Skip to main content

Kupno mieszkania krok po kroku – Krok 4. Postaw na funkcjonalność

Nie metraż, lecz właściwy rozkład i dobry projekt decydują o atrakcyjności mieszkania. Pamiętaj, że duże nie zawsze znaczy funkcjonalne. Przede wszystkim zastanów się, czego potrzebujesz:

    • kupujesz mieszkanie „docelowe” (w którym będziesz mieszkać przez większość życia), czy traktujesz tę inwestycję „przejściowo” (w przyszłości planujesz zmienić mieszkanie),
    • planujesz powiększenie rodziny? Chcesz zamieszkać z rodzicami? Może będziesz mieć zwierzaka?
    • dużo gotujesz czy raczej jesz „na mieście”?

Rozmieszczenie sypialni

Rozkład pomieszczeń powinien być zgodny z Twoimi potrzebami. Jeśli jesteś młodym rodzicem, warto pomyśleć o pokoju dziecinnym w sąsiedztwie sypialni. Słysząc, co robią Twoje pociechy w pokoju obok, spokojnie zajmiesz się swoimi sprawami, dzieci natomiast będą miały własną przestrzeń „bez mamy i taty”. Dla młodych ludzi, którzy z różnych względów planują mieszkanie z rodzicami, sytuacja może być zupełnie inna. Prywatność obu stronom mogą zapewnić sypialnie zaprojektowane w dwóch różnych częściach mieszkania . Niezależnie gdzie znajdzie się sypialnia, warto zaplanować w niej kącik do pracy – odpowiednio zaaranżowane biurko może być również toaletką. W sypialni powinno znaleźć się miejsce na szafę – bieganie po domu w celu kompletowania garderoby mija się z celem.

Osobna kuchnia czy aneks kuchenny

Mówi się, że kuchnia jest sercem domu – koniecznie zastanów się zatem, jak ma wyglądać u Ciebie. Połączenie kuchni z salonem to dobre rozwiązanie, gdy często gotujesz z przyjaciółmi i nie chcesz tracić nic z przyjęć, które organizujesz. Decydując się na pokój z aneksem, należy pamiętać, że meble mogą pełnić różne funkcje – odpowiednio zaaranżowany blat kuchenny z powodzeniem może stać się miejscem na odrabianie lekcji przez dzieci, podczas gdy Ty przygotowujesz obiad. Jeśli natomiast kuchnia to Twoje królestwo, gdzie nikt poza Tobą nie ma wstępu, masz przepisy, których nie chcesz zdradzać lub poszukujesz spokoju w gotowaniu po całym dniu pracy – pomyśl nad oddzielną kuchnią.
Przed przystąpieniem do wyboru mieszkania dokładnie określ swoje potrzeby, a najlepiej spisz je.
Będąc tak przygotowanym, dużo łatwiej będzie Ci rozmawiać z Doradcą Klienta lub architektem wnętrz.

Spis treści:

Bądźmy w kontakcie

Bądźmy w kontakcie

Archicom w mediach społecznościowych

Jesteśmy tam gdzie Ty. Obserwuj nas, żeby zawsze wiedzieć, co nowego planujemy.

Archicom w obiektywie