Skip to main content

Poradnik – co warto wiedzieć przed zakupem mieszkania

Mieszkanie to nasz azyl, przestrzeń, w której chcemy czuć się bezpiecznie. Ono wyznacza granice naszego intymnego świata. To miejsce, w którym budujemy relacje lub od nich uciekamy. Przestrzeń, która jak żadna inna rezonuje z nami i nas określa. Między innymi z tych powodów odgrywa niezwykle istotną rolę w życiu każdego z nas. Decyzja o jego wyborze jest jedną z ważniejszych do podjęcia. Towarzyszą jej zazwyczaj duże emocje, a dodatkowo musimy nasze oczekiwania przefiltrować przez możliwości finansowe i aktualną sytuację życiową oraz naturalną perspektywę jej zmian w przyszłości.

Zakup mieszkania poza całą sferą racjonalną, jest bardzo emocjonalny. Bywa z nim jak z miłością od pierwszego wejrzenia. Jedziesz na wizję lokalną i zachwycasz się pięknym widokiem z okna, otoczeniem, które współgra z twoim stylem życia, zielenią dającą oddech i czujesz, że znalazłeś swoje miejsce na ziemi. Zwykle jednak i tak do głosu dochodzą dodatkowe przemyślenia i analizy. Skorzystaj z naszego poradnika, który przeprowadzi cię krok po kroku przez zakup mieszkania i wskaże Ci, na co zwrócić uwagę.

KROK 1. Dobra lokalizacja – patrz szerzej!

Decyzja o zakupie mieszkania jest wielowymiarowa. Często kierujemy się w początkowej fazie wyborem lokalizacji. Ten lokalny patriotyzm jest zupełnie zrozumiały. “Oswojona” przez nas mała część wielkiego miasta jest nam dużo bliższa, przewidywalna, w niej płynnie realizujemy codzienne życiowe czynności. Zastanów się, co ma dla Ciebie kluczowe znaczenie? Jak w tej chwili wygląda Twoja sytuacja życiowa i co planujesz zmienić w najbliższym czasie. Zwróć uwagę na połączenia komunikacyjne. Wielu klientów coraz częściej zwraca uwagę na proekologiczne formy transportu. Sprawdź zatem nie tylko linie tramwajowe, autobusowe, kolejowe, ale także dostęp do ścieżek rowerowych.

Na lokalizację patrz przyszłościowo. Wiele miejsc we Wrocławiu dynamicznie się rozwija. Plany magistratu są komunikowane – zatwierdzone są do realizacji koncepcje nowych terenów zielonych, przestrzeni wspólnych, rewitalizacji. Nie patrz zatem tylko na to co tu i teraz, ale sprawdź dokładnie, jakie perspektywy i plany zagospodarowania terenów miejskich rysują się w najbliższej przyszłości. Zarówno aktualne walory lokalizacji, jak i te perspektywiczne, wpływać będą na wartość Twojego mieszkania w czasie. Sprawdź również, jak działa Rada Osiedla i społeczność lokalna. Rośnie zaangażowanie mieszkańców w rozwój “małych ojczyzn”. Mieszkańcy mają realny wpływ i partycypują w konsultacjach z magistratem. Obserwuj te działania, bo w dużej mierze wpływają one na kierunek rozwoju miasta. Sprawdź też, czy deweloper angażuje się w życie mieszkańców, czy wspiera ich inicjatywy. Ta społeczna odpowiedzialność za nowe wspólnoty, które się zawiązują, jest także bardzo istotna.

Krok 2. Wybierz się na spacer po osiedlu
Zarezerwuj sobie czas i zastanów się, co chcesz zobaczyć. Zaplanuj trasę i sprawdź dojazd. Wybierz się na miejsce inwestycji na spacer i rozejrzyj się po okolicy. Jeśli uznasz, że osiedle, które wybrałeś to właśnie to – umów się z Doradcą Klienta na wizytę po inwestycji. Jeśli nie masz możliwości i czasu na osobistą wizytę, skontaktuj się z doradcą i skorzystaj z rozmowy telefonicznej lub online.

Krok 3. Twoja przestrzeń, zadbaj o komfort
Jeśli znalazłeś lokalizację, która odpowiada Twoim preferencjom, kolejną ważną kwestią jest organizacja przestrzeni oraz oferta dodatkowych funkcji dostępnych w ramach osiedla. Znasz to uczucie, kiedy stoisz w jakimś miejscu i łapiesz głęboki oddech. Czujesz, że jest na to przestrzeń, wzrok może podążać w różnych kierunkach i nie czujesz się przytłoczony tym, co się dzieje dokoła. Spokój, harmonia, relaks. Nie musisz uświadamiać sobie, co daje Ci takie poczucie, bo jeśli je masz, to znaczy, że architekt dobrze wykonał swoją pracę w zakresie zaplanowania przestrzeni osiedla. Tzw. urbanistyka jest kwestią kluczową. Przestrzeń powinna podlegać gradacji: od tej najbardziej prywatnej, jaką jest mieszkanie, ogród, balkon, poprzez otoczenie samego budynku, relacje między obiektami, odległości, przestrzenie półprywatne, półpubliczne i publiczne. W praktyce oznaczać to będzie dla Ciebie swobodę, komfort spędzania czasu. W jednym miejscu będziesz się mógł odciąć od świata zewnętrznego, pobyć w samotności, zrelaksować się. Jeśli zdecydujesz się na towarzystwo sąsiadów czy wyjścia ze swojej enklawy otoczenie powinno Ci to umożliwiać. Służą temu wewnętrzne przestrzenie wspólne, takie jak chillout roomy, a także zewnętrzne place, boiska, tereny rekreacyjne itp.

Krok 4. Wybierz ofertę rekreacyjną
Przeanalizuj szczegółowo ofertę rekreacyjną, jaką daje osiedle oraz sąsiedztwo. Dobrze zaplanowana urbanistyka osiedla i odpowiedzialne wpasowanie inwestycji w tkankę miasta, realnie wpływać będą na Twój komfort życia. Oszczędność czasu, szacunek dla środowiska i życiowy balans, zaczynają się od dobrej pracy architekta, który wciela się w rolę analityka, urbanisty, socjologa. Archicom już przy planowaniu inwestycji dokonuje weryfikacji otoczenia działki i jednocześnie analizuje możliwe opcje spędzania wolnego czasu na tym terenie przez przyszłych mieszkańców. Bierze również pod uwagę, jakie warunki rekreacyjne stwarza cała okolica, w pobliżu której zlokalizowana jest inwestycja. Warto więc wybierać spośród oferty deweloperów, którzy już w początkowej fazie projektowania uwzględniają czy w pobliżu osiedla jest park, tereny zielone lub wodne. Czy projekt osiedla przewiduje ławki, stojaki na rowery i inne obiekty małej architektury. Czy na osiedlu zaplanowany jest plac zabaw lub inne bezpieczne miejsce zabaw dla dzieci? Czy w pobliżu osiedla znajduje się fitness, siłownia i basen, a jeśli nie czy deweloper ma na to swój plan? Warto zweryfikować, czy w pobliżu rozważanej inwestycji planowane są inne przedsięwzięcia – np. nowy basen, szkoła czy tereny rekreacyjne? Odpowiedzi znajdziesz w mediach, w urzędach, w systemach informacji przestrzennych, w prospekcie informacyjnym dewelopera lub bezpośrednio na forach mieszkańców osiedla. Aktywne społeczności, które wspieramy, same inicjują szereg zmian, czy to w ramach WBO czy innych inicjatyw lokalnych i sąsiedzkich. Wśród mieszkańców naszych inwestycji pojawia się wiele pomysłów na usprawnienia w codziennym użytkowaniu danej przestrzeni. Archicom inspiruje do takich oddolnych działań mieszkańców. Przykładem może być stworzenie bazy kajakowej na Olimpii Port. Silnie rozwija się również sąsiedzka pomoc oraz wymiana informacji o codziennym życiu na osiedlach w social mediach, szczególnie w grupach na Facebooku.

Krok 5. Bądź wygodny – myśl praktycznie
Wyobraź sobie codzienne życie na osiedlu. To, co je ułatwia to szybki dostęp do usług. Dobrze mieć pod ręką miejsca, w których załatwisz bieżące sprawy, takie jak sklep spożywczy, punkty gastronomiczne apteka, bankomat, myjnia samochodowa czy fryzjer. Nie chcesz przecież tracić codziennie 30 minut na wyjście rano po bułki? Jeśli chcesz kupić mieszkanie na rynku pierwotnym, warto wcześniej sprawdzić czy w projekcie osiedla jest miejsce na lokale usługowe? Czy dokumenty planistyczne przewidują przeznaczenie terenów na zabudowę usługową lub mieszkaniowo-usługową? Bądź zorientowany, zanim dokonasz wyboru.

Krok 6. Postaw na funkcjonalność pomieszczeń
Wygodna, komfortowa, otwierająca szereg możliwości przestrzeń mieszkania to podstawa. Tutaj wszystko musi ze sobą współgrać, być plastyczne i dawać Ci komfort codziennego przebywania w nim. Nie tylko metraż, lecz właściwy rozkład i dobry projekt decydują o atrakcyjności mieszkania. Pamiętaj, że mieszkanie musi być funkcjonalne bez względu na wielkość. Nie ma tu miejsca na kompromisy jakościowe, to Twoja przestrzeń i powinna dawać Ci możliwość realizacji pasji, relaksu, budowania relacji.

Możliwość swobodnej aranżacji
Aranżacja mieszkania to prawdziwe pole do popisu. Możesz w tej przestrzeni najlepiej wyrazić siebie i zgrać ją ze swoim stylem życia. Ta współpraca zaczyna się od funkcjonalnego układu mieszkania. Jeśli lubisz zmiany, docenisz elastyczne układy, które można dowolnie aranżować Jeśli jesteś młodym rodzicem już wcześniej pomyśl o pokoju dziecinnym blisko sypialni. Jeśli z różnych względów planujesz zamieszkać z rodzicami, sytuacja może być zupełnie inna. Prywatność obu stronom zapewnią z kolei sypialnie zaprojektowane w dwóch różnych częściach mieszkania.

Osobna kuchnia czy aneks kuchenny?
Kluczowym pytaniem jest, czy chcesz zdecydować się na osobną kuchnię czy połączyć ją z salonem. Wszystko zależy od Ciebie. Archicom daje szeroki wybór obu opcji. Warto pamiętać, że oba rozwiązania mają swoje zalety.
Osobna kuchnia jest swoistym centrum dowodzenia, jednym z ważniejszych miejsc w mieszkaniu. Przyciąga domowników swą przytulnością, jest pełna zapachów. Może pełnić typową dla siebie funkcję lub dawać szerokie możliwości spędzania czasu. Tutaj możesz zacząć dzień od kubka kawy, wieczorem poczytać książkę lub prowadzić ważne rozmowy przy herbacie. Przy stole mogą toczyć się rodzinne narady, albo dzieci mogą odrabiać lekcje. Kuchnia z aneksem jest doskonałym miejscem dla osób, które doceniają elastyczność wnętrza. Oznacza to, że jedno pomieszczenie może pełnić kilka funkcji równocześnie. Być zarówno salonem, jadalnią, miejscem do odpoczynku, ale też przestrzenią do wspólnej zabawy czy do przyjmowania gości.

Dodatkowa przestrzeń
Taras, balkon, ogródek? – warto zapewnić sobie dodatkową, prywatną przestrzeń na złapanie oddechu. Zaaranżować ją w dowolny sposób – to będzie Twoja oaza, nic nie smakuje lepiej niż poranna kawa na własnym tarasie lub ogródku. Przed przystąpieniem do wyboru mieszkania dokładnie określ swoje potrzeby. Będąc tak przygotowanym, dużo łatwiej będzie Ci rozmawiać z Doradcą Klienta lub architektem wnętrz. Jeśli nie umiesz ich określić, skorzystaj z pomocy doradców Archicomu, którzy mają ogromne doświadczenie i pomogą znaleźć Ci lokum spełniające najważniejsze dla Ciebie kryteria.

Krok 7. Postaw na eksperckie wsparcie
Jeśli spośród morza ofert wyłowiłeś już swoje wymarzone mieszkanie, czas na dopięcie formalności. Nieocenieni są tutaj doradcy klienta, doradcy finansowi, architekci, którzy zaoferują Ci wsparcie na każdym etapie. Upewnij się, że deweloper jest w stanie zagwarantować Ci kompleksową obsługę. Przed podpisaniem umowy deweloperskiej, warto poprosić o jej wzór i dokładnie przeanalizować jej zapisy. Jeśli coś nie jest jasne – dopytaj, upewnij się, że dobrze rozumiesz wszystkie kwestie.
Jeśli wszystko się zgadza, już tylko podpis dzieli Cię od wymarzonego mieszkania.

Bądźmy w kontakcie

Bądźmy w kontakcie

Archicom w mediach społecznościowych

Jesteśmy tam gdzie Ty. Obserwuj nas, żeby zawsze wiedzieć, co nowego planujemy.

Archicom w obiektywie