Skip to main content
Porady

Wspólny pokój dla rodzeństwa – o czym pamiętać?

Podstawowa zasada urządzania pokoju dziecięcego mówi, że wykreowana przestrzeń musi oferować bezpieczeństwo, wygodę oraz przestrzeń. Dziecko musi czuć się w swoim pokoju dobrze, niezależnie od tego, czy mieszka w nim samo, czy z rodzeństwem – szczególnie ten drugi przypadek wymaga przemyślanej aranżacji, w której warto trzymać się kilku podstawowych reguł.

Zaaranżowanie pokoju dla rodzeństwa to zagadnienie, które pojawia się w kilku standardowych przypadkach – gdy do dyspozycji mamy tylko jeden pokój dla dzieci, gdy dzieci jest więcej niż dwoje oraz gdy chcemy, by przynajmniej do osiągnięcia określonego wieku wychowywały się we wspólnie dzielonej przestrzeni. Mierzą się z nim często właściciele niedużych lokali, którzy chcą zapewnić swoim pociechom komfort użytkowania – niezależnie od wielkości pomieszczenia.

Rozgraniczenie przestrzeni

Aranżując pokój dla rodzeństwa warto pamięć o tym, że będzie w nim mieszkać dwoje ludzi – ludzi na początku może małych, ale z biegiem czasu coraz bardziej świadomych własnej odrębności i upodobań. Staje się to szczególnie istotne wówczas, gdy dzieci są w różnym wieku, a tym samym – na odmiennym etapie rozwoju, zainteresowań czy upodobań estetycznych.

Projektując wnętrza dla rodzeństwa uwzględniamy takie kwestie, jak różnica wieku, płeć, potrzeby każdego z osobna. Z jednej strony chcemy uczyć je dzielenia się, z drugiej nie zapominamy o indywidualnych strefach. Dlatego tak istotne jest jasne rozgraniczenie posiadanej przestrzeni na części wspólne oraz prywatne – mówi Marta Magnowska, architekt pracowni KODO Projekty i Realizacje Wnętrz. Poza zapewnieniem każdemu dziecku osobnego łóżeczka, biurka czy miejsca do przechowywania swoich rzeczy, możemy podkreślić ten podział w sposób symboliczny, posługując się lekkimi przegrodami, odmienną kolorystyką czy motywami dekoracyjnymi zgodnymi z wiekiem czy pasjami każdego dziecka – dodaje.

Wydzielenie stref funkcjonalnych

Urządzanie pokoju dla rodzeństwa pod względem funkcjonalnym praktycznie nie różni się od urządzania pokoju dla jednego dziecka. Wyzwania pojawiają się w tym przypadku bardziej w sferze optymalnego wykorzystania przestrzeni, w której trzeba rozsądnie umieścić sprzęty dla dwóch osób. Wszystko po to, by spełniały rolę użytkową – strefy odpoczynku, nauki oraz zabawy – przy jednoczesnym zachowaniu przestrzeni osobistej każdego dziecka. Warunkiem podstawowym jest zapewnienie własnego kącika, wyposażonego w łóżko, biurko oraz miejsce do przechowywania. Każde z nich musi mieć również, szczególnie w późniejszych latach, możliwość zmodyfikowania aranżacji swojego kawałka podłogi czy ściany zgodnie z upodobaniami czy zainteresowaniami. Najważniejsze jest zachowanie rozsądnego balansu pomiędzy miejscem do spania, nauki i zabawy, a części wspólne powinny być zorganizowane tak, by sprzyjać wspólnym aktywnościom, związanym z zabawą czy codziennymi czynnościami.

Wielofunkcyjne meble

Młodsze dzieci mogą dzielić stół do zabawy czy miejsce do przechowywania, starsze jednak potrzebują własnego miejsca do nauki i półek na książki oraz zabawki.

Rynek meblowy proponuje nam szereg ciekawych rozwiązań, które umożliwiają organizację szczególnie niedużego pomieszczenia dla dwojga dzieci tak, by zachować jego funkcjonalność. Łóżka rozkładane, łóżka piętrowe czy też bardzo popularne w ostatnich latach połączenie wysokiego łóżka z biurkiem, a także – indywidualnie zaprojektowana zabudowa stolarska – pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni czy też jej modyfikowanie zgodnie z zapotrzebowaniem. Niezwykle użytkowym rozwiązaniem okazuje się również zabudowanie miejsca do przechowywania pod posłaniem oraz nad nim, umożliwiająca maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca – wyjaśnia ekspert KODO.

Przy doborze mebli warto kierować się wiekiem dzieci i wybrać takie, które będą rosły razem z nimi – np. biurka o regulowanej wysokości czy pełnowymiarowe łóżka przystosowane do wzrostu kilkuletniego dziecka i nastolatka. Zawsze warto

przewidzieć dużo półek oraz zamkniętego miejsca do gromadzenia osobistych rzeczy dla każdego dziecka – tak, by ułatwiały utrzymanie porządku na niedużej powierzchni, ukryły drobne przedmioty przed młodszym rodzeństwem, a wraz z upływem lat pomieściły ubrania, książki oraz inne przedmioty rosnącego potomstwa.

Dobór kolorów i dodatków

Wybór kolorystyki do pokoju dla rodzeństwa powinien uwzględniać kilka aspektów, takich jak jego płeć, wiek czy zainteresowania. W przypadku zasadniczych elementów, tj. ścian czy mebli, warto jednak postawić na kolorystykę uniwersalną i w miarę stonowaną, umożliwiającą przeprowadzanie modyfikacji i wprowadzanie dodatków w różnych barwach, powiązanych z charakterem każdego dziecka. Jako tło świetnie sprawdzi się biel oraz beże, doskonale przyjmujące wszystkie zmiany dekoracyjne w postaci tekstyliów, dywanów, dekoracji naściennych czy oświetlenia. Odmienną kolorystykę ścian czy elementów wyposażenia warto wykorzystać również do rozgraniczenia przestrzeni przynależnej każdemu dziecku. Takie zróżnicowanie świetnie sprawdzi się również do podkreślenia funkcjonalności stref – spokojniejsze barwy w częściach sypialnych, energetyczne w miejscach do zabawy.

Aranżacja pokoju dla rodzeństwa, szczególnie wówczas, gdy dzieci są w różnym wieku,
to istotne wyzwanie, któremu warto poświęcić sporo uwagi na etapie projektowania
aranżacji domu czy mieszkania. W przypadku większych dzieci pomocna okaże się
rozmowa z nimi oraz ustalenie indywidulanych potrzeb i oczekiwań każdego z nich.
Nieocenione okazać się może również wsparcie pracowni projektowania wnętrz, dysponującej wachlarzem sprawdzonych rozwiązań, czy własną stolarnią oferującą możliwością zaplanowania zabudowy meblowej na zamówienie.

Leave a Reply