Archicom kupuje większościowy pakiet mLocum S.A. i wchodzi na rynek ogólnopolski

Archicom, lider wrocławskiego rynku mieszkaniowego, podpisał przedwstępną umowę nabycia 80% akcji spółki mLocum S.A.– ogólnopolskiego dewelopera posiadającego oddziały w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi. Wartość transakcji opiewa na kwotę 87,6 mln zł.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej transakcji. Związujemy się z firmą o ugruntowanej pozycji rynkowej i dużym potencjale rozwoju, postrzeganą przez klientów oraz kontrahentów jako solidny i zaufany partner biznesowy. Połączenie sił pozwoli nam na szybsze poszerzenie skali działalności, zapewniając klientom dostęp do bogatszej oferty lokali. Większe wolumeny sprzedaży, a także optymalizacja kosztów działalności na rynkach wrocławskim i krakowskim pozytywnie wpłyną na wyniki finansowe Grupy. Ważne jest, że obie nasze firmy kierują się wieloma wspólnymi wartościami: od jakości samego produktu i procesu realizacji, poprzez przyjazny i bezpieczny zakup, aż po dbałość o satysfakcję klienta. mówi Dorota Jarodzka-Śródka, prezes Archicom.

Przejęcie przez Archicom większościowego pakietu akcji mLocum pozwoli na przyspieszenie planowanego rozwoju Spółki na najważniejszych rynkach mieszkaniowych w Polsce. Oferta Archicom na koniec kwietnia 2017 roku wynosiła ponad 1.400 lokali w 13 inwestycjach, natomiast mLocum ponad 500 sztuk w 5 projektach. Obecny bank ziemi Archicom zabezpiecza łącznie realizację blisko 3.850 mieszkań, a łącznie z mLocum wyniesie około 4.750 lokali. Zarząd Archicom oczekuje, że wzrost oferty mieszkań będzie miał pozytywny wpływ na wyniki sprzedażowe już w bieżącym roku.

Obie spółki charakteryzuje wykwalifikowana i doświadczona kadra, wzajemny szacunek obu zarządów oraz determinacja do współpracy. Niezmiernie ważne jest dla nas, że Krzysztof Suskiewicz zostaje w mLocum by współpracować z nami nie tylko jako prezes zarządu, ale także jako 20% udziałowiec mLocum. Wypracowana synergia zaowocuje dalszym zwiększaniem atrakcyjności oferty dla klientów, co umożliwi realizację strategicznych celów na rynku ogólnopolskim – komentuje Rafał Jarodzki, wiceprezes Archicom S.A.

Warunkiem koniecznym zawarcia transakcji jest wyrażenie zgody przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zakup 51% akcji planowany jest w trzecim kwartale 2017, po uzyskaniu decyzji UOKiK. Płatność kwoty 32,9 mln  zł nastąpi w dniu transakcji ze środków własnych Archicom S.A., a płatność kwoty 23 mln zł powinna nastąpić do końca 2018 roku. Druga część transakcji, tj. zakup 29% akcji powinna nastąpić do końca 2018 roku z płatnością w tym samym dniu. Obie płatności, których realizacja jest przewidywana do końca 2018 roku, zostaną sfinansowane ze środków własnych lub/i środków zewnętrznych (w tym emisji obligacji lub/i akcji przez Archicom S.A. Zarząd Archicom SA nie rozważa zmian w polityce dywidendowej, zakładającej wypłatę dywidend w wysokości co najmniej 50% zysku netto.

Pozyskanie przez mLocum branżowego inwestora, jakim jest Archicom to perspektywa rozwoju i wzrostu wartości spółki. Archicom, który jest liderem w sprzedaży mieszkań we Wrocławiu, zamierza zwiększać skalę działalności wychodząc na inne rynki, co pozwoli w pełni wykorzystać potencjał i doświadczenie naszej firmy. Cieszymy się, że włączamy się w struktury renomowanej i cenionej przez klientów oraz inwestorów marki. Idea Archicomu realizacji osiedli społecznych oraz umiejętne łączenie przyjaznej architektury z funkcjonalnością mieszkań to realne wartości dla naszych przyszłych klientów.mówi Krzysztof Suskiewicz, prezes Zarządu mLocum.

Firma mLocum istniejąca na rynku od 2000 roku zajmuje się realizacją projektów mieszkaniowych, zarządzaniem nieruchomościami oraz świadczy usługi inżynierskie. Obecnie spółka prowadzi projekty mieszkaniowe w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu oraz Trójmieście. mLocum jest jedną z pierwszych firm deweloperskich w Polsce prowadzących działalność na tak wielu lokalnych rynkach. Do tej pory Spółka wybudowała ponad 4.301 lokali w 34 projektach. Spółka jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich, a prezes firmy Krzysztof Suskiewicz zasiada w zarządzie Związku. Przychody ze sprzedaży mLocum SA w 2016 roku wyniosły 103,8 mln zł, zysk netto 14,6 mln zł. Kapitały własne na koniec 2016 roku skorygowane o planowaną dywidendę wypłacaną dla pierwotnych akcjonariuszy to kwota 109,5 mln zł. Prognoza na 2017 rok: przychody ze sprzedaży 118 mln zł, zysk netto 22,3 mln zł.

Zakup akcji mLocum pozwoli Archicomowi na szybsze wejście na nowe rynki w Polsce, co przełoży się na wzrost przychodów i zysków. Dodatkowe synergie spodziewane są na poziomie kosztowym. Transakcja gwarantuje wysoką rentowność zaangażowanego kapitału.

O ARCHICOM

Grupa Archicom, obecna na rynku od blisko 30 lat, zrealizowała ponad 150 obiektów, w tym budynki mieszkalne, hotele i biurowce.

W 2016 roku Grupa osiągnęła rekordową liczbę 942 sprzedanych mieszkań, wcześniej w latach 2014-2015 sprzedała łącznie 1.131 mieszkań, zapewniając sobie pozycję lidera wrocławskiego rynku mieszkaniowego. Aktualnie w ofercie Archicomu znajduje się kilkanaście projektów mieszkaniowych w najpopularniejszych dzielnicach Wrocławia. W sprzedaży są zarówno będące wizytówką Archicomu duże osiedla społeczne, jak „Olimpia Port” oraz „Cztery Pory Roku” (każde o docelowej liczbie około 2.500 mieszkań), jak również bardziej kameralne budynki (m.in. „Spirala Czasu” – budynek na terenie modelowego osiedla Nowe Żerniki, z 70 mieszkaniami), czy inwestycje apartamentowe z sektora premium takie jak „River Point” (250 apartamentów) i „Ogrody Hallera” (ponad 500 apartamentów).

Grupa Archicom jest także aktywnym uczestnikiem rynku nieruchomości komercyjnych. Archicom zrealizował 5 projektów biurowych, z czego trzy biurowce zostały sprzedane polskim i zagranicznym funduszom inwestującym w nieruchomości, a dwa znajdują się w portfelu Grupy. Wolumen transakcji pozwolił uzyskać Spółce 18% udział we wrocławskim rynku sprzedaży powierzchni biurowej w latach 2005-2015. Najemcami biurowców są znane polskie i międzynarodowe firmy. W lutym 2015 r. Grupa sprzedała kolejny biurowiec klasy A „West House 1B” (wybudowany w latach 2012-2014). Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia nowej inwestycji biurowej klasy A w centrum Wrocławia, o powierzchni ok. 24.000 GLA.

Spółka jest notowana na GPW od marca 2016 roku.