Jak sprawdzić dewelopera?

Zakup wymarzonego mieszkania wiąże się z wyborem konkretnego dewelopera. Sprawdź, czy gwarantuje on bezpieczeństwo i komfort zakupu oraz czy zapewnia odpowiednią jakość lokalu i funkcjonalność jego użytkowania.

Bezpieczeństwo finansowe

Kondycja finansowa

Bezpieczeństwo finansowe zapewni Ci dobra kondycja finansowa dewelopera. Dowiedz się, czy firma posiada jakiś majątek poza realizowanym projektem, np. własną siedzibę, nieruchomości lub grunty pod inne inwestycje. Zaświadczenia z US i ZUS potwierdzą, czy nie zalega z podatkami i innymi opłatami. Stabilny, uczciwy deweloper nie odmówi również przedstawienia aktualnych sprawozdań finansowych. Jeśli nie potrafisz zanalizować ich samodzielnie, poproś o to kogoś z rodziny lub znajomych. Dowiedz się także, czy deweloper ma zagwarantowane finansowanie budowy Twojego osiedla – opieranie się wyłącznie na wpłatach od klientów może doprowadzić do zatrzymania całej inwestycji.

Rzetelność

Dobrze, jeśli deweloper przynależy do renomowanych organizacji branżowych. Najważniejszym certyfikatem jest „Certyfikat Dewelopera”, przyznany przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa około 30 firmom. Otrzymują go wyłącznie zweryfikowani deweloperzy działający minimum 3 lata i mający kilka zrealizowanych przedsięwzięć. Z kolei członkowie Polskiego Związku Firm Deweloperskich (około 100 firm) muszą przestrzegać „Kodeksu dobrych praktyk” i „Zasad umowy deweloperskiej”. Poszukaj również informacji o postrzeganiu dewelopera przez banki. Sprawdź, czy znajduje się w rankingach firm cieszących się największym zaufaniem banków, oraz czy Twój bank udzieli kredytu na zakup mieszkania u wybranego dewelopera.

Doświadczenie

Sprawdź inwestycje już zrealizowane przez dewelopera. W jaki sposób wywiązywał się ze swoich zobowiązań względem klientów, oraz czy dotrzymywał terminów realizacji. Zwróć uwagę na historię – firmy z wieloletnim doświadczeniem, które przeszły przez niejeden rynkowy kryzys, charakteryzują się konserwatywnym podejściem do ryzyka finansowego oraz umiejętnie i kompleksowo planują i realizują prowadzone przez siebie inwestycje.

Dobra jakość i komfort użytkowania

Dotychczasowe inwestycje

Gdy kupujemy mieszkanie w dopiero budowanym obiekcie, najczęściej widzimy jedynie wizualizacje przyszłości. Wybierz się na teren już zrealizowanych inwestycji, gdzie zobaczysz, jak deweloper dba o zagospodarowanie terenu oraz jakość i standard mieszkań, klatek schodowych, garaży. Na starszych osiedlach zwróć uwagę na trwałość użytych materiałów.

Opinie

Warto zacząć od przejrzenia Internetu. Sprawdź nie tylko stronę dewelopera, lecz także opinie na forach osiedlowych i ogólnodostępnych. Co prawda, opinie internautów bywają skrajne i nie zawsze wiarygodne, lecz zbyt duża ilość opinii negatywnych powinna dać do myślenia. Anonimowe opinie w Internecie nie zastąpią jednak osobistej rozmowy z lokatorami obiektów. Podczas wizyty na osiedlu zbudowanym przez dewelopera warto porozmawiać z jego mieszkańcami. A może ktoś z rodziny lub znajomych tam mieszka? Należy zapytać, z czego są zadowoleni, a co im przeszkadza. Jak układały im się i układają obecnie relacje z deweloperem? Czy były jakieś usterki, jak dużo, i czy usuwane były w rozsądnych terminach?

Wizyta na budowie

Jeśli budynek jest co najmniej w stanie surowym zamkniętym, to dobry deweloper zapewni Ci możliwość wizyty na budowie i obejrzenia mieszkania. Poinformuje o ewentualnych zagrożeniach, a w trakcie wizyty zadba o bezpieczeństwo.

Misja i wartości

Dla jednych firm misją jest budować i sprzedawać tanie mieszkania, tak by klienci z mniej zasobnym portfelem też mogli pozwolić sobie na ich zakup. Inni zapewniają wyższy standard oraz kompleksowe zagospodarowanie osiedli, by zaspokoić potrzeby bardziej wymagających klientów. Wybierając mieszkanie, zwróć uwagę na filozofię dewelopera i wyznawane przez niego wartości. Jeśli się z nimi identyfikujesz, jest duża szansa, że w przyszłości zamieszkasz wśród ludzi, którzy myślą podobnie jak Ty.

PARTNERSKIE RELACJE I KOMFORT ZAKUPU

Dobra umowa

Dobrze napisana umowa jest podstawą zdrowej relacji. Powinna być klarowna i przyjazna, równo traktować obie strony kontraktu i nie zawierać klauzul niedozwolonych. Więcej o umowie w zakładce „Przyjazna umowa”.

Kompleksowa obsługa

Przyjazny deweloper może Ci pomóc w wielu kwestiach związanych z zakupem mieszkania i jego przyszłym użytkowaniem, np. w pozyskaniu kredytu na zakup, wykończeniu mieszkania pod klucz, odwiedzeniu inwestycji w trakcie jej realizacji itd. Dowiedz się, czy deweloper stwarza możliwość wprowadzenia zmian lokatorskich, czy koordynuje proces obsługi gwarancyjnej, oraz czy organizuje zarządzanie osiedlem i pomaga w założeniu wspólnoty mieszkaniowej.

Rozmowa z architektem

Sprawdź, czy deweloper daje szansę bezpośredniej rozmowy z architektem. Jeśli tak, to warto zapytać o wszystkie interesujące Cię szczegóły, w tym np. o kwestie związane z doświetleniem i ustawnością mieszkania, a także rodzajem i jakością użytych materiałów. Architekt doradzi, jak najkorzystniej zaaranżować mieszkanie.

Kultura organizacji

Pracownik dewelopera powinien Ci udzielić potrzebnych informacji i udostępnić wszelkie istotne dokumenty związane z inwestycją i firmą. Jeśli już na etapie sprzedaży piętrzą się trudności, pomyśl, co będzie po podpisaniu umowy i wpłaceniu pieniędzy.