Skip to main content
Porady

Jak urządzić mieszkanie dla rodziny z dziećmi?

Kiedy stajemy w obliczu urządzania mieszkania dla rodziny z dziećmi, stajemy przed wyjątkowym wyzwaniem, ale jednocześnie również niesamowitą przygodą. Aranżacja takiego wnętrza powinna być starannie przemyślana, aby odpowiadała na potrzeby każdego z członków rodziny, sprzyjając jednocześnie wspólnym aktywnościom. Jak zaprojektować mieszkanie rodzinne, aby wszyscy domownicy czuli się w nim komfortowo? Oto najważniejsze z praktycznych wskazówek.

Urządzenie mieszkania dla rodziny to wyzwanie wielowymiarowe. – Po pierwsze – jego idealna aranżacja uwzględnia zarówno potrzeby indywidualne, jak i aktywności podejmowane wspólnie. Po drugie – bazowe rozwiązania stylistyczne i estetyczne muszą być na tyle uniwersalne, by przetrwać upływ czasu i nie wymagać radykalnych remontów, a także – pozwalać się uzupełniać o zmienne w czasie dodatki. Po trzecie – rozwiązania funkcjonalne mają być dobrane tak, by ułatwiać życie wszystkim członkom rodziny, zostawiając jak najwięcej przestrzeni i czasu na odpoczynek oraz wspólne działania – mówi Katarzyna Hłond, architekt Archicom Pod Klucz.

Jak podzielić przestrzeń dla rodziców i dzieci?

Aby wnętrze mieszkania należycie spełniało swoją funkcję, powinno umożliwiać spędzanie zarówno czasu razem, jak i osobno. We współczesnych trendach aranżacyjnych pojawia się kilka sposobów na łączenie i dzielenie przestrzeni, aby efektywniej wykorzystać dostępną powierzchnię. W mieszkaniach dla rodziny o ograniczonym metrażu często pojawia się jedno pomieszczenie łączące kuchnię, jadalnię i salon, a czasem również przedpokój. Zdecydowanie sprawdza się ono w roli pokoju do wspólnej, codziennej aktywności wszystkich domowników. Ważne jest jednak, aby wydzielić w nim strefy funkcjonalne z zastosowaniem rozwiązań konstrukcyjnych. Dzięki filarom, ściankom telewizyjnym, zabudowie meblowej, wyspie kuchennej czy też stołowi jadalnianemu będziemy w stanie wyodrębnić w pomieszczeniu przestrzeń do zabawy, spożywania posiłków, relaksu czy pracy, co jest kluczowe w dobie popularności pracy zdalnej. Efekty wyróżnienia stref można dodatkowo wzmocnić, używając odpowiednich akcentów kolorystycznych – m.in. stonowanych w strefie relaksu lub biurowej czy energetycznych w przestrzeni dla dzieci.

Optymalna kolorystyka w mieszkaniu dla rodziny

Myśląc o kolorystyce mieszkania dla rodziny z dziećmi, warto zbudować fundament na uniwersalnych kolorach – bieli, szarości, czerni, brązie czy też beżu. Dzięki temu uda nam się zachować jego elastyczność aranżacyjną. Pokoje będzie można ozdobić w dowolny sposób, dobierając dodatki i odważniejsze, akcenty kolorystyczne. To one wprowadzą do wnętrza energię i nieszablonowość, dbając jednocześnie o jego unikalność. Co ważne, stonowana baza pozwoli nam w przyszłości rearanżować poszczególne pomieszczania, unikając każdorazowo gruntowego remontu.

Klasyczna nowoczesność – jak zaaranżować uniwersalne, rodzinne mieszkanie?

Mieszkania wykańczane przez firmy deweloperskie powinny charakteryzować się swoistą uniwersalnością, aby odpowiadać na oczekiwania szerokiego spektrum potencjalnych klientów. W związku z tym na podstawie oferty Archicom można wyciągnąć pewne wnioski na temat pożądanych aranżacji. Ich podstawą, która z dużym prawdopodobieństwem przetrwa próbę czasu, jest stylistyka w nurcie minimalizmu z klastycznymi rozwiązaniami, estetyka skandynawska oraz japandi. Warto również zastanowić się kilkukrotnie nad każdym rozwiązaniem, którego atrakcyjność warunkuje przejściowa moda. Chodzi m.in. o wszelkie awangardowe meble tapicerowane czy krzesła, nietypową podłogę lub terakotę na ścianach czy też łuki w drzwiach. W zamian możemy urozmaicić mieszkanie innymi, mniej zobowiązującymi dodatkami, takimi jak donice z roślinami, tekstylia lub obrazy czy plakaty. Wszelkie naturalne materiały o dużej wytrzymałości oraz proste formy mebli i sprzętów bezproblemowo pozostaną z nami na lata, a dodatkowo łatwiej zadbać przy nich o czystość i bezpieczeństwo, co jest kluczową kwestią każdego mieszkania dla rodzin z dziećmi.

Funkcjonalne elementy mieszkania dla rodziców z dziećmi

Dla każdej rodziny z dziećmi niezwykle istotna jest wygoda, więc zdecydowanie warto zainwestować w komfortowe meble do przestrzeni dziennej – np. kanapę narożną dla wszystkich domowników, która będzie sprzyjać wspólnemu spędzaniu czasu. Mówiąc o komforcie codziennego życia, nie mniej istotna jest aranżacja łazienki. Należy przewidzieć w niej miejsce przynajmniej dla dwóch osób, a w miarę możliwości wygospodarować miejsce na dodatkową osobną toaletę. Jeśli pozwala na to dostępna przestrzeń, optymalnym wyborem jest wanna z parawanem i słuchawką prysznicową, aby odpowiedzieć na potrzeby wszystkich członków rodziny. Łazienkę należy wyposażyć w użytkowe zabudowy, które pozwolą uniknąć efektu zagracenia, a wszelkie okładziny ścienne i podłogowe powinny być łatwe do czyszczenia.

Mieszkanie z dziećmi wiąże się nierozerwalnie z wieloma przedmiotami do przechowywania. Wobec tego lokal z rynku pierwotnego powinien zostać wyposażony w pojemną zabudowę meblową – regały i szafy sięgające od podłogi aż do sufitu. W ten sposób utrzymanie porządku nie będzie wyzwaniem. Jeśli wydzielenie w sypialni miejsca na garderobę nie wchodzi w grę, należy przemyśleć, gdzie będziemy przechowywać nasze ubrania, buty czy akcesoria. Aby wykorzystać maksymalnie dostępną przestrzeń w kuchni najlepiej sięgnąć po meble modułowe, a w przypadku aranżacji pokoju dziecięcego nie należy zapominać o tym, aby projekt uwzględniał konieczność zmian aranżacyjnych wraz z wiekiem dziecka.

Bez wątpienia wysokojakościowe mieszkania z rynku pierwotnego sprostają wszelkim potrzebom rodzin z dziećmi – przede wszystkim z uwagi na fakt ustawności i nieograniczonego potencjału aranżacyjnego. Nieruchomości z oferty Archicom są projektowane z uwzględnieniem najświeższych trendów wnętrzarskich, jednak bazując na ponadczasowych fundamentach – kolorystycznych i funkcjonalnych. Kluczem do zaprojektowania wymarzonej przestrzeni dla rodzin z dziećmi jest dostosowanie jej do oczekiwań każdego z domowników, zapewniając miejsce do wspólnych aktywności i odosobnienia, a także możliwość wprowadzania modyfikacji wraz ze zmieniającymi się potrzebami rodziny.

Leave a Reply