Skip to main content

Jakie są najważniejsze terminy w umowie z deweloperem?

Jak kupić mieszkanie od dewelopera i na co zwrócić uwagę? Czym różnią się od siebie terminy zakończenia budowy i czas odbioru mieszkania? Kiedy podpiszesz umowę deweloperską, a kiedy umowę przedwstępną kupna mieszkania? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule.

Umowa rezerwacyjna z deweloperem

Podpisujesz ją na bardzo wczesnym etapie inwestycji, kiedy budowa osiedla deweloperskiego jeszcze nie ruszyła. Na podstawie projektu rezerwujesz nowe mieszkanie, w którym wkrótce zamieszkasz.

Terminy w niej zawarte to sprawa kluczowa, dlatego zwróć szczególną uwagę na:

  • termin uzyskania pozwolenia na budowę – na jego podstawie deweloper będzie mógł wystartować z pracami na budowie;
  • termin rozpoczęcia robót budowlanych – czyli moment, w którym prace na budowie wystartują;
  • okres rezerwacji – czyli czas, jaki masz na podpisanie umowy deweloperskiej;
  • harmonogram płatności – czyli termin, w jakim musisz wnieść opłatę rezerwacyjną.

 

Na tym etapie otrzymasz również dostęp do Panelu Klienta, czyli narzędzia online, w którym na bieżąco będziesz mieć dostęp do dokumentów, terminów i najświeższych informacji na temat budowy osiedla.

Po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę i otwarciu rachunku powierniczego deweloper będzie gotowy do podpisania z Tobą kolejnej umowy. Pamiętaj, aby poprosić Doradcę Klienta o przesłanie wzoru umowy deweloperskiej.

Umowa deweloperska – na co zwrócić uwagę ?

Następnym krokiem jest umowa w formie aktu notarialnego, czyli tzw. umowa deweloperska, na podpisanie której umówisz się u notariusza.

Koszt podpisania umowy deweloperskiej jest dzielony po połowie między Ciebie i dewelopera. Koszt podpisania umowy to ok. 550 zł.

Pierwszym ważnym dla Ciebie terminem jest zamknięcie stanu surowego budynku. Po zakończeniu tego etapu budowy możesz zwykle odwiedzić teren budowy. Indywidualnie lub podczas dni otwartych deweloperów – szczegółowe terminy sprawdzisz w Panelu Klienta – nie ma ich zawartych w umowie z deweloperem.

Bądźmy w kontakcie

Bądźmy w kontakcie

Archicom w mediach społecznościowych

Jesteśmy tam gdzie Ty. Obserwuj nas, żeby zawsze wiedzieć, co nowego planujemy.

Archicom w obiektywie