Skip to main content

Jeszcze raz o lokalizacji

Kilka dni temu ukazał się w Pulsie Biznesu artykuł dotyczący dywersyfikacji nieruchomości w centrach miast. ( http://nieruchomosci.pb.pl/2618572,50244,mieszkanie-w-centrum-nie-zawsze-sie-oplaca ). Tekst zainspirował mnie do trochę innego ujęcia problemu, zawartego już w jego tytułowej tezie. Lokalizację i jej walory można ocenić z kilku perspektyw, o czym nie wspomina autor, a do czego gorąco namawiam.

Cytowany artykuł dotyka najbardziej podstawowego problemu, przed którym staje każdy klient szukający odpowiedniego mieszkania. Jest nim dychotomia między ceną lokalu, w której deweloper zawiera swoje rzeczywiste koszty ( nabycia gruntu, uznaniowe, wynikające z wyobrażenia dewelopera o prestiżu związanym z lokalizacją, standardu wykończenia czy wysokości marży) a oczekiwaniami, potrzebami i możliwościami finansowymi klienta. Wszystko ma swoją cenę.

Zadaniem świadomego dewelopera powinno być takie kształtowanie przestrzeni – od prywatnej, przez półpubliczną, po publiczną (mieszkania, budynku, terenu osiedla), aby niezależnie od lokalizacji spełniała ona pewne standardy i oczekiwania. Oczywistym jest, że nie każda lokalizacja pozwala te oczekiwania w pełni zaspokoić. Mało tego, w tej samej lokalizacji możemy znaleźć, w zbliżonej cenie lokale mniej atrakcyjnie położone – względem stron świata, w hałaśliwym sąsiedztwie – np. od strony ulicy, czy windy. Dokonując zatem wyboru, należy dokonać wnikliwej oceny lokalizacji nie tylko pod względem ogólnym – w skali miasta, dzielnicy, osiedla, ale również detalicznej –  z perspektywy usytuowania konkretnego lokalu.

Biorąc pod uwagę konsekwencje ostatecznego wyboru, niezależnie od możliwości finansowych i preferencji dotyczących lokalizacji, warto nie rezygnować z marzeń i wyobrażeń o własnym mieszkaniu i pamiętać, że lokalizacja w ujęciu ogólnym, abstrahując od jej ceny – to nie wszystko.

Jeśli lokalizacja jest dla Ciebie ważna przy kupnie mieszkania koniecznie zobacz też inny nasz tekst.

Bądźmy w kontakcie

Bądźmy w kontakcie

Archicom w mediach społecznościowych

Jesteśmy tam gdzie Ty. Obserwuj nas, żeby zawsze wiedzieć, co nowego planujemy.

Archicom w obiektywie