Skip to main content

Wygodne mieszkanie to dobry projekt

Przy zakupie mieszkania, o jego ustawność i wygodę trzeba zadbać na etapie wyboru. Pomocny w ocenie jest rzut lokalu, który stanowi stały elementem każdej oferty mieszkaniowej. Jego analiza może dostarczyć wiele informacji o nieruchomości. Czy lokal pomieści wszystkie, potrzebne meble i czy zagwarantuje swobodę aranżacji? Wielkość i ilość pokoi to nie wszystko. Klucz do przemyślanego układu tkwi w szczegółach.

Umeblowany rzut mieszkania

Nie tyle metraż, co właściwy układ funkcjonalny oraz aranżacja wnętrza decydują o atrakcyjności nieruchomości. Dobrze, jeśli na projekcie mieszkania naniesione są obrysy mebli. To pomaga wyobrazić sobie docelową aranżację, zorientować się w rozkładzie pomieszczeń i łatwości komunikacji między nimi. Zachowana skala wymiarów powoli na sprawdzenie funkcjonalności przestrzeni. Jeśli rzut lokalu nie zawiera mebli – warto poprosić o pomoc architekta lub samodzielnie, wręcz z linijką w ręku, wrysować niezbędne nam elementy wnętrza.

Elastyczność i swoboda rozwiązań

Wielu klientów ma inne spojrzenie na wygląd swojego mieszkania niż zaproponowane przez dewelopera i chce je inaczej urządzić niż sugeruje to aranżacja w ofercie. Warto wtedy mieć na uwadze kilka zasad, bez których tej możliwości mieć ma. Pomieszczenia powinny być odpowiedniej szerokości, grzejniki i gniazda elektryczne uniwersalnie zlokalizowane, a ich ilość w pomieszczeniach odpowiednia. To pozwoli swobodnie przearanżować mieszkanie, jeśli zmienią się nasze potrzeby.

Przemyślane strefy mieszkalne

Właściwy rozkład mieszkania to taki, który uwzględnia strefowanie przestrzeni. Dobrze, gdy strefa dzienna jest jasno oddzielona od tzw. prywatnej (sypialnie domowników, gabinet do pracy). Dzięki temu w jednej części domu można prowadzić aktywne życie, podczas gdy inni domownicy mogą cieszyć się ciszą. Warto zwrócić uwagę na położenie lokalu w budynku. Korzystnym jest rozwiązanie, gdy – z uwagi na dźwięki charakterystyczne dla wybranych pomieszczeń – sąsiednie mieszkania graniczą ścianami z tymi samymi pomieszczeniami – np. kuchnia z kuchnią, łazienka z łazienką.

Sprawdź każde pomieszczenie w detalu

Dobrze jest wyobrazić sobie swoje codzienne czynności – mieszkanie powinno być dopasowane do indywidualnych zwyczajów i stylu życia. Wolisz więcej światła rano czy po południu? Cenisz sobie możliwość korzystania z balkonu czy raczej z własnego ogródka? Do tych upodobań dopasuj nieruchomość położoną odpowiednio względem stron świata.

Strefa dzienna to centrum domowego życia. W pokoju dziennym na pewno potrzebny będzie komplet wypoczynkowy ze stolikiem, szafka z telewizorem, stół jadalny dla kilku osób, a między meblami komfortowe dojście do drzwi balkonowych i dostęp do okna. Dobry projekt daje klientowi możliwość połączenia kuchni z salonem lub ich wydzielenia. Aneksy kuchenne w częściach dziennych są preferowane przez osoby prowadzące dom otwarty na gości. Również rodziny z małymi dziećmi chwalą to rozwiązanie, bo podczas gotowania mogą mieć oko na najmłodszych. Z czasem jednak niektórzy wolą wydzielić strefę kuchenną i wówczas dobry układ mieszkania daje szansę poprzez np. wstawienie ścianki rozdzielenie pomieszczeń.

Potencjał przechowywania

Na etapie przeglądania oferty w postaci rzutów bardzo ważnym jest zaplanowanie miejsca na przechowywanie wszystkich potrzebnych rzeczy. W przedpokoju oraz w pokojach dobrze jest znaleźć miejsce na duże, głębokie szafy. W sypialni z kolei poza wygodnym łóżkiem z szafkami nocnymi musi być miejsce na odpowiedniej wielkości szafę ubraniową. Może jeszcze biurko do pracy przy komputerze lub toaletka? Miłośnikom książek przyda się wiele regałów, a ćwiczącym w domu – miejsce na akcesoria sportowe. Czy w łazience zmieści się komfortowa wanna/prysznic, pralka? Układ urządzeń sanitarnych musi zapewniać swobodę poruszania się i wygodę korzystania z nich. Dobrze wyodrębnić też miejsca na środki czystości i pranie.

Pełne funkcje pomieszczeń

Mniej metrów kwadratowych nie musi oznaczać mniejszej ilości pokoi. Wielu deweloperów elastycznie reaguje na sytuację rynkową i proponuje klientom mieszkania o zmniejszonym metrażu przy tej samej ilości pokoi. W takiej sytuacji ważnym jest, aby wybrać projekt mieszkania, który nawet na zmniejszonej powierzchni zapewni pełne funkcje każdego z pomieszczeń, o czym wspomniano powyżej.

Większy metraż bywa – choć nie musi – mniej funkcjonalny niż mniejszy. Pierwszymi oznakami źle wykorzystanych metrów mogą być nieforemne pomieszczenia (np. bardzo długie i wąskie), duże przedpokoje, mała ilość okien, która nawet gdy mamy wolne metry do wydzielenia przestrzeni ograniczają aranżację.

Rozwiązania sprawdzona na lata

Klienci najbardziej doceniają układy mieszkań, w których projekt pozostawia możliwość łatwej zmiany aranżacji w przyszłości – np. stworzenia otwartej przestrzeni łączącej salon z kuchnią lub ich oddzielenia. Potrzeby lokatorów z czasem się zmieniają – świadomość, że mogą elastycznie dopasować przestrzeń do zmieniających się potrzeb jest dla nich w dłuższej perspektywie czasowej ogromnym atutem.

Pojęcie funkcjonalności nie jest uniwersalne – zależy od przyzwyczajeń mieszkańca, trybu życia, ilości przechowywanych przedmiotów. Pewną stałą zasadą rządzącą funkcjonalnym wnętrzem jest ład aranżacyjny, logiczna komunikacja i łatwy dostęp do wszystkich elementów w mieszkaniu. W tym pomoże nam przemyślana zabudowa meblowa (przy małych metrażach najlepiej na wymiar), która ułatwi organizację i utrzymanie porządku.

Bądźmy w kontakcie

Bądźmy w kontakcie

Archicom w mediach społecznościowych

Jesteśmy tam gdzie Ty. Obserwuj nas, żeby zawsze wiedzieć, co nowego planujemy.

Archicom w obiektywie