Skip to main content

25 lat razem zmieniamy Wrocław

Słowa z tytułu wypowiedziała prezes Grupy Archicom, Pani Dorota Jarodzka-Śródka, otwierając uroczystą Galę z okazji 25. rocznicy powstania firmy, która odbyła się 26 października 2011 r. w nowoczesnej przestrzeni budynku The Times we Wrocławiu. Świętowano w gronie osób związanych z firmą, ważnych oficjeli, gości specjalnych oraz klientów, dzięki którym święto było nadto wyjątkowe.

To decyzje klientów, ich wybory, dały szansę Archicomowi na kształtowanie przyjaznych przestrzeni we Wrocławiu – wspominała Dorota Jarodzka Śródka. Ponad 20 mieszkańców osiedli i budynków mieszkalnych, zrealizowanych przez Archicom, świętowało razem z firmą. Ci najbardziej wymagający i krytyczni partnerzy firmy,  teraz stali się jej ambasadorami, zadowolonymi z podjętej niegdyś decyzji. W rozmowach podkreślali, że cenią Archicom za szerokość patrzenia na inwestycje, bo mieszkanie to nie tylko przestrzeń czterech  ścian, ale i otoczenie, widok z okna, bezpieczeństwo, komfort, wartość. Ten aspekt relacji z klientami  dostrzegła również Pani wicewojewoda Ilona Antoniszyn-Klik, chwaląc Archicom za przewidywalność i odpowiedzialność, że nawet po zakończeniu transakcji, klient nie zostaje sam.
Ciekawym podsumowaniem 25 lat działalności był 15 minutowy firm ukazujący trudne początki Archicomu. Byliśmy pierwszą prywatną firmą projektową, którą wpisano do rejestru działalności gospodarczej. Co ciekawe, widnieliśmy w niej jako firma handlowa. Wszystko zaczęło się od komputerów, które ułatwiały nam pracę – właśnie od słów „architektura i computery” pochodzi nazwa firmy. Zaczynaliśmy od projektów urbanistycznych związanych z renowacją rynków w Prochowicach, Strzelinie, a następnie modernizacje siedzib banków komercyjnych. W późniejszym okresie rozpoczęliśmy dopiero działalność deweloperską – wspomina obecnie Dorota Jarodzka Śródka. Goście zaskoczeni byli efektami prac firmy. Na nie składa się blisko 150 projektów bankowych, hotelowych, biurowych i mieszkaniowych – średnio 6 rocznie.

Po filmie wyrazy uznania przekazali także – w formie listu gratulacyjnego – prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, wiceprezydent Adam Grehl oraz prezes firmy Wrobis. W ocenie prezydentów, Archicom udowodnił, że siłą Wrocławia są jego mieszkańcy, ludzie z marzeniami, pasją, duchem przedsiębiorczości i konsekwencją działania.
Część oficjalną zakończył energetyczny występ amerykańskiej wokalistki jazzowej z Wirginii, Sydney Ellis z zespołem Czwojda Band, znanym niegdyś pod nazwą Sami Swoi. Obecność zespołu to również echo dawnej współpracy i trwałej przyjaźni miedzy architektami (szczególnie Kazimierza Śródki, który jest fanem i znawcą jazzu), a jazzmanami, która zawiązała się dzięki planom stworzenia artystycznej przestrzeni w centrum – pomiędzy Teatrem Współczesnym, byłym klubem jazzowym Rura i Arthotelem.

Próbka wykonania zaproszonych artystów:

 

Przybyłym gościom dziękowano oryginalnym prezentem – sygnowaną przestrzenną metaloplastyką ukazującą wrocławski Rynek z napisem „25 lat razem zmieniamy Wrocław”, autorstwa Małgorzaty Tyc-Klekot. Dzieło zamknięto w drewnianym etui, wykonanym specjalnie na tę okazję w pracowni mebli i detali architektonicznych grupy Archicom. Całość, dbając o najmniejsze szczegóły, została wykonana zgodnie ze słowami Jana Konachowicza, dyrektora banku WBK, pierwszego zleceniodawcy Archicomu: „skoro to tak ładnie zaprojektowaliście, to teraz wykonajcie”. Podobieństwo tematyczne prezentów to dowód spójności myślenia i przywiązania do  Wrocławia – miasta, w którym spełniają się marzenia.

Wieczór uatrakcyjnił także pokaz zespoł Fly Cube, prezentujący umiejętności i kunszt akrobatyczny na linach. Kulminacyjnym punktem wieczoru był trzymetrowy tort w kształcie barki, symbolizujący fascynację Archicomu nowym projektem –  dzielnicą mieszkaniową Olimpia Port, który firma wznosi nad Odrą. Tort osobiście dzielili prezesi Archicomu, a po urodzinowych toastach znów zabrzmiała intrygująca muzyka Sydney Ellis i zespołu Czwojda Band.

Zobacz co oznacza wizja osiedla społecznego.

Bądźmy w kontakcie

Bądźmy w kontakcie

Archicom w mediach społecznościowych

Jesteśmy tam gdzie Ty. Obserwuj nas, żeby zawsze wiedzieć, co nowego planujemy.

Archicom w obiektywie