Projekt szkoły cyrkowej i bursy szkolnej w dawnej fabryce drożdży w Lublinie, struktura urbanistyczna spinająca Wrocław z Odrą oraz rewitalizacja Osiedla Podwawelskiego w Krakowie – to tematy projektów architektonicznych nagrodzonych w XV Konkursie Architektonicznym im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego.Od 22 października będzie można je oglądać we wrocławskim Muzeum Architektury.
W tegorocznej edycji konkursu jury oceniło ponad 30 zgłoszonych projektów i postanowiło nagrodzić trzy z nich:
- Nagrodę Architektoniczną im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego przyznano Mateuszowi Polaszkowi i Łukaszowi Polaszkowi za projekt „Akademia Sztukmistrzów w Lublinie. Bursa Akademii Sztukmistrzów”
- Wyróżnienie – Bartoszowi Adamiczce za projekt „Patrząc na rzekę – wrocławski waterfront”
- Nagrodę Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych – Aleksandrze Natonek za projekt „Rewitalizacja Osiedla Podwawelskiego w Krakowie”.
Jury XV Nagrody Architektonicznej pracowało w składzie:
- Stanisław Fiszer (honorowy przewodniczący jury)
- Kazimierz Śródka (ARCHICOM, przewodniczący jury, Fundator)
- Dorota Jarodzka-Śródka (ARCHICOM, Fundator)
- Lucyna Cova i inż. Michel Cova z jednym głosem (przedstawiciele rodziny Baczko)
- Tadeusz Baczko (Polska Akademia Nauk)
- Karol Sachs i Krystyna Vinaver (jeden głos jako przedstawiciele Fundacji dla Polski i Solidarité France Pologne i przyjaciele patronów)
- Włodzimierz Grudziński (przedstawiciel TISE)
- arch. Marta Grządziel (laureatka II edycji Konkursu)
- arch. Janusz Pachowski (Politechnika Warszawska)
- arch. Maciej Zaborowski (Przedstawiciel Dom Development)
- arch. Sławomir Żak (Krajowa Izba Architektów) z Wrocławia
Wystawa prezentowana była w maju i czerwcu w siedzibie Gazety Wyborczej w Warszawie, a od 22 października do 12 listopada mogą oglądać ją także wrocławianie w Muzeum Architektury.
Patronat honorowy nad nagrodą architektoniczną
- Jego Ekscelencja Ambasador Francji w Polsce – Pierre Buhler
- Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz
- Prezes Zarządu Głównego SARP – Mariusz Ścisło
- Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej – prof. Stefan Wrona
- Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej – prof. Elżbieta Trocka-Leszczyńska
- Dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu – Jerzy Ilkosz
Patronat medialny: Architektura Murator, Gazeta Dom (dodatek do „Gazety Wyborczej”)
Konkurs jest organizowany przez działający od 15 lat Fundusz im. M. Baczko i P. Zakrzewskiego prowadzony przez Fundację dla Polski, która w imieniu Fundatorów zarządza funduszem i sprawuje opiekę nad wszelkimi działaniamiorganizacyjnymi. W 2014 roku w działalność Funduszu zaangażowali się architekci związani z wrocławską firmą Archicom – Dorota i Kazimierz Śródkowie, którym bliskie są idee przyświecające Patronom konkursu.
Archicom jest aktualnie fundatorem Funduszu im. M. Baczko i P. Zakrzewskiego. W ten sposób włączył się czynnie w kreowanie wizerunku polskiego architekta.
Poprzez przejęcie roli fundatora w ramach Nagrody Architektonicznej im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego, chcemy dać wyraz naszego wsparcia młodym architektom, którzy podejmują tematy związane z budownictwem społeczno-publicznym i dostrzegają ogromne ich znaczenie – mówi Dorota Jarodzka-Śródka, prezes Archicomu.
Małgorzata Baczko i Piotr Zakrzewski to polscy architekci, rozwijający swą karierę w latach 1975-1996 we Francji, którzy zmarli w latach 90. Ich rygorystyczny warsztat inżynierski połączony z romantyczną ekspresją plastyczną, a przede wszystkim nowatorskie rozwinięcie myśli ekologicznej w architekturze mają światowe znaczenie. Fundusz ich imienia został powołany przez członków rodziny oraz przyjaciół pomaga młodym utalentowanym architektom i inżynierom budowlanym poznawać najnowsze rozwiązania z zakresu budownictwa społeczno-publicznego.
Fundusz przyznaje coroczną Nagrodę Architektoniczną im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego. Do konkursu zgłaszane są prace z zakresu:
- budownictwa społeczno-publicznego (szkoły, przedszkola, instytucje kulturalno-oświatowe, szpitale, budownictwo mieszkalne),
- renowacji starego budownictwa i jego adaptacji na cele społeczne,
- rewaloryzacji blokowisk.
W ocenie prac uwzględnia się szczególnie zastosowanie proekologicznych rozwiązań budowlanych, w tym wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Nagroda w wysokości 10.000 zł umożliwia dalszy rozwój zawodowy zwycięzcy.
Od 2009 r. dzięki współpracy z Towarzystwem Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych – konkurs zyskał dodatkową kategorię, w ramach której oceniane są projekty poświęcone rewitalizacji budynków mieszkalnych pochodzących z wczesnych lat powojennych i budynków użyteczności publicznej.