Skip to main content
Porady

Koniec wakacji – czy na pewno? 4 sposoby na relaks w domowym zaciszu

Kiedy czas wakacyjny się kończy, a najmłodsi członkowie rodziny wracają do szkoły, coraz częściej myślimy już tylko o obowiązkach, natomiast najbliższy odpoczynek to dopiero… kolejny urlop. Jak się okazuje, nie potrafimy relaksować się w zaciszu własnego mieszkania. Postpandemiczne czasy pokazały, jak wiele potencjału kryje się w naszych domach. Co zrobić, żeby mieszkanie stało się jeszcze lepszym i efektywniejszym miejscem do wypoczynku?

W trakcje codziennych obowiązków niezwykle ważne jest, aby znaleźć przestrzeń na relaks. Taki moment wytchnienia pozwala zapomnieć o stresie, wpływa pozytywnie na umysł oraz ciało, a także powoduje wzrost energii i chęci do działania, które dla każdego mogą być czymś innym – spełnianiem pasji, spotkaniami z bliskimi czy realizacją na polu poza zawodowym. Oto co zrobić, aby bez wyjeżdżania na urlop zapewnić sobie w domu – miejscu, gdzie spędzamy znaczną część czasu, przestrzeń do regularnego i wartościowego wypoczynku.

Odpocznij w zieleni

Powszechnie wiadomo, że kolor zielony to barwa uspokajająca i sprzyjająca wyciszeniu się. Posiadanie roślin w domu to nie tylko doskonałe urozmaicenie wizualne, ale także pomoc w zrelaksowaniu się m.in. podczas pracy zdalnej oraz wytchnienie dla zmęczonych od monitora oczu. Chcąc stworzyć intymną, nieco oddzieloną od widoku za oknem przestrzeń, niczym mały, prywatny tajemniczy ogród warto zaaranżować balkon bluszczem drobnolistnym. Za pomocą tej rośliny można również stworzyć „zieloną ścianę” wewnątrz mieszkania, umieszczając sadzonkę w doniczce usytuowanej na odpowiedniej wysokości. Wybierając rośliny do domu warto zwrócić uwagę na ich dodatkowe właściwości, które mogą przyczynić się m.in. do oczyszczania powietrza i stanowić wsparcie dla alergików czy osób cierpiących na częste bóle głowy. Na lepszą cyrkulację powietrza wpływają m.in. dwukolorowe sansewerie, niezwykle popularne w obecnych wystrojach wnętrz areki czy grubolistne fikusy. Borykając się z suchym powietrzem w domu, które występuje przede wszystkim w sezonach grzewczych, warto wybrać bogaty w miąższ aloes, figowca doniczkowego o dużych liściach lub kalateę, która potrafi zadziwiać wzorami i kolorami. Również zieleń w okolicy naszego miejsca zamieszkania ma funkcję relaksującą, sprzyja codziennej rekreacji, a także pełni dodatkowe funkcje.

“Ciekawym pomysłem są ogrody deszczowe, które mają zdolność zbierania wody deszczowej, stopniowo oddając ją do ekosystemu. Co najważniejsze takie formaty można umiejscowić bezpośrednio w gruncie, ale także na zamkniętym podłożu pojemnika. Ogrody deszczowe lokalizowane są m.in. na osiedlach mieszkalnych, gdzie retencja wód deszczowych wykorzystywana jest do automatycznego podlewania roślin. Wpływa to korzystnie nie tylko na środowisko, ale również na niższe koszty utrzymania zieleni przez wspólnotę osiedla. Równie pomysłowym rozwiązaniem są łąki kwietne, ze względu na walory ekologiczne, łatwość utrzymania, bogactwo barw kwitnących kwiatów i zdolność roślin do oczyszczania powietrza w takim samym stopniu, jak 5-letnie drzewo”

Małgorzata KuziaKoordynator Marketingu i Sprzedaży w Archicom.

Przełącz się na offline i zrób detoks informacyjny

W efektywnym odpoczynku najważniejsze jest unikanie różnego rodzaju rozpraszaczy. Według badań, aż 89% przypadków, w których sięgamy po telefon, wynika z uzależnieniowych mechanizmów, wykonywanych automatycznie[1]. Oaza, jaką powinny być przysłowiowe cztery ściany, to dobre miejsce do postawienia sobie wyzwania w tym zakresie. Przejście na tryb offline, nawet na godzinę dziennie, może zapobiec możliwemu przebodźcowaniu, wynikającemu z ciągle napływających do świadomości newsów ze świata oraz wielu nowych wiadomości. Odkładając telefon, w jego miejsce, można sięgnąć po książkę lub zająć się kreatywnymi rozrywkami, takimi jak malowanie obrazów – dla laików dostępne są specjalne ponumerowane płótna ułatwiające wykonanie czynności. Wspólnie z rodziną lub współlokatorami można ułożyć planszę puzzli, które następnie staną się ozdobą na ścianę i oprawione w ramkę będą przywoływać miłe wspomnienia.

Zaaranżuj swój balkon

W polskich mieszkaniach balkon to często zapomniane lokum, nierzadko służące do
przechowywania roweru, suszenia prania czy funkcjonujące jako tzw. schowek na różne rzeczy. Jednak potencjał drzemiący nawet w najmniejszych balkonach warto wykorzystać na stworzenie miejsca m.in. do relaksu przy okazji porannej kawy. Wstawienie niewielkiego krzesła i małego stoliczka może przypomnieć wakacyjne picie espresso w rzymskiej czy paryskiej kawiarence. W ostanie ciepłe dni na balkonie warto zorganizować piknik, który będzie niecodziennym i ciekawym wyborem na zjedzenie posiłku z partnerem, przyjaciółmi, czy wielką atrakcją i radością dla najmłodszych domowników. Inne możliwości, jakie daje ta część mieszkań to również urządzenie filmowego wieczoru połączonego z obserwacją gwiazd, w otoczeniu przytulnych poduszek, grubego koca i nadających przyjemnego, ciepłego światła świec. Dobrym wyborem na zaaranżowanie balkonu na nadchodzącą jesień będą drewniane skrzynie i wiklinowe kosze, które skomponują się z otaczającymi budynek złoto-czerwonymi barwami drzew i krzewów. Tak urządzony, będzie miejscem do wypoczynku podczas czytania książki czy inspirujących artykułów. Odnowienie i uporządkowanie balkonu nie musi być drogie, ani czasochłonne, a korzyści z tego płynące przyniosą satysfakcję i będą dobrą formą odpoczynku. Z przyjemnie urządzonego balkonu można korzystać nawet w chłodniejsze dni – poranna kawa wypita na rześkim powietrzu, czy wieczór z gorącą herbatą spędzony na słuchaniu deszczu poprawią nastrój i wyciszą zmysły – trzeba tylko pamiętać o cieplejszym ubraniu lub przytulnym kocu. Więcej o aranżacji balkonu w drugim wydaniu raportu Barometr Archicom “Odpowiedzialnie mieszkać”.

Wyjdź na spacer

Wartościowy czas w domu to także korzystanie z najbliższych obiektów, bez konieczności dalekiego przemieszczania się w stronę miasta czy do oddalonych terenów zielonych. Jak wynika z naszych badań, według Polaków aż dla 48% z nich bliskość parku i przestrzeni zielonych jest jednym z kluczowych elementów infrastruktury przy wyborze nieruchomości[2]. Warto więc korzystać z dostępnych na wyciągnięcie ręki możliwości i zapewnić sobie codzienną dawkę ruchu wychodząc na spacer. Inną możliwością relaksu jest także uprawianie sportu na otwartych przestrzeniach, takie jak jogging, wspólne ćwiczenie ze znajomymi, czy gra w badmintona. Przechadzka po pobliskim terenie zielonym jest też okazją do posłuchania podcastu czy ulubionej, relaksującej muzyki. Ruch na świeżym powietrzu, szczeólnie w chłodniejsze dni bardzo nas hartuje i wspaniale podnosi odporność organizmu.

Spędzając czas w domu, ważne jest, aby wyzbyć się sceptycznego podejścia związanego z potencjalną nudą i dać się ponieść kreatywności. Te pomieszczenia potrafią zaskakiwać i być miejscem do spełniania wszelkich nowych pomysłów takich jak nauka hodowania nowych roślin, ziół czy nawet owoców i warzyw. Warto także łamać przyzwyczajenia związane z ułożeniem mebli czy dodatków wnętrzarskich, tak aby zapobiegać rutynie i czuć się w swoim mieszkaniu jak najlepiej. Efektywny wypoczynek jest bowiem dostępny cały rok, nie tylko w trakcie wakacji.

[1]„Smartphones as Steady Companions”, Maximilian Heitmayer, 2021

[2]„Dobrze mieszkać”, Barometr Archicom, 2021

Leave a Reply