Skip to main content

W jaki sposób pandemia zmieniła nasze mieszkania?

Pandemia w dużym stopniu odcisnęła piętno na naszym życiu codziennym – zaczęliśmy spędzać w domach zdecydowanie więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej. Mieszkania to już dla większości z nas nie tylko miejsce dla rodziny oraz przystań do odpoczywania, ale także regularne stanowisko pracy czy nauki w trybie online oraz przestrzeń do realizowania się w aktywnościach, które do tej pory wykonywaliśmy na zewnątrz. Długotrwały czas izolacji sprawił, że stopniowo przyzwyczailiśmy się do tego, że pracujemy, jemy czy relaksujemy się w jednym miejscu. W jakich innych aspektach zmieniło się jeszcze nasze podejście do nieruchomości?

POBIERZ RAPORT

 

Podział na strefy

Narodziny tego trendu można było zaobserwować już wcześniej, ale to właśnie doświadczenia ostatnich dwóch lat przyspieszyły zmiany w stylu życia, które wprowadziły podział naszych domów na strefy relaksu oraz pracy zdecydowanie różniące się swoim charakterem i funkcją. Idealnie byłoby, gdyby każda z tych stref znajdowała się w oddzielnym pomieszczeniu, ale nie boimy się eksperymentować z przestrzenią nawet w niewielkich mieszkaniach – i tak strefa dzienna obejmująca salon z kuchnią jest zazwyczaj otwarta, aby zachęcać do wspólnych spotkań w gronie rodziny i znajomych. Układ kuchni daje wiele miejsca do popisu – w ciągu dnia ma stać się małym pomieszczeniem do pracy, a wieczorami miejscem do gotowania, serwowania posiłków czy uprawiania kulinarnego hobby. Jest to dużo łatwiejsze, jeśli mamy zachowany tzw. trójkąt roboczy w kuchni. Jak widzimy jedno pomieszczenie może tutaj spełniać nawet kilka równorzędnych funkcji, zwłaszcza gdy mówimy o aranżacji kuchni z wyspą. Strefa prywatna ma charakter intymny i zlokalizowana jest przeważnie w głębi lokalu. Sypialnia ma być naszą oazą, zaś gabinet – miejscem twórczym.

Czy taki rozkład mieszkania zostanie z nami na dłużej?

W przeprowadzonym przez nas badaniu* odnośnie zmian w użytkowaniu swoich mieszkań aż 75% ankietowanych, którzy zdecydowali się przeorganizować swoją domową przestrzeń, stworzyło u siebie powierzchnię biurową. Oprócz tego staraliśmy się zagospodarować nasze balkony i tarasy w taki sposób, aby móc tam znaleźć miejsce do wypoczywania (jak odpowiedział nam co czwarty badany). Ta część mieszkania zmieniła się niemalże w dodatkowe pomieszczenie! Zdecydowana większość potwierdziła również, że zmiany te zostaną z nami na dłużej, co wpisuje się w filozofię Archicomu, która zakłada funkcjonalne mieszkanie jako przestrzeń oferującą ergonomię i wygodę użytkowania poprzez jak najbardziej komfortowe wnętrza.

Jak chcemy mieszkać?

Jako mieszkańcy chcemy także większej liczby pomieszczeń – obecnie w ofercie na rynku wrocławskim przeważają mieszkania trzypokojowe. Jeszcze dwa lata temu deweloperzy chętniej budowali mieszkania o mniejszej liczbie pokoi, ale z drugiej strony przed wybuchem pandemii większość z nas nie zakładała, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zamierza zmienić miejsce zamieszkania. W naszym badaniu taką gotowość zadeklarowało aż 61% respondentów. Dążymy do tego, aby mieszkać lepiej, wygodniej, bardziej ekonomicznie i ekologicznie. Przy wyborze własnego M zwracamy uwagę już nie tylko na metraż i cenę, ale również na funkcjonalność, bliskość natury (również w warunkach miejskich) oraz łatwość dostępu do infrastruktury komunikacyjnej, zakupowej czy rozrywkowej.

Bliskość zieleni i stref wypoczynku

Pandemia zmusiła nas do spędzania czasu wolnego we własnym mieszkaniu bądź najbliższej okolicy. Zmieniając swoje dotychczasowe przyzwyczajenia, zaczęliśmy odkrywać i doceniać, co oferuje nam własna dzielnica. Nic zatem dziwnego w tym, że mamy sporo pomysłów, jak uczynić ją jeszcze bardziej przyjazną dla mieszkańców, bo przez nieregularnie pojawiające się obostrzenia szukamy możliwości zajęć, które nie zostaną zamknięte z dnia na dzień. I tak wolne tereny zarówno w centrum, jak i na peryferiach miasta nasi respondenci chcieliby przeznaczyć przede wszystkim na ogrodowe strefy wypoczynku. Na drugim miejscu znajdują się elementy związane z aktywnością sportową. Widzimy również istotność takich miejsc jak place zabaw dla dzieci oraz specjalne strefy dla psów.

Jak widać, zmiany są spore i być może nieodwracalne. Nie zmieniło się jedno – idea perspektywicznego myślenia o przestrzeni. Projekty i mieszkania Archicomu mają służyć jako przemyślane rozwiązania na lata, które dzięki swojej uniwersalności  i funkcjonalnym układom dopasują się do aranżacji różnych styli życia. Test, który przeszły w okresie ostatnich dwóch lat, zdały celująco.

Więcej o tym, jak mieszkamy i jak chcielibyśmy mieszkać w barometrze Dobrze mieszkać”.

POBIERZ RAPORT

Bądźmy w kontakcie

Bądźmy w kontakcie

Archicom w mediach społecznościowych

Jesteśmy tam gdzie Ty. Obserwuj nas, żeby zawsze wiedzieć, co nowego planujemy.

Archicom w obiektywie