MdM rada eksperta

Z

Co nowego w programie Mieszkanie dla Młodych?

W styczniu uruchomione zostanie 380 mln złotych przeznaczonych na wsparcie zakupu pierwszej nieruchomości w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”. Program nie będzie kontynuowany, dlatego grudzień jest ostatnim momentem na decyzję o zakupie mieszkania i szansę na otrzymanie dopłat z MDM.

Chcąc zmaksymalizować swoje szanse na dopłatę warto składać wnioski o rezerwacje środków z MDM w kilku różnych bankach. Wówczas różne placówki będą w imieniu klienta ubiegać się o rezerwację dopłat. Co ważne –po uzyskaniu potwierdzenia przydzielenia środków, imienna rezerwacja jest ważna 60 dni. W praktyce oznacza to, że mamy dwa miesiące na znalezienie najkorzystniejszej oferty kredytowania – niekoniecznie w banku, który pozytywną decyzję o rezerwacji nam przekazał. Warto to wykorzystać!

Robert Mieczkowski

Doradca Finansowy

Sprawdź ile możesz zyskać z programu Mieszkanie dla Młodych?

Zestawiliśmy możliwości dopłat jakie daje program Mieszkanie dla Młodych. W zależności od sytuacji rodzinnej dopłaty mogą wynieść nawet do 99 tysięcy złotych. Jest więc o co walczyć!

Dopłaty dla singli, par i małżeństw bez dzieci

Wybierając pierwsze mieszkanie możesz liczyć na dopłaty, które na pewno przydadzą się przed przeprowadzką. Kwota dopłat pozwoli urządzić i wyposażyć kuchnię lub wykończyć łazienkę. Wybierając mieszkanie o powierzchni 45 mkw można liczyć na ponad 21 000 zł, przy mieszkaniach o powierzchni 55 i większych dopłata wyniesie ponad 24 000 zł.

Dopłaty dla rodzica samotnie wychowującego dziecko

Szukając mieszkania dla siebie i dziecka warto rozważyć nieruchomości spełniające wybogi MDM. Dopłaty rządowe mogą wynieść ponad 32 000zł przy 45-metrowym mieszkaniu, a przy powierzchniach 55 mkw i większych można liczyć na prawie 36 500 zł. W tym budżecie wymienimy zakupimy meble do nowego „M” i urządzimy balkon.

Dopłaty dla rodzin z dwójką dzieci

Rodziny 2+2 mogą liczyć na wsparcie rządowe sięgające niemal 50 000 zł przy zakupie mieszkania o powierzchni przekraczającej 55 mkw. Za kwotę z dopłat wykończymy mieszkanie pod klucz lub wymienimy samochód na większy.

Dopłaty dla rodzin z trójką+ dzieci

Duże rodziny są największymi beneficjentami programu Mieszkanie dla Młodych. Wg założeń rząd dopłaca aż do 65 mkw zakupionego mieszkania. Oznacza to, że przy wyborze mieszkania o powierzchni 65 mkw można liczyć na ponad 99 000 zł wsparcia. Takie sumy to poważna pozycja w rodzinnym budżecie, która pozwoli kompleksowo przygotować nowe mieszkanie na przybycie domowników.

Na których inwestycjach wciąż możesz liczyć na dopłaty z MDM