Zmiany aranżacyjne

Projektując mieszkania, staramy się zaproponować naszym Klientom rozwiązania jak najbardziej komfortowe i funkcjonalne. Jeśli jednak masz swój pomysł na wymarzone lokum i chcesz je zaprojektować według własnej koncepcji, dajemy Ci możliwość wprowadzenia zmian aranżacyjnych – zarówno na etapie inwestycyjnym, jak i po zakończeniu budowy.

Z uwagi na zobowiązania Archicomu wobec innych Klientów, planowane zmiany nie mogą dotyczyć w sposób istotny części wspólnych budynku (wraz z instalacjami wspólnymi, konstrukcji budynku i jego elewacji). Zmiany mogą dotyczyć wyłącznie własnego lokalu mieszkalnego.

Zmiany aranżacyjne na etapie inwestycyjnym

Zmiany aranżacyjne mogą być wprowadzane w terminach, które nie powodują opóźnienia w realizacji całej inwestycji oraz wyłącznie w zakresie tzw. zmian nieistotnych, zgodnie z art. 36a ustawy Prawo budowlane (tj. nie powodujących konieczności uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę). Gdy podpisujesz umowę na zakup mieszkania w budowie ze zmianami, Twoje pomysły aranżacyjne będą zrealizowane przez nas. Pamiętaj, że tę decyzję należy podjąć w określonym terminie (data upływu tego terminu określona jest w każdej przedwstępnej umowie sprzedaży). Taki tryb zapewni brak opóźnień w realizacji budowy. Przed dokonaniem zmian umówimy Cię na spotkanie z koordynatorem budowy oraz projektantem. Zakres dopuszczalnych zmian aranżacyjnych oraz ich koszt określony jest w cenniku zmian aranżacyjnych.  Wykaz cen jednostkowych  pomoże Ci podjąć właściwe decyzje. Rezygnacja z wybudowania ścianki działowej może oznaczać konieczność zmiany instalacji elektrycznej, TV-Sat, LAN itp. Zadbamy, by wszystkie obszary funkcjonalne zaproponowanych przez Ciebie zmian zostały zsynchronizowane z innymi elementami wyposażenia mieszkania. Na podstawie indywidualnych ustaleń, zostanie określony kosztorys zmian aranżacyjnych mieszkania, a po Twojej akceptacji zostanie wykonany ich oficjalny projekt. Dzięki temu będziesz mógł odebrać klucze do mieszkania wykonanego już z oczekiwanymi modyfikacjami.

Zmiany aranżacyjne po zakończeniu inwestycji
Zaletą zakupu mieszkania gotowego jest to, że możesz do niego wejść, zobaczyć rozkład pokoi, usytuowanie gniazd elektrycznych, podejść wodno-kanalizacyjnych i skonfrontować z własnymi potrzebami i pomysłami aranżacyjnymi. Jeżeli modyfikacja wnętrza wiąże się z koniecznymi zmianami, będziesz musiał zrobić je we własnym zakresie. Zasadę postępowania dla takiej sytuacji opisujemy w Instrukcji użytkowania mieszkania. Przed rozpoczęciem prac powinieneś uzyskać zgodę projektanta na planowaną przebudowę. Następnie zleć wykonanie projektu uprawnionemu projektantowi i dostarcz projekt do Wydziału Architektury i Budownictwa w celu uzyskania stosownego pozwolenia. Kolejnym krokiem będzie dostarczenie do nas projektu wykonawczego przebudowy mieszkania. Na jego podstawie będziemy mogli zlecić rzeczoznawcy majątkowemu wykonanie nowej metryczki mieszkania. Dzięki temu w akcie notarialnym będzie widniał uaktualniony rzut Twojego zakupionego lokum. Jeżeli zmian dokonujesz po podpisaniu aktu notarialnego, proces przebiega analogicznie jak przed podpisaniem aktu, z tą różnicą, że zamienny projekt wykonawczy powinien trafić do zarządcy nieruchomości.

Zmiany aranżacyjne a rękojmia
Jako deweloper zapewniamy rękojmię na zakupiony lokal mieszkalny i części wspólne. W sytuacji, kiedy zmiany aranżacyjne są wykonywane przez nas na zlecenie Klienta, zmieniony lokal jest w całości objęty rękojmią udzieloną przez Archicom. Natomiast gdy Klient dokonuje zmian po odbiorze mieszkania we własnym zakresie i z własnymi ekipami, elementy, które ulegają przebudowie, wyłączane są z rękojmi udzielanej przez Archicom. Wtedy warto zadbać, by na prace wykonywane przez wynajęte ekipy została Ci udzielona odpowiednia gwarancja lub rękojmia. Wówczas nadal cały lokal mieszkalny objęty będzie rękojmią, z tą różnica że część uprawnień realizowanych będzie przez Archicom, a część przez Twoich podwykonawców.