Skip to main content

Niezbędna jak powietrze czyli o wentylacji mieszkań. Część 3 z 3

Stosowane rozwiązania związane z zapewnieniem niezbędnej wymiany powietrza w mieszkaniach.

Wentylacja mechaniczna:

– z uwagi na naturalne ograniczenia wentylacji grawitacyjnej, tj. łatwość zaburzenia skuteczności działania oraz ograniczone działanie latem, coraz częściej stosuje się wentylację mechaniczną.

W budownictwie mieszkaniowym najczęściej, polega to na wymuszeniu (odpowiednimi wentylatorami) ruchu powietrza w kanałach wentylacyjnych odpowiedzialnych za wywiew zużytego powietrza, natomiast nawiew świeżego powietrza jest tak samo zorganizowany jak przy wentylacji grawitacyjnej.

W budownictwie mieszkaniowym stosuje się kilka sposobów wykonania wentylacji mechanicznej, a właściwie wymuszonego wentylatorami wywiewu:

– wentylacja mechaniczna zbiorcza, gdzie wspólne dla grup pomieszczeń piony wentylacyjne są z sobą połączone na dachu budynku i podłączone do odpowiedniego wspólnego wentylatora elektrycznego,

– wentylacja mechaniczna zbiorcza, gdzie każdy wspólny pion jest obsługiwany przez osobny zamontowany na jego wylocie, tzn. na dachu, wentylator,

-wentylacja mechaniczna indywidualna, gdzie każde przyłącze („kratka”) instal. wywiewu w mieszkaniu (zgodnie z zamieszczoną w części I tabelą) jest wyposażona w indywidualny specjalny wentylator,

– wentylacja mechaniczna hybrydowa, gdzie stosuje się różne kompilacje wymienionych wyżej rodzajów.

Każdy rodzaj wentylacji mechanicznej wywiewnej jest wyposażony w automatykę sterowania, której zadaniem jest zapewnienie niezbędnej wymiany powietrza przy jednoczesnym zminimalizowaniu ilości energii niezbędnej do jego podgrzania.

Wentylacja mechaniczna jest znacznie bardziej odporna na zaburzenia pracy całego układu także po stronie nawiewu, tj. wpływu warunków atmosferycznych, kierunku wiatru, działa skutecznie latem, powoduje korzystnie większą (niezbędną dla pracy całego układu) różnicę między ciśnieniem wewnątrz mieszkania a powietrzem na zewnątrz.

Najczęściej występujące błędy użytkowników mieszkań wpływające na zaburzenia skuteczności działania wentylacji mieszkań

Niewątpliwie największym „grzechem” użytkownika mieszkania, niezależnie od rodzaju wentylacji, jest zamknięcie dopływu (nawiewu) świeżego powietrza do wnętrza mieszkania (w imię źle pojętej oszczędności energii cieplnej!), poprzez:

–  nagminne utrzymywanie okien i drzwi balkonowych w pozycji „szczelne” zamiast w pozycji  „rozszczelnione”, które to funkcje ustawiamy za pomocą klamki (dotyczy powszechnie stosowanych w systemach okiennych nowoczesnych okuć obwiedniowych),

– całkowite zamykanie lub zatykanie zamontowanych w ramach okiennych nawietrzaków.

To samo dotyczy wywiewu  (w pomieszczeniach sanitarnych i kuchni):

– montowanie urządzeń zmniejszających światło otworów i kratek wywiewnych,

– montowanie bardzo wydajnych urządzeń wywiewnych, zakłócających działanie wentylacji    grawitacyjnej (montowanie bardzo wydajnych wentylatorów w okapach kuchennych, które  przy braku lub niewystarczającym dopływie powietrza z zewnątrz mogą odwracać naturalny przepływ powietrza i pobierać go z innych kanałów wywiewnych w pomieszczeniach sanitarnych, zwłaszcza tych najbliżej położonych.

Innym błędem jest uniemożliwianie przepływu powietrza między pomieszczeniami:

– między nawiewem (okna i drzwi balkonowe) i kratkami wywiewnymi: zbyt szczelne, zamykane drzwi,

– zatykanie otworów wentylacyjnych w drzwiach pomieszczeń sanitarnych,

– montowanie drzwi bez otworów wentylacyjnych do pomieszczeń sanitarnych i kuchni, w których znajdują się przewody wentylacyjne.

Zawsze wskazane jest częste przewietrzanie mieszkania. Szczególnie ważne jest to podczas zwiększonego wydzielania się pary wodnej (kąpiele, gotowanie, pranie, przebywanie wielu osób w mieszkaniu). W ten sposób pozbywamy  się z mieszkania nadmiaru pary wodnej, która ma destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie, a także samo mieszkanie i jego wyposażenie.

Warto dbać o sprawną wentylację w naszym mieszkaniu!

Bądźmy w kontakcie

Bądźmy w kontakcie

Archicom w mediach społecznościowych

Jesteśmy tam gdzie Ty. Obserwuj nas, żeby zawsze wiedzieć, co nowego planujemy.

Trzymaj rękę na pulsie

Dostawaj informacje o promocjach, premierach oraz ciekawych wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę.

Archicom w obiektywie

X