Archicom na festiwalu wrocławskich podwórek Balonolas

Data publikacji: 2014-05-09

Z przyjemnością wspieramy stowarzyszenie SZTUKiSZUM w organizacji festiwalu aktywności podwórek Balonolas. Celem wydarzenia jest promowanie sztuki i kultury w nieoczywistych zakątkach miasta, wśród wrocławian zagrożonych wykluczeniem społecznym. Przez dwa majowe dni podwórko na Ołbinie zmieni się we wciągający w świat zabaw i eksperymentów ze sztuką angażujących tamtejszych mieszkańców.

Wydarzenie odbędzie się w najbliższy weekend (10-11 maja 2014) w kwartale ulic Kluczborska, Oleśnicka, Żeromskiego, Jedności Narodowej. Urozmaicony program odmieni mentalny obraz jednego z wielu podwórek Śródmieścia. Na miejscu czekają warsztaty rysunku, malarstwa, ceramiki, streetartu, tworzenie muralu, który współfinansujemy. A wszystko, by zaangażować sąsiadów z wrocławskich kwartałów w działania społeczno-kulturalne. Jednym z punktów programu będą też dyskusje z mieszkańcami, by zachęcić ich do przearanżowania przestrzeni  w przyjemniejsze miejsce do życia.

Archicom od początku działalności interesujemy się tworzeniem przestrzeni sprzyjających budowaniu i rozwijaniu relacji społecznych. Realizacja tych koncepcji  jest widoczna na naszych osiedlach, gdzie mieszkańcy mają do dyspozycji przyjemne miejsca spotkań – ogrodowe podwórka, place zabaw, aranżowane przez nas parki, boiska, fitness czy kluby osiedlowe. Komfort życia w takich miejscach jest doceniany przez mieszkańców i szersze grona – Cztery Pory Roku zostały uznane za najbardziej przyjazne osiedle na Dolnym Śląsku wg czytelników Gazety Wrocławskiej, a Selenza za najlepszą inwestycję dla rodziny wg internautów serwisu Otodom.

Staramy się wprowadzać w nowoczesne kompleksy mieszkaniowe atmosferę sąsiedzkiej życzliwości i przygody, jaką sami pamiętamy z lat spędzonych na śródmiejskich podwórkach. Dziś często te historyczne kwartały to zapomniane zaułki. Tym bardziej chętnie wniesiemy w nie barwny element sztuki, która jest codziennością na naszych osiedlach. Partycypując w muralu możemy podzielić się z innymi tym, co według nas  sprzyja wykorzystaniu potencjału podwórek oraz ich pierwotnej funkcji –  centrum sąsiedzkiego współistnienia.

Festiwal Balonolas na terenie kolejnych podwórek ma charakter coroczny. Punktem kulminacyjny cyklu będzie rok 2016. Wtedy to miasto stanie się Międzynarodową Stolicą Kultury, a Festiwal Balonolas będzie zatrzymywał się na każdym podwórku, zostawiając balonowe, kolorowe pomysły i szerokie uśmiechy.

Więcej o inicjatywie

Powrót do aktualności