Skip to main content

Komercyjny mus, czyli o standardach na rynku wrocławskich biurowców

Coroczna ilość nowych podmiotów gospodarczych pojawiających się we Wrocławiu oraz zapotrzebowanie na nową powierzchnię biurową firm funkcjonujących w mieście i rozwijających tu swą działalność wskazują na ogromne zapotrzebowanie na nową powierzchnię biurową, której Wrocław nie ma tak wiele.

Trafione w potrzeby, czyli nowe

Dużą presję na realizację nowych powierzchni biurowych będzie wywoływał fakt zmieniających się oczekiwań najemców względem powierzchni najmu. Ich spełnienie możliwe jest w zasadzie wyłącznie poprzez budowanie nowych biurowców według bieżących wytycznych najemców. Dziś normą w oczekiwaniach inwestorów jest np. podłoga techniczna na powierzchni najmu albo fakt posiadania certyfikatu ekologiczności budynku. Te rozwiązania można realizować praktycznie tylko w nowych obiektach, gdzie od samego początku przewiduje się nowoczesne udogodnienia. A ilość najemców z takimi oczekiwaniami ciągle rośnie.

Łatwość komunikacji pracowników przede wszystkim

Nadal najbardziej gorącym kierunkiem rozwoju rynku biurowego będzie zachodnia część Wrocławia, która ma najlepiej rozwiniętą infrastrukturę służącą funkcjom biznesowym. Jest ona jednocześnie najlepiej położona względem strategicznych punktów istotnych dla najemców, jak chociażby lotnisko. To właśnie w tej części miasta znajduje się świetnie rozwinięta komunikacja zbiorowa, gęsta sieć dróg i łączników z kluczowymi węzłami komunikacyjnymi.
Gdy mowa o nowych trendach w sektorze, warto wskazać na koncentrację biurowców stosunkowo blisko Dworca Głównego PKP. To bardzo dobry rejon na funkcje komercyjne, ponieważ wewnętrzny układ komunikacyjny miasta stanowi ciągle nierozwiązany problem. Tej lokalizacji sprzyja dobra komunikacja publiczna, która powinna  zastępować coraz bardziej uciążliwą komunikację własnymi samochodami. Biorąc pod uwagę zwiększające się trudności związane z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników w samym Wrocławiu, rozwijające się firmy coraz częściej sięgają po zatrudnienie osób z miast satelickich wobec Wrocławia, takich jak Opole, Świdnica czy Oława. Dla tych osób praca we Wrocławiu jest atrakcyjna z uwagi na zarobki, jednak problemem jest czas dojazdu do pracy. Może się on znacznie skrócić, jeśli pracownicy są w stanie ze swoich miast dojechać pociągiem i od razu znaleźć się pod biurem bez potrzeby przejeżdżania przez cały Wrocław, co często zajmuje więcej czasu niż samo dotarcie do Wrocławia. Aby ten trend stał się bardziej zauważalny konieczne są jednak jeszcze większe inwestycje Wrocławia i całego województwa w infrastrukturę kolejową.

Ekologia i komfort pracy

Obecne potrzeby najemców związanych z powierzchnią biurową są ściśle związane z ogólnymi zmianami w świecie biznesu. Narasta presja na ekologiczny aspekt prowadzenia działalności, co skutkuje oczekiwaniem powierzchni z certyfikatami ekologicznymi. Z kolei walka o najlepszych pracowników już od lat nie odbywa się wyłącznie w obszarze finansów, ale również w obszarze samych warunków pracy. Stąd też płyną nowe oczekiwania najemców związane z tym, aby organizować komfortowy dostęp do światła dziennego podczas pracy, a w okolicach samych biur zaoferować miejsca rekreacji i wypoczynku. Coraz bardziej rygorystyczne przepisy prawa pracy i przepisów BHP skutkują tym, że w nowoczesnych powierzchniach biurowych standardem staje się nie tyko klimatyzacja, ale również regulowany poziom wilgotności w pomieszczeniach. Potrzeba dynamicznego rozwoju biznesu i przystosowywania się do błyskawicznie zmieniających się okoliczności biznesowych, ciągłe zmiany koniunktury rynkowej we wszystkich obszarach biznesu generują potrzeby szybkiego przeorganizowywania biura. To znacznie łatwiej przeprowadzić, gdy firma nie zorganizowana jest nie tylko na tzw. „open space”, ale kiedy budynek wyposażony jest w podłogę techniczną pozwalającą na szybkie rearanżowanie stanowisk pracy. Tego często nie oferują starsze budynki, stąd więc potrzeba budowania nowych powierzchni biurowych bardziej dostosowanych do obecnej sytuacji gospodarczej.

Jak powyższe standardy wpływają na bieżącą sytuację we Wrocławiu? O tym już wkrótce na blogu.

 

Bądźmy w kontakcie

Bądźmy w kontakcie

Archicom w mediach społecznościowych

Jesteśmy tam gdzie Ty. Obserwuj nas, żeby zawsze wiedzieć, co nowego planujemy.

Archicom w obiektywie