Zabłąkana chmura

Zablakana_chmura„Zabłąkana chmura”, rzeźba zainstalowana w maju 2012 roku na osiedlu Ogrody Hallera, to kontynuacja dwóch idei. Jedną z nich jest idea oryginalnej linii twórczej Ludwiki Ogorzelec, która mówi: „Chcę uchwycić to, co pozornie niewidzialne, pokazać odbiorcom, że przestrzeń wcale nie jest pustką”. Druga to idea zespołu Archicom, który konsekwentnie otacza ludzi sztuką, wprowadzając ją w ciekawe pod względem architektonicznym i dobrze skomponowane osiedla i przestrzenie publiczne.

Rzeźbę przyporządkować można do rodzaju site-specific. Powstała w ramach stworzonych przez architekta uwarunkowań, współgrając z istniejącą estetyką i funkcjami. W szaro-błękitną, delikatną kolorystykę zakątka, zamkniętego bryłą stylizowanego na starą wrocławska kamienicę budynku, artysta wprowadził sekretne rozmigotanie. Łapiące światło, przeźroczyste linie szkła tworzą wizualnie lekki, niemal przezroczysty obiekt – chmurę, która opadła z nieba i zawisła nad ryneczkiem.

Jesteśmy przekonani, że eksponowanie sztuki w miejscach publicznych przynosi mieszkańcom daleko idące korzyści – czyni przestrzeń bardziej przyjazną, pozwala na relaks, zwiększa estetyczną wrażliwość, a przede wszystkim nieustannie budzi rozmaite refleksje. Jest elementem kształtującym oblicze i tożsamość Wrocławia. „Zabłąkana Chmura” dołączy do innych, znanych już wrocławianom rzeźb – rzeźby „Pod jabłonią” Alojzego Gryta stojącej na Jagodnie, monumentalnego „Pociągu do nieba” Andrzeja Jarodzkiego postawionego przy pl. Strzegomskim, a także rzeźby „Mama i ja” Janusza Klekota z ul. Św. Mikołaja.

Ludwika Ogorzelec na co dzień mieszka i tworzy w Paryżu, a jej prace zdobią miasta całego świata (Australia, Chiny, Francja, Japonia, Stany Zjednoczone i inne). Za pomocą przecinającej się linii w drewnie, metalu i szkle tworzy monumentalne rzeźby-przestrzenie, w które wprowadza widza. Jej prace powstają w kontekście miejsca i kultury. Wrocławską publiczność oczarowała ostatnio jej rzeźbą pod tytułem “Rozwarstwienie”, powstała w ramach wystawy „W pionie, w poziomie, w przestrzeni”, która odbyła się w marcu 2012 roku we wrocławskich Loftach Platinum. Praca cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i zachęcała do interakcji.