Skip to main content

Doradca kredytowy – wróg czy przyjaciel?

Dochody klienta, wysokość wkładu własnego i kwota kredytu to elementy ważne przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Najlepsza oferta powinna opierać się na konkretnej kalkulacji doradcy finansowego, a nie poleceniu danego banku przez znajomych lub przypadkowym rankingu internetowym z ofertą kredytową różnych banków.

Kiedy szukamy najlepszego dla siebie kredytu hipotecznego warto, żebyśmy zwrócili uwagę na ofertę doradców finansowych. Pomogą oni przejść klientowi skomplikowany proces ubiegania się o kredyt od początku do końca i doradzą wybór oferty najbardziej atrakcyjnej finansowo.

Co otrzymuje klient?
W skrócie klient dostaje najkorzystniejszą ofertę na rynku, gdyż to doradca negocjuje warunki finansowe. Ponadto klient zyskuje cenny czas i otrzymuje pomoc przy wypełnianiu wszystkich dokumentów. Dla przykładu, firma DK Notus ma w swojej ofercie 27 banków i wybiera trzy najkorzystniejsze rozwiązania finansowe. Wszystko w oparciu o zdolność kredytową klienta w banku, który oferuje najniższe koszty związane z udzieleniem i spłatą kredytu. Natomiast w przypadku, gdy klient otrzyma kilka pozytywnych decyzji kredytowych, doradca finansowy proponuje wybór najkorzystniejszej. Dodatkowo firma zewnętrzna negocjuje wysokość marży banku, dlatego klient ma możliwość otrzymania lepszej oferty niż standardowa.

Pomoc na każdym etapie
Dzięki doradcy finansowemu już na etapie procesowania wniosków w bankach klient otrzymuje odpowiedzi na pytania ze strony analizy prawnej dotyczącej dewelopera. Chodzi tu przede wszystkim o wyjaśnienia wzmianek w księgach wieczystych, wyjaśnienia decyzji podziałowych działek oraz pozostałych dokumentów, jakie wymagane są ze strony dewelopera podczas analizy wniosku. Ponadto firma doradcza dokonuje inspekcji nieruchomości, która jest niezbędna do analizy prawnej. Jednocześnie klient może liczyć na maksymalne skrócenie analizy wniosków kredytowych dzięki bardzo dobrym relacjom z bankami. Innymi słowy, firma doradcza jest z klientem od pierwszego spotkania i wyboru oferty banku, aż do podpisania umowy w oddziale banku.

Każdy doradca jest inny
Bardzo często klienci uważają, że łatwiej dostaną kredyt w banku, gdzie mają konto lub inny kredyt, który spłacają terminowo. Niestety terminowa spłata kredytu jest obowiązkiem i ma wpływ jedynie na to, iż kolejny wniosek nie zostanie od razu odrzucony. Z kolei kwestia konta wpływa jedynie na warunki promocyjne, czyli takie jak każdy inny klient, który założy konto w tym banku.
Musimy jednak pamiętać, że należy porównać oferty kilku doradców finansowych, gdyż ci mogą oferować kredyty bardziej z myślą o sobie niż kliencie.
Podsumowując, klient wybierający kredyt hipoteczny nie powinien patrzeć jedynie przez pryzmat wysokości raty. Musi on także wziąć pod uwagę wszystkie koszty około kredytowe, tj. spready walutowe, koszty związane z utrzymaniem konta, prowizje, wcześniejszą spłatą, ubezpieczenia, etc. Jednocześnie pamiętajmy, że szukając mieszkania, nie znajdziemy praktycznie pośredników, którzy posiadają oferty wszystkich deweloperów. Natomiast w przypadku kredytów bardzo łatwo natrafimy na takiego pośrednika, który ma wszystkie liczące się na rynku oferty. Przy okazji łatwiej jest nam porównać zestawione oferty kredytowe i zdać się na opinię doradcy.

Interesujący będzie dla Cie także artykuł o obecnej ilości udzielanych kredytów.

Bądźmy w kontakcie

Bądźmy w kontakcie

Archicom w mediach społecznościowych

Jesteśmy tam gdzie Ty. Obserwuj nas, żeby zawsze wiedzieć, co nowego planujemy.

Archicom w obiektywie