Wyniki 2 etapu konkursu na rzeźbę na Olimpii Port

Data publikacji: 2017-02-14

Osiedle Olimpia Port, wzorem innych inwestycji Archicomu, wzbogaci się o pierwszą rzeźbę. Na konkursowe wyzwanie plastyczne odpowiedziało 30 artystów składając ponad 40 projektów. Po pierwszym etapie wyłoniono do finału 5 prac.
Składamy podziękowania za zaagnażowanie i myśl twórczą wszystkim artystom, którzy nadesłali swoje propozycje. Wybieraliśmy spośród prac artystów związanych w Wrocławiem, którym szczególnie jesteśmy winni wsparcie, a którzy najlepiej rozumieją lokalne społeczności, odbiorców artefaktu. Uwaga kapituły skierowana była na wytypowanie finałowych form plastycznych wyróżniających się wyrazem artystycznym, prowokujących do interkacji, a także dopasowanych skalą i formą do zastanego kontekstu architektonicznego i przyrodnicznego.


Do ostatniego etapu zakwalifikowały się prace (kolejność alfabetyczna):
Matyldy Gacek (Widok przez Odrę)
Izabelli Krawczyk (bez tytułu)
Tomasza Opani (Prosty przyrząd do podnoszenia rąk)
Pauli Pater (Geometria błękitu)
Czesława Wiącka (Będę najlepszy)

Finalistom już dziś gratulujemy. W ostatnim etapie niektórzy ze wspomnianych zostaną poproszeni o doszczegółowienie swoich projektów (kwestie techniczne, wykonawcze, kosztowe itp.). Konkurs zostanie rozstrzygnięty z końcem lutego, a nagrodą główną jest realizacja projektu na osiedlu Olimpia Port oraz 8000 zł.
Wyboru formy, która trwale zwiąże się z pejzażem nadodrzańskiej inwestycji dokonuje jury w składzie: prof. Piotr Kielan – Rektor ASP we Wrocławiu, Piotr Wieczorek – Prezes wrocławskiego oddziału ZPAP, prof. Paweł Jarodzki – kurator BWA Galeria Awangarda, Beata Urbanowicz – Koordynator Projektu Plastycznego Wystroju Miasta, Jerzy Skoczylas – Przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miejskiej Wrocławia, Kazimierz Śródka – współautor projektu Olimpii Port oraz przedstawiciele mieszkańców z ramienia dzielnicy i osiedla.
Wybrana rzeźba dołączy do innych wprowadzonych we wrocławską przestrzeń przez Archicom jak: „Pod jabłonią” autorstwa Alojzego Gryta z Jagodna, „Pociąg do nieba” Andrzeja Jarodzkiego na pl.Strzegomskim, „Mama i ja” Janusza Klekota z ul. Św. Mikołaja czy „Zabłąkana chmura” Ludwiki Ogorzelec przy al. Hallera.

Powrót do aktualności