Pociąg do nieba

Pociag_do_noebaPociąg do nieba to artystyczny projekt Andrzeja Jarodzkiego i zespołu Archicom, łączący w sobie najlepsze cechy, jakie Wrocław wypracował na przestrzeni wieków. To przestrzeń dla idei, wielości znaczeń, niezwykłości w codzienności. Instalacja dla ludzi – rzeźba miejska.

W październiku 2010 roku w centrum Wrocławia postawiliśmy rzeźbę – 65-letnią Lokomotywę Ty2-1035. Wybierając lokalizację kierowaliśmy się historią Wrocławia: w okolicach placu Strzegomskiego położona była fabryka wagonów Linke – Hofmann – Werke – największy zakład przemysłowy Wrocławia. W tym miejscu dawny, industrialny charakter styka się z nowoczesnymi rozwiązaniami urbanistycznymi.

Instalacja Andrzeja Jarodzkiego, to przykład genius loci stolicy Dolnego Śląska. Miasta na całym świecie starają się wypracować swoje cechy rozpoznawcze, które oddadzą charakter miejsca i jego mieszkańców. To wyjątkowe „coś” musi bez wątpienia wiązać się z specyfiką i klimatem metropolii. Zatem, skoro Wrocław uznaje się za miejsce spotkań, źródło nowych trendów oraz miasto awangardy, to instalacja Andrzeja Jarodzkiego jest kwintesencją tego stylu i dążeń.

Olbrzymia lokomotywa TY2 1035 mogła zakończyć swój praktyczny żywot na bocznym torze Muzeum Kolejnictwa, na szczęście wiek stali i potęgi transportu kolejowego ma wielu wielbicieli, darzących sentymentem eksponaty z przeszłości. Pociąg opatrzony wizjonerską aranżacją artysty, w przestrzeni miejskiej nabiera nowego znaczenia – wchodzi w symboliczną i estetyczną sferę sztuki. Przypomina o tym, co łączy przeszłość z przyszłością. Jest dowodem na to, że marzenia, nawet te teoretycznie nierealne, spełniają się.

Lokomotywa osadzona jest na potężnym stalowym trzpieniu, pod kątem niemal stu stopni. Całość konstrukcji waży ok. 80 ton – to największa i najcięższa rzeźba w Polsce.