Skip to main content
Porady

TRENDY 2024 – co będzie królować w wykończeniu mieszkań w nowym roku?

Planujesz remont mieszkania bądź masz ochotę na radykalną metamorfozę wnętrza? Zastanawiasz się, na co postawić w aranżacji, by uzyskać efekt, który nie straci uroku i funkcjonalności przez lata? Wspólnie z architektami pracowni KODO opracowaliśmy przegląd trendów, które już teraz niosą w sobie potencjał na hit w wykończeniu wnętrz w 2024 r.

Trendy w aranżacji zmieniają się powoli, często niemal niezauważalnie ewoluując z pojedynczych motywów, inspiracji czy też oryginalnej kompozycji stylów zadomowionych w projektowaniu od lat. Czasem pojawi się wśród nich całkiem nowy element, który potrafi całkowicie zawojować wnętrza – sprawdźmy, gdzie możemy go szukać w nadchodzącym roku.

Minimalizm z akcentem

Tego możemy być pewni – trend minimalistyczny w wystroju wnętrz nie straci swojej mocy jeszcze przez wiele lat. Rozpędzony świat, nawał obowiązków i natłok informacji motywują do tworzenia w otoczeniu domowym środowiska, które pozwoli się wyciszyć, uspokoić i nabrać dystansu. Proste meble, miękkie linie, jednolite powierzchnie, stonowana kolorystyka i ograniczenie dekoracji to zestaw, który pociąga ludzi na całym świecie. W 2024 roku chętnie będziemy dodawać do niego odrobinę środków „zmiękczających” w postaci przyjemnych tkanin i ciepłych pasteli. Aksamitne poduszki w kolorze wiśni, strukturalny dywan w barwach zieleni, proste fronty zabudowy kuchennej w nieoczywistej tonacji błękitu – to subtelne elementy, które staną się hitem aranżacyjnym w 2024 roku.

Natura we wnętrzach

Ekologia i zrównoważony rozwój to hasła-zjawiska, które nie tylko nastawiają się na
ratowanie środowiska, lecz również – kreują trendy wnętrzarskie. Kierując się nimi
pokochaliśmy to, co naturalne i to, co pozwala wnieść przyrodę do naszych wnętrz na
wielu poziomach. Naturalne materiały – drewno, kamień, surowe tkaniny oraz paleta
barw ziemi to tylko jeden z aspektów tej postawy. Tuż za nimi idzie poszukiwanie
surowców z recyklingu oraz wytwarzanych w sposób bezpieczny dla środowiska. Uzupełnieniem są przyrodnicze motywy, które zawojowały tapety, tkaniny i dekoracje, a także – rośliny doniczkowe, bez których wnętrze „eko” w 2024 roku po prostu zaistnieć nie może.

Quiet luxury

Z tym określeniem z pewnością nieraz spotkał się każdy, kto interesuje się  współczesnymi trendami w modzie. W ostatnich miesiącach na pozycję wiodącą wybiło się w niej połączenie prostej formy z unikatowym designem i wysoką jakością materiałów. Dyskretna elegancja, bazująca na skromności i nienachalnej jakości, to również dominanta wnętrz w 2024 roku. Jak ją uzyskać? Jasne, neutralne kolory, naturalne materiały, starannie dobrane detale oraz dodatki, które przemawiają nieszablonowym designem, rezygnując z krzykliwych kolorów czy intensywnych wzorów – to klucz do wnętrza, które będzie na topie przez wiele lat. Świetnie sprawdzą się w nim miękkie linie nowoczesnych mebli, zindywidualizowane prace rzemieślników meblarstwa czy abstrakcyjne grafiki naścienne – oczywiście spójnie dobrane i świetnie wykonane.

Skandynawska Japonia

Jeszcze kilka lat temu nikt nie pomyślałby o zmiksowaniu tych dwóch trendów, tymczasem w praktyce okazało się, że świetnie ze sobą współpracują. W ten sposób powstał japandi – trend, który podbił serca zwolenników wnętrz minimalistycznych, lecz zarazem ciepłych i przytulnych. Ze stylu scandi wziął prosty design i przywiązanie do funkcjonalności, uzupełniając je orientalnym zamiłowaniem do natury i klimatycznej, przytulnej kolorystyki. Co powstało? Wnętrza, w których dominuje ascetyczna forma, prosta linia oraz naturalne materiały, a wszystko składa się na użytkowy komfort codzienności. Strukturalne tkaniny, drewno, kamień, ceramika, rattan, bambus, a także drobne akcenty niedoskonałości to składowe, które pomogą zbudować wnętrze japandi w 2024 roku.

Eklektyzm spersonalizowany

Na koniec to, co lubimy najbardziej – eklektyzm w indywidualnym wydaniu. To trend, który ma niekwestionowane szanse wyjść na prowadzenie w 2024 roku. Spersonalizowany eklektyzm wyrasta na bazie różnych stylów i inspiracji, tworząc kompozycję jedyną w swoim rodzaju, bazującą na ulubionych kolorach, motywach, detalach i dekoracjach. Odnajdzie się w nim niemal każdy, jednak jego zastosowanie w praktyce wymaga umiejętnego zestawienia kolorów, konsekwencji i spójności, a także – umiaru w stosowaniu wzorów i dekoracji. Proste meble i wzorzyste tapety, stonowana kolorystyka i energetyczne dekoracje, stare sprzęty zestawione z nowymi, nowoczesny minimalizm uzupełniony o folklor czy elementy boho – eklektyzm to świetny sposób na takie mariaże, które potrafią odmienić niemal każde wnętrze.

Oczywiście zostawiamy spory margines na to, co nas w nadchodzących miesiącach może w aranżacji zaskoczyć. Przed nami jest również sporo wydarzeń targowych oraz realizacji, które potrafią z drobnych pomysłów zrobić hit. Przekonajmy się, co przyniesie nowy rok!

Leave a Reply