Skip to main content

Lokalizacja – na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie (cz. 2/3)

Dziś druga część naszego poradnika, w którym podpowiadamy jak wybrać najlepszą lokalizację. Tym razem doradzimy, na co zwrócić uwagę, gdy pojedziemy na miejsce wybranej inwestycji, oraz jak prawidłowo czytać plan zagospodarowania.

Pojechać na miejsce i popytać
Przyszłe miejsce zamieszkania najlepiej odwiedzić kilkakrotnie, w różnych porach dnia i tygodnia. Dzięki wizji lokalnej zyskamy sporo informacji. Przede wszystkim zorientujemy się w terenie, najbliższym otoczeniu, w możliwościach dojazdu np.
–    czy są korki w godzinach szczytu,
–    jak dużo czasu zajmuje nam dojazd do i z miejsca pracy, bądź do innego z ważnych dla nas miejsc
–    jak rozwiązana jest sprawa komunikacji miejskiej (ilość i dostępność środków komunikacji, szybkość dojazdu, częstotliwość itp.),
–    jaki charakter zabudowy dominuje w okolicy,
–    czy jest odpowiednio rozbudowana infrastruktura ze wszystkimi interesującymi nas funkcjami (np. szkoła, przedszkole, służba zdrowia, tereny rekreacyjne, centra handlowo-usługowe) lub możliwość sprawnego dojazdu do nich.

Będąc na miejscu można pokrótce zorientować się czy okolica jest cicha, spokojna i bezpieczna. Otoczenie w miarę nowych i zadbanych zabudowań sugeruje większe bezpieczeństwo oraz że będziemy mieli do czynienia z podobnym pokrojem osób tam mieszkających, którym zależy na wyglądzie swoich posesji. Naszą wstępną opinię zbudujemy sobie już na podstawie wizji lokalnej. Niemniej jednak cenna okaże się opinia na temat dzielnicy z różnych źródeł – warto zatem popytać znajomych, mieszkańców, biura nieruchomości, a nawet sprzedawcy w sklepie, kiosku lub od policjanta.

Sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania
Koniecznie należy zajrzeć też do miejscowego planu zagospodarowania (czy teren objęty jest planem miejscowym można sprawdzić np. w internecie na stronie www.wroclaw.pl) w celu sprawdzenia, jakie są planowane w okolicy działania i czy będą one miały wpływ na radykalną zmianę obecnego stanu rzeczy. Istotne jest, czy w miejscu przyszłego zamieszkania planowane są znaczące węzły komunikacyjne miasta (np. obwodnica, autostrada), co stanowić może zarówno atut jak i wadę danej lokalizacji. Jeśli przebiegać będą w niewielkiej odległości od naszego lokum, stanowić mogę dość znaczącą uciążliwość z powodu hałasu, zanieczyszczeń środowiska, wynikających z natężonego ruchu. Gdy natomiast odległość jest większa, a dodatkowo dzieli ją obecność innych budynków, możemy docenić zalety takiego położenia w postaci sprawnego dojazdu w różne części miasta. Jeśli nie ma obowiązującego planu miejscowego planowane przebiegi głównych dróg w mieście można sprawdzić w Biurze Rozwoju Miasta, które zajmuje się określaniem funkcjonalno-przestrzennych kierunków rozwojowych danej aglomeracji. Z planu można uzyskać również informacje odnośnie przyszłej zabudowy na najbliższym terenie, jeśli oczywiście wokół naszego budynku czy osiedla są jeszcze wolne przestrzenie. Warto zasięgnąć wiedzy na temat planowanych przedsięwzięć i wysokości ewentualnej zabudowy, jej funkcji i przeznaczenia. Pozwoli to w przyszłości uniknąć rozczarowania z powodu dyskomfortu spowodowanego np. realizacją obiektów przemysłowych, rozbudowanych centrów handlowych czy usługowych. Ich uciążliwość zależy jednak od osobistych preferencji i kryteriów. Bliskość tego typu obiektów handlowych – usługowych czy rekreacyjnych, może nam z kolei ułatwić codzienne życie – wszystko bowiem będziemy mieć w zasięgu ręki, odpadną uciążliwe i czasochłonne dojazdy.

Pierwsza część cyklu jak wybrać najlepszą dla nas lokalizację znajduje się tutaj. Trzecia i ostatnia część cyklu w najbliższy poniedziałek 27.02.2012.

Bądźmy w kontakcie

Bądźmy w kontakcie

Archicom w mediach społecznościowych

Jesteśmy tam gdzie Ty. Obserwuj nas, żeby zawsze wiedzieć, co nowego planujemy.

Archicom w obiektywie