Historia, misja i wartości

MISJA

Nad jakością procesu projektowania i realizacji oferowanych przez nas mieszkań i powierzchni biurowych czuwa interdyscyplinarny zespół, współpracujących z Klientami, doświadczonych architektów, inżynierów i specjalistów od rynku nieruchomości. Wszyscy oni kierują się w swej pracy wspólną misją:

„Kształtujemy przestrzeń, by była piękna, funkcjonalna i przyjazna człowiekowi.”

„Piękna” – dzięki przemyślanym koncepcjom urbanistyczno-architektonicznym oraz dbałości o każdy detal i jakość wykonania. „Funkcjonalna” – dzięki starannie zaprojektowanym, idealnie doświetlonym, ekonomicznym i ustawnym mieszkaniom oraz powierzchniom biurowym, indywidualnie dostosowanym do konkretnych potrzeb. „Przyjazna” – poprzez bezpieczeństwo i potencjał rekreacyjno-integracyjny.

WCZORAJ I DZIŚ

Wszystko zaczęło się od wspólnej pasji dwojga młodych architektów, którzy w 1986 roku założyli jedną z pierwszych w Polsce Ludowej prywatnych spółek architektonicznych. Dziś Archicom jest jednym z największych i najdłużej działających deweloperów na dolnośląskim rynku nieruchomości. To również jedyna wrocławska firma z własnym biurem architektonicznym, pionem realizacji inwestycji i działem obsługi klienta, oferująca mieszkania, apartamenty, lofty i biura. Grupa Archicom to blisko 30 lat doświadczeń, 120 specjalistów, 60 spółek i 150 zrealizowanych inwestycji. To także 2 300 sprzedanych i wybudowanych mieszkań, 30% nowoczesnej powierzchni biurowej we Wrocławiu i 40 nagród branżowych oraz ministerialnych (w tym tytuł Najbardziej Przyjaznego Dewelopera w Polsce). Od roku 2011 obligacje Archicomu notowane są na GPW.

PROJEKTOWANIE I ROZWÓJ FIRMY

W latach 80. pojawiły się pierwsze projekty młodej spółki, były to koncepcje zespołów domów jednorodzinnych w Prochowicach i Strzelinie. W roku 1990 Archicom otrzymał pierwsze zlecenie w sektorze bankowym. Innowacyjność projektu wnętrz wrocławskiego oddziału Wielkopolskiego Banku Kredytowego podobała się bankowcom, jednak na rynku nie było wykonawców gotowych podjąć się realizacji. Ostatecznie, na prośbę dyrekcji banku, firma samodzielnie podjęła się wykonania projektu. W ramach spółki powstała Pracownia Mebli Indywidualnych oraz Detali Architektonicznych, a działalność poszerzyła się o dział Inwestorstwa Zastępczego oraz Generalnego Wykonawstwa. W następnych latach firma wygrała przetargi na projekty i realizacje kolejnych banków i obiektów użyteczności publicznej i otrzymała liczne nagrody branżowe i ministerialne.

BUDOWANIE STANDARDÓW OBSŁUGI KLIENTA

W roku 1993 Archicom rozpoczął własną działalność deweloperską i wyremontował renesansową kamienicę przy ulicy Kiełbaśniczej we Wrocławiu. Powstał tam hotel Art Hotel, który trwale wpisał się w pejzaż Wrocławia. Doświadczenie przy prowadzeniu hotelu, związane nie tylko z procesem inwestycyjnym, lecz również z kompleksową obsługą gościa hotelowego, zaspokajaniem jego potrzeb i zapewnieniem odpowiedniego serwisu, przyczyniło się do wypracowania standardów obsługi indywidualnego Klienta mieszkaniowego.
W 1997 roku Archicom rozpoczął budowę swojego pierwszego budynku mieszkalnego „Podkowa” na Karłowicach, a niedługo później budynku biurowego Renaissance Business Centre, położonego w samym centrum Wrocławia. W ten sposób określony został profil działalności firmy, kontynuowany przez następne 15 lat.

BIURA I OSIEDLA MIESZKANIOWE

Doświadczenie zdobyte przy realizacji banków, naszpikowanych elektroniką i licznymi systemami zabezpieczeń, wykorzystane zostało przy projektowaniu budynków mieszkalnych. Przy ulicy Ciepłej powstał innowacyjny i pierwszy we Wrocławiu inteligentny budynek mieszkalny z pełnym monitoringiem i siecią internetową. Kolejne założenia mieszkaniowe Archicomu były coraz większe, firma jako pierwsza wybudowała kompleksowo zagospodarowane osiedla chronione, m.in. Archipelag Zieleni przy ulicy Deszczowej.
Następny krok to całkiem nowatorskie podejście do kwestii kreowania przestrzeni publicznych, półpublicznych i półprywatnych. Rozpoczęta została realizacja osiedla Cztery Pory Roku na Jagodnie – z najszybszym we Wrocławiu łączem internetowym – gdzie integracji mieszkańców sprzyjają wspólne place, kameralne podwórka z miejscami zabaw dla dzieci oraz przeznaczone wyłącznie dla mieszkańców przestrzenie klubowe.
Równolegle powstawały kolejne budynki biurowe, w które chętnie inwestowały renomowane polskie i zagraniczne Fundusze Inwestycyjne, takie jak Arka BZ WBK czy GE Capital – największa firma inwestycyjna na świecie. Doświadczenie oraz solidna reputacja sprawiły, że w rankingach banków Archicom znalazł się w gronie nielicznych firm deweloperskich, którym najchętniej udzielane są kredyty. Dzięki temu także dużo prościej jest uzyskać kredyt naszym Klientom.

NOWE WYZWANIA

W roku 2011 ruszyła budowa kolejnego kompleksu biurowego – West Forum – największego wrocławskiego budynku o takim przeznaczeniu. Jednocześnie wystartowały także następne etapy osiedli Cztery Pory Roku i Ogrody Hallera. W tym czasie Archicom zaprojektował i rozpoczął również realizację jedynych loftów we Wrocławiu.
Zupełnie nowym wyzwaniem stała się realizacja nowej dzielnicy mieszkaniowej Olimpia Port. Powstaje ona na bazie nowoczesnego, kompleksowego planu zagospodarowania przestrzennego i ma być urzeczywistnieniem idei osiedla społecznego, która od wielu lat łączy pracujących w firmie specjalistów wielu branż. Idea ta wyraża się w starannym dobraniu lokalizacji pod inwestycję – w tym przypadku położonych nad rzeką terenów zielonych, w niewielkiej odległości od centrum miasta. Przemyślane rozplanowanie przestrzeni ma umożliwić samowystarczalność w zakresie najważniejszych potrzeb życiowych: mieszkania, pracy, rekreacji, wyżywienia, opieki nad dzieckiem itp. Ostatecznym celem jest zbudowanie głębokiej więzi z przestrzenią, opartej na identyfikacji z miejscem zamieszkania oraz integracji między mieszkańcami.

BLISKO 30 LAT DZIAŁALNOŚCI I TYSIĄCE SPEŁNIONYCH OBIETNIC

30 lat działalności to nie tylko rozwój i doświadczenie, które zespół Archicomu wykorzystuje przy kolejnych inwestycjach, ale przede wszystkim satysfakcja wynikająca z możliwości spełniania obietnic składanych Klientom. Pracując z pasją i od początku do końca realizując własne projekty o charakterze mieszkaniowym i biurowym, czujemy się w pełni odpowiedzialni za to, co tworzymy.