Pod jabłonią

pod_jabloniaWe Wrocławiu istnieje 180 rzeźb i pomników. Miasto sprzyja inicjatywom tworzenia ciekawych form przestrzennych wpisanych w pejzaż. Tworzą one przyjazną atmosferę i są wyrazem hołdu dla historii miasta. Uśmiechamy się na widok krasnali, głaszczemy zwierzaki na Jatkach, wraz z postaciami przy skrzyżowaniu ulic Świdnickiej i Piłsudskiego śpieszymy się, by przejść na drugą stronę jezdni.

„Rzeźba miejska – ofensywa sztuki” to jeden z konkursów zorganizowanych przez Archicom. Jego celem było wywołanie dyskusji na temat zagospodarowania przestrzeni miejskiej. Do konkursu przystąpili wrocławscy artyści, bowiem jednym z założeń było promowanie wrocławskiej sztuki. W finale wyłoniono najciekawszy projekt przestrzennej formy plastycznej, dedykowanej mieszkańcom osiedla Cztery Pory Roku na Krzykach-Jagodnie. Zwycięzcą został prof. Alojzy Gryt z pracą noszącą tytuł „Pod jabłonią”.

Rzeźba przedstawia kamienne jabłko z drzewem i postaciami odlanymi w brązie. Przeskalowane dwumetrowe jabłko połączone z dwudziestocentymetrowym drzewem i równie niewielkimi postaciami, na pierwszy rzut oka tworzy pewną sprzeczność, wszystko jednak jest ze sobą spójne. Zarówno tytuł, jak i treść, przywołują na myśl motyw biblijny – rozterki Adama i Ewy. Umieszczenie rzeźby w otoczeniu geometrycznych budynków stworzyło ciekawe relacje i konteksty.

W październiku 2004 roku podczas oficjalnego otwarcia osiedla Prezydent Rafał Dutkiewicz dokonał uroczystego odsłonięcia rzeźby. Inicjatywa ta sprawiła, że wielu deweloperów także postanowiło wzbogacić wygląd swych osiedli o elementy artystyczne.