Skip to main content

Co może oznaczać standard wykończenia mieszkania. cz. 3 z 3

Apartamentowiec czy zwykły budynek?

Większość firm deweloperskich oferuje podstawowy zakres wykończenia określany mianem „standardu deweloperskiego”. Część rozszerza jego zakres, uzupełniając o dodatkowe elementy lub stosując wyższej klasy rozwiązania materiałowe i technologiczne, określając go jako tak zwany „podwyższony standard deweloperski”. Coraz więcej na rynku pojawia się inwestycji reklamowanych jako apartamentowce, co sugeruje ekskluzywne wykończenie i nowatorskie rozwiązania. Analizując jednak te oferty można przekonać się, iż określanie budynków jako apartamentowce bywa często nadużywane przez deweloperów i wynika z ogólnie panującego trendu. Tak naprawdę niektóre z nich nie różnią się od zwykłych budynków o nieco podwyższonym standardzie. Warto więc upewnić się, jakie cechy sprawiły, że dany budynek czy lokal został tak nazwany. Jedno jest pewne – mianem apartamentowca lub apartamentu określa się budynek lub lokal posiadający specjalne bonusy. Dodatkowe elementy, które podnoszą klasę budynku, reklamowane w apartamentowcach przez deweloperów to m.in. wysokiej klasy materiały wykorzystane do budowy i wykończenia budynku, np. elementy szkła, kamienia na elewacji, ekskluzywne wykończenie i wyposażenie hallu wejściowego i części wspólnych, nowoczesna recepcja z kącikiem wypoczynkowym czy wspomniane już dodatkowe pomieszczenia do użytku mieszkańców, typu sauna, fitness, solarium itp., często też klimatyzowane części wspólne i poszczególne mieszkania. Ponadto w budynkach o klasie apartamentowca pojawiają się nowatorskie rozwiązania teleinformatyczne i systemy zabezpieczeń, np. elektroniczna kontrola dostępu, czujniki ruchu i p.poż., szyby antywłamaniowe. Często budynki te przypominają hotele z recepcją i reprezentacyjnymi powierzchniami wspólnymi a mieszkania są w pełni wykończone i wyposażone (podłogi, drzwi wewnętrzne, pomieszczenia sanitarne i kuchnie, z kompletem mebli włącznie i oświetleniem). Zdecydowanie wyższa jest też ich cena, która oprócz wysokiego standardu podyktowana jest innymi elementami oferty, np. lokalizacją.

Standard wykończenia a cena lokalu
Oferowany przez dewelopera standard wykończenia mieszkań, budynku i zagospodarowania terenu ma wpływ na cenę zakupu mieszkania. W celu wyboru właściwej dla siebie oferty, należy porównać proponowane przez różnych deweloperów poszczególne elementy wykończenia tworzące standard, w jakim przekazywany jest lokal klientowi oraz ich cenę. Wyższa cena powinna odzwierciedlać lepszy standard, a więc większy zakres wykończenia objęty ceną sprzedaży i wyższej klasy rozwiązania technologiczne i materiałowe oraz dodatkowe udogodnienia. Zdarza się jednak, że cena nie znajduje pokrycia w jakości i zakresie wykończenia, a dyktuje ją rynek i ogólny popyt na mieszkania. W sytuacji wysokiego popytu deweloperzy windują ceny, gdyż wykorzystują korzystną dla siebie sytuację. Ale może też być odwrotnie. Warto więc skrupulatnie przeanalizować szczegóły oferty i skonfrontować je z ceną, by nasz wybór był w pełni uzasadniony i właściwy.

Decydując się na zakup mieszkania, zawsze (o ile jest to możliwe), wybrać lokal w budynku o wyższym standardzie i nieco wyższej cenie, gdyż w przyszłości przełoży się to przeważnie na nasz komfort i bezpieczeństwo, a dodatkowo będzie miało wpływ na wartość rynkową naszego mieszkania w przyszłości.

 

Bądźmy w kontakcie

Bądźmy w kontakcie

Archicom w mediach społecznościowych

Jesteśmy tam gdzie Ty. Obserwuj nas, żeby zawsze wiedzieć, co nowego planujemy.

Archicom w obiektywie