Skip to main content

Nowa rzeźba miejska zawisła na Loftach Platinum

W poniedziałek 8 października na północnej elewacji Loftów Platinum zawisła artystyczna replika żurawia przemysłowego autorstwa wrocławskiego architekta i artysty plastyka prof. Józefa Sztajera.

– Żuraw… kiedy pierwszy raz usłyszałem to słowo – opowiada prof. Sztajer – to ja sobie uzmysłowiłem, że przyszedł mi do głowy żuraw gdański. I rzeczywiście o coś takiego chodziło. Dorota Jarodzka-Śródka zleciła mi wykonanie rzeźby, która oddałaby sprawiedliwość ogromnej skali tej bogatej architektonicznie elewacji.

Rzeczywiście, rzeźba już na pierwszy rzut oka imponuje rozmiarami, zajmując znaczną część ceglanej ściany, odtworzonej w nawiązaniu do oryginalnej koncepcji historycznego budynku.

– Surowa elewacja tej części obiektu prowokowała do umieszczenia jakiegoś wyraźnego akcentu – wyjaśnia Dorota Jarodzka-Śródka, prezes Archicomu i autor projektu modernizacji Loftów Platinum. – Rytm okien, który zachowaliśmy i który podkreśla surowość elewacji, przerwaliśmy wielkim panneau obramowanym szybami i w ramach tej właśnie płaszczyzny postanowiliśmy wykonać jakiś element artystyczny, przestrzenny. Nasza współpraca z prof. Sztajerem była bardzo owocna.

Co ciekawe, prof. Sztajer, miłośnik – jak sam siebie określa – wszelkiego rodzaju żelastwa, nie tylko zaprojektował całość, ale i własnoręcznie wykonał imitację stalowego łańcucha zakończonego olbrzymim hakiem. Pozostałe, duże elementy stalowe zostały wykonane na warsztatach Archicomu.

– Z tej konstrukcji, oczywiście, nie można skorzystać – precyzuje prof. Sztajer – ona jest czystą ozdobą. Cała rzeźba jest w zasadzie scenografią, która ma być uzupełnieniem tej formalnej gry architektury. Z tego powodu na przykład liny zastąpione zostały łańcuchem, który jest atrakcyjniejszy przestrzennie, dekoracyjnie, a mnie właśnie o to chodziło.

Montaż żurawia rozpoczął się ok. godz. 8.00 i trwał przez cały dzień. Ponieważ niemożliwe było przewiezienie całej konstrukcji w całości, jej elementy złożone zostały na miejscu, a następnie zamocowane przy użyciu dwu potężnych dźwigów i pomocy kilkunastu osób. Wrocławskie lofty to kolejna inwestycja Archicomu, którą wzbogacono o elementy artystyczne; innymi przykładami mogą być Jagodno ze znanym już jabłkiem autorstwa prof. Alojzego Gryta, Ogrody Hallera z „Zabłąkaną chmurą” Ludwiki Ogorzelec czy biurowiec RBC z postawionym na jego tyłach nosorożcem Janusza Klekota.

– Lofty Platinum to nie pierwszy historyczny obiekt zmodernizowany przez Archicom – wyjaśnia Dorota Jarodzka-Śródka – mamy w tym zakresie duże doświadczenie. Zawsze dużo uwagi poświęcamy temu, by wydobyć autentycznego ducha obiektu i zachować pewne na trwałe w nim już zapisane wartości, a jednocześnie wprowadzić elementy artystyczne, podnoszące rangę całego przedsięwzięcia. Artystyczne podejście, które nas cechuje, wynika wprost z naszych tradycji i filozofii, którą wyznajemy w architekturze i podejściu do przestrzeni, która nas otacza i w której na co dzień żyjemy – kończy.

Już wkrótce na archicom.pl/blog-firmowy będzie można obejrzeć krótki film, w którym prof. Józef Sztajer opowiada o szczegółach powstania żurawia, a poniżej przedstawiam surowy materiał, dokumentujący moment montażu.

 

Bądźmy w kontakcie

Bądźmy w kontakcie

Archicom w mediach społecznościowych

Jesteśmy tam gdzie Ty. Obserwuj nas, żeby zawsze wiedzieć, co nowego planujemy.

Archicom w obiektywie