. w pasie roboczym kuchni.

Drewno będzie dominować we wnętrzach, a towarzyszyć mu będą płowe tonacje pasteli i barwy ziemi.

 

Renata Braszkiewicz-Walczak: Właśnie, kolory! Elektryzująca Viva Megenta, romantyczna Digital Lavender, soczysty Tangelo. To tylko kilka odważnych propozycji z zestawienia najmodniejszych barw tego roku, przygotowanego przez poważany na całym świecie Instytut Pantone. Czuję, że w większości przypadków pojawią się one w formie detali, chociaż mogę się mylić. W jakich kolorystycznych paletach będziemy się realnie poruszać w kontekście wnętrz?

Joanna Węgłowska: Zgadzam się z Panią, Pani Renato – propozycje Pantone z Viva Magenta na czele to raczej sugestie, które warto zastosować jako akcenty, by urozmaicić i ożywić wnętrza, chociaż tu wiele zależy od inwestora i analizy jego potrzeb. Bazową paletą w najbliższych miesiącach będą ponadczasowe kolory ziemi, jednak tym razem musimy uwzględnić tu również te bogatsze, ciemniejsze odcienie. Najmodniejsze barwy mają swoje odzwierciedlenie w przyrodzie: piaskowe tonacje beżu, płowe błękity, wzburzone granaty, ciepłe ochry, drzewne brązy i zielenie w różnych odsłonach. Dopełnią je czerń i popiel. By pogodzić dwie strony medalu w centrum strefy dziennej warto umieścić tapicerowaną sofę w ciemnym kolorze np. głębokiej zieleni czy odcieniu morskiej toni i zestawić ją z jasnym wnętrzem i oprawą okien w stonowanych beżach.

Moodboard przygotowany przez architekta Decoroom dla projektu kuchni inspirowanej naturą.

Komfortowa sofa w ciemnej zieleni na dwa sposoby: w jasnej aranżacji z wiodącym motywem drewna i w ciemnej wersji z czarną kuchnią, płytkami imitującymi beton i ciemnym drewnem.

 

Kuchnia z wyspą to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań dla tej strefy z uwagi na praktyczny i wielofunkcyjny charakter.

Renata Braszkiewicz-Walczak: W prognozach trendów pada też funkcjonalność i wygoda. Jak je połączyć?

Joanna Węgłowska: Obecne trendy zakładają, że wnętrza naszego mieszkania mają być komfortowe i muszą wspierać nasze codzienne rytuały, ułatwiać codzienne życie. To oczywiście żadna nowość, ale bywa, że zapominamy o praktycznych rozwiązaniach na rzecz estetyki lub brak nam wiedzy i doświadczenia, by odpowiednio je wdrożyć. Jako doświadczona architektka wiem, że już na etapie projektu należy wspólnie z klientem ustalić, czego potrzebuje i na czym mu zależy, by zbudować dedykowany danej osobie koncept, z którego będzie w pełni zadowolona. Dzięki zabudowom meblowym na wymiar uda się w pełni wykorzystać miejsce – zarówno w kuchni, łazience, jak i w korytarzy czy sypialni. W naszej pracowni projektujemy, produkujemy i montujemy zabudowy stolarskie, które są dopasowane indywidualnie do wiodącego stylu całego wykończenia, obowiązujących trendów i przede wszystkim do potrzeb inwestora. Co więcej z pomocą kreatywnego architekta i stolarza ukryjemy mało estetyczne elementy, jak skrzynki teletechniczne albo rury, za modnymi frontami zabudowy meblowej – np. oklejonymi modną lustrzaną taflą, która optycznie powiększa przestrzeń.

Trendy dyktują nam mądre wykorzystanie miejsca, zwłaszcza przy niedużym metrażu. W łazienkach królują szklane kabiny walk-in, a powierzchnie luster sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe. Do tego klienci często decydują się na stworzenie zabudowy w formie jednolitej, jasnej ściany pełniącej wiele funkcji: przechowywanie, pranie, ubikacja. W holu pojawiają się coraz częściej praktyczne siedziska będące częścią zabudowanych szaf o sporej pojemności. W kuchni pojawiać się będą różne zabudowy, jednak wspólnym mianownikiem okaże się wielofunkcyjna wyspa. Natomiast domowe biuro będzie nam służyć jako miejsce do pracy, ale i odpoczynku, więc będziemy aranżować je tak, by zapewnić sobie dostęp do dziennego światła i wygodnej sofy, w której złapiemy oddech od służbowych obowiązków. Nie możemy pominąć tu oświetlenia – ilość punktów oświetleniowych, ich odpowiednie rozmieszczenie i dobór rodzaju światła będą kluczowe dla wygody domowników.

Zabudowy stolarskie w łazienkach i w korytarzu dają możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni i dostosowania ich pod indywidualne preferencje.

 

Renata Braszkiewicz-Walczak: Nie od dziś wiadomo, że oświetlenie, to klucz do funkcjonalnego, ale i klimatycznego wnętrza. Czym się kierować przy doborze oświetlenia?

Joanna Węgłowska: W pierwszej kolejności należy poświęcić chwilę na określenie ilości, kształtu, który wpływa na kąt padania światła, mocy i barwy świetlnej żarówki. Musimy dopasować te czynniki do stylu aranżacji i samego wnętrza, by stworzyć spójną i funkcjonalną przestrzeń. Zgodnie z predykcjami trendwatcherów, w tym roku będziemy szli w kierunku obłych, nierzadko kulistych i okrągłych kształtów. Chętnie sięgniemy po pękate klosze z przydymionego szkła i drobne kule na prostym stelażu przypominające oblepioną pąkami gałązkę, ale sprawdzą się tu wszelkie proste formy o delikatnych liniach. Nowoczesne modele lamp i kinkietów bazujące na czarnej metalowej oprawie będą się wkradać do różnych stylów aranżacyjnych z uwagi na swój ponadczasowy urok. Skupimy się mocniej na zastosowaniu oświetlenia LED-owego, które jest nie tylko praktyczne, ale też pozwala niewielkim wysiłkiem zbudować klimatyczną atmosferę, idealną dla chwil relaksu.

Renata Braszkiewicz-Walczak: Moda przychodzi i odchodzi, mawiają, chociaż nie tyczy się wszystkich trendów. Jak Pani myśli, które punkty z listy światowych trendwatcherów zostaną z nami na dłużej niż kilka sezonów?

Joanna Węgłowska: Dobre pytanie! Inspiracje naturą i dbałość o środowisko trzymają się w trendach od dobrych kilku lat i myśl, że tak już zostanie bardzo mnie cieszy. Z pewnością nie rozstaniemy się szybko z materiałami takimi jak drewno czy kamień z uwagi na ich uniwersalność, ale też nie odpuścimy łatwo kuszącym, organicznym obłościom czy barwom ziemi. Inwestorzy nadal z przyjemnością będą wybierać style aranżacyjne bliskie naturze, takie jak japandi, boho i scandi, z uwagi na oryginalność i bogate korzenie tych aranżacji. Czuję też, że style vintage i soft loft będą mieć niezmiennie dużo do zaoferowania w kwestii wnętrz – umiejętne połączenia materiałów, ciekawa gra faktur i linii pozwoli tworzyć wnętrza unikalne, którym poprzez dodatki możemy nadać wyrazistości i… przytulności.

Połączenie drewna i marmuru w naturalnych kolorach pozwoli zachować ponadczasowy charakter każdej aranżacji.

Meble na indywidualne zamówienie o zaoblonych kształtach inspirowane wzornictwem retro to nieśmiertelny trend.

O DECOROOM

Pracownia Architektury Wnętrz DECOROOM jest obecna na rynku od 12 lat i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Swoich klientów zaprasza do wyjątkowego biura połączonego z showroomem w samym centrum Warszawy. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji i dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej. Wszyscy nieustannie dbają o to, aby dostarczać klientom jak najwyższy poziom obsługi. Firma współpracuje z czołowymi przedstawicielami branży wykończeniowej, a swój wizerunek w branży zbudowała dzięki wysokim standardom wykonywanej usługi jak i współpracy z klientem. W ofercie Decoroom znajdziemy 3 pakiety: Standard, Premium oraz Designer, które odpowiadają potrzebom najbardziej wymagających klientów.

*** DECOROOM jest laureatem European Property Awards – Best Office Interior Europe (2015-2016), firma posiada również certyfikat „Rzetelnej Firmy”.

*** Jest Członkiem Wpierającym Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Leave a Reply