Skip to main content
Porady

Święta w małym mieszkaniu – praktyczny poradnik

Chcesz poczuć magię Świąt w tradycyjnych dekoracjach, lecz nie wiesz, jak to pogodzić z niedużym metrażem? Małe mieszkanie to nie przeszkoda – umiejętne podejście do tematu oraz wybór odpowiednich rozwiązań potrafią czynić cuda. Wspólnie z architektem KODO podpowiadamy, jakie dekoracje sprawdzą się w tym przypadku.

Nieduże mieszkanie oznacza kompromisy – nie tylko te związane z codziennym życiem i funkcjonalnościami, lecz również – te związane z celebrowaniem Świąt. Tak jak liczba i usadowienie gości na rodzinnych spotkaniach, tak i ilość czy umiejscowienie odświętnych dekoracji potrafią spędzić sen z powiek – szczególnie tym, którzy kochają tradycyjne świętowanie, choinkę i ozdoby budujące gwiazdkowy klimat. Dziś podpowiadamy, jakie rozwiązania pozwolą nie tylko z nich nie rezygnować, lecz przede wszystkim – uwolnić wyobraźnię i uruchomić kreatywność. A więc – szykujemy dom na Święta!

Choinka? Zawsze w formie!

Na tegoroczne Święta dla wszystkich, którzy dysponują niedużą przestrzenią mamy podstawową radę – dekonstrukcja choinki. Cóż to takiego? Ano nic innego jak totalne odejście od choinki w jej tradycyjnej formie drzewka pod sufit, obsypanego mnóstwem bombek, girland i lampek. Okazuje się, że i do tego tematu można podejść nieco inaczej, nie rezygnując ani z iglastej urody gałązek, ani z klimatycznego leśnego zapachu świątecznego drzewka.

“Jeśli masz niewiele miejsca, wybierz choinkę mniejszych rozmiarów i postaw ją na stoliku, komodzie czy w innym miejscu, które nie będzie strategiczne dla dostępnej przestrzeni. Choinkę możesz również „rozłożyć na części pierwsze”, używając zamiast typowego drzewka różnogatunkowych iglastych gałązek umieszczonych w wazonach, skomponowanych w stojące czy wiszące stroiki oraz zaplecionych w urokliwe girlandy”

Katarzyna HłondArchitekt pracowni KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

Doskonałym przepisem na choinkowy klimat podczas świątecznych wieczorów są miniaturowe choinki w doniczkach, które będą nas cieszyć znacznie dłużej niż standardowe drzewko. Nie ograniczaj się tylko do strefy salonu – naturalny akcent zielonych igieł będzie pasował niemal wszędzie.

Minimalistycznie i symetrycznie

Przygotowania małego mieszkania do Świąt to chwila, w której warto przywołać zasadę sprawdzającą się w wielu sytuacjach aranżacyjnych. Znane wszystkim „mniej znaczy więcej” w tym przypadku nabiera namacalnego realizmu – im mniej szalejemy, tym więcej przestrzeni zyskujemy. W rzeczywistości przekłada się to na najmodniejszą dziś zasadę minimalizmu, czyli umiaru w dobieraniu dekoracji okołoświątecznych.

Jak to zrealizować, by nie rezygnować z ulubionych, tradycyjnych motywów, a jednocześnie nie przytłoczyć dostępnej przestrzeni?

“Przede wszystkim wybieraj ozdoby o niewielkich rozmiarach – drobne bombki, szyszki, nieduże stroiki, małe lampki. To samo dotyczy tekstyliów – zrezygnuj z pledów czy poduszek z dużymi wzorami, a zamiast nich wybierz ciepłe struktury i pikowania w barwach Świąt czy drobne ornamenty. Co ważne – dużo można zdziałać konsekwencją i symetrią. Rozłożenie dekoracji na różne pomieszczenia, a także umieszczenie ich w różnych częściach pokoju potrafi bardzo dobrze zadziałać na ostateczny, przestrzenny efekt wizualny. Warto skupić się również na kolorach – najlepiej sprawdzą się jasne i stonowane, dobrze komponujące się z zielenią czy barwami ziemi”

Katarzyna HłondArchitekt pracowni KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

Co dalej? Naturalnie dekoracje!

Wybierając naturalne dekoracje wygrywasz podwójnie – zyskujesz nieszablonowy i klimatyczny nastrój, a jednocześnie – modny wystrój rodem z wnętrzarskiego katalogu, który łagodnie i nienachalnie wpasuje się nawet niewielką przestrzeń.

Czego szukamy w świecie naturalnych dekoracji na święta?

“Przede wszystkim – zieleni i czerwieni w każdej postaci. Gałązki iglaste i liściaste połączone z owocami – jabłkami, suszonymi pomarańczami, jagodami – to najlepsze zestawienie na świąteczny stół. Tuż za nim plasują się beże i brązy – gałązki, szyszki, rafia, suszone trawy, laski cynamonu czy wanilii to nie tylko super wygląd, lecz również – kompozycje zapachowe godne tych szczególnych dni. Wzbogacone rafią, sznurkiem, naturalnym lnem, jutą, a w końcu – dyskretnie zdobionymi pierniczkami i świątecznymi ciastkami zrobią furorę na spotkaniach i oczywiście na rodzinnych zdjęciach”

Katarzyna HłondArchitekt pracowni KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

Światło na scenę!

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z niesamowitej roli światła w przedstawieniu zwanym aranżacją wnętrza. Małe mieszkanie to scena dla tego spektaklu wyjątkowa, bo dużo można tutaj z pomocą światła nomen omen „ugrać”. Po pierwsze – i najważniejsze – lampki na choince. Świetnym pomysłem są drobniutkie światełka LED w ciepłym kolorze, którymi obsypiemy drzewko w roli jedynej jego dekoracji. Po drugie – świece. Wybierzmy te mniejsze i niższe – umieszczone w płaskich naczyniach płomienie rozświetlą strategiczne części stołu i pomieszczenia. Po trzecie – szkło i lustrzane powierzchnie. Szklane naczynia, świeczniki, połyskliwe bombki i lustrzane ozdoby powielą blaski, kreując wrażenie większego wnętrza. Zrezygnujmy z górnego światła na rzecz strategicznie rozmieszczonych punktów świetlnych – punktują nasz metraż, kreując przestrzeń wielu stref.

To oczywiście nie wszystkie metody na dekorację niedużego mieszkania na okres Świąt. We wszystkich działaniach przygotowujących warto pamiętać o podstawowej zasadzie – wybierać i umieszczać dekoracje tak, by nie zaszkodzić w komunikacji, przebywaniu razem oraz codziennych czynnościach. Cel – odpocząć, spędzić czas z rodziną oraz – poczuć ten jedyny w roku klimat i magię Świąt!

Leave a Reply