Jakie są najważniejsze terminy w umowie z deweloperem?

Jak kupić mieszkanie od dewelopera i na co zwrócić uwagę? Czym różnią się od siebie terminy zakończenia budowy i czas odbioru mieszkania? Kiedy podpiszesz umowę deweloperską, a kiedy umowę przedwstępną kupna mieszkania? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule.

Umowa rezerwacyjna z deweloperem

Podpisujesz ją na bardzo wczesnym etapie inwestycji, kiedy budowa osiedla deweloperskiego jeszcze nie ruszyła. Na podstawie projektu rezerwujesz nowe mieszkanie, w którym wkrótce zamieszkasz.

Terminy w niej zawarte to sprawa kluczowa, dlatego zwróć szczególną uwagę na:

 • termin uzyskania pozwolenia na budowę – na jego podstawie deweloper będzie mógł wystartować z pracami na budowie;
 • termin rozpoczęcia robót budowlanych – czyli moment, w którym prace na budowie wystartują;
 • okres rezerwacji – czyli czas, jaki masz na podpisanie umowy deweloperskiej;
 • harmonogram płatności – czyli termin, w jakim musisz wnieść opłatę rezerwacyjną.

 

Na tym etapie otrzymasz również dostęp do Panelu Klienta, czyli narzędzia online, w którym na bieżąco będziesz mieć dostęp do dokumentów, terminów i najświeższych informacji na temat budowy osiedla.

 

Po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę i otwarciu rachunku powierniczego deweloper będzie gotowy do podpisania z Tobą kolejnej umowy. Pamiętaj, aby poprosić Doradcę Klienta o przesłanie wzoru umowy deweloperskiej.

Umowa deweloperska – na co zwrócić uwagę ?

Następnym krokiem jest umowa w formie aktu notarialnego, czyli tzw. umowa deweloperska, na podpisanie której umówisz się u notariusza.

Koszt podpisania umowy deweloperskiej jest dzielony po połowie między Ciebie i dewelopera. Koszt podpisania umowy to ok. 550 zł.

Pierwszym ważnym dla Ciebie terminem jest zamknięcie stanu surowego budynku. Po zakończeniu tego etapu budowy możesz zwykle odwiedzić teren budowy. Indywidualnie lub podczas dni otwartych deweloperów – szczegółowe terminy sprawdzisz w Panelu Klienta – nie ma ich zawartych w umowie z deweloperem.

Sprawdź terminy najbliższych dni otwartych deweloperów

Dni otwarte to szansa aby odwiedzić nowe mieszkanie i zapoznać się z ofertą deweloperów

Podpisując umowę deweloperską, zwróć szczególną uwagę na terminy:

 • termin zakończenia robót budowlanych – czyli data, do której deweloper zakończy prace na budowie. Zanim otrzymasz klucze, deweloper będzie jeszcze musiał uzyskać pozwolenie na użytkowanie;
 • termin uzyskania pozwolenia na użytkowanie – czyli data, do której deweloper zobowiązuje się uzyskać dokument umożliwiający korzystanie z budynku mieszkańcom;
 • harmonogram wpłat – czyli terminy wpłaty transz za mieszkanie, których musisz pilnować. Uregulowanie wszystkich wpłat umożliwi Ci umówienie się na odbiór mieszkania;
 • termin przekazania mieszkania – czyli data, do której deweloper zobowiązuje się zakończyć odbiory mieszkań. To najważniejsza dla Ciebie data, bo określa moment, w którym odbierzesz klucze i możesz ruszać z wykańczaniem nowego mieszkania;
 • Terminy związane z rękojmią – szczegóły znajdziesz w Kodeksie Cywilnym w art. 568.
 • Termin zawarcia umowy przyrzeczonej – czyli umowę przeniesienia własności. Zwykle podpisujesz ją po dwóch miesiącach od ostatecznego terminu przekazywania mieszkań.

Umowa przyrzeczona

To dokument, dzięki któremu formalnie stajesz się właścicielem mieszkania deweloperskiego. Podpiszesz go u notariusza po odbiorze mieszkania.

Przygotuj się na koszty związane z umową przyrzeczoną – ostateczna kwota jest zależna od metrażu Twojego mieszkania i kancelarii notarialnej, którą wybierzesz.

Po podpisaniu umowy masz do dopełnienia jeszcze dwa ważne terminy:

 • termin zgłoszenia się do Wydziału Podatków i Opłat Urzędy Miejskiego – masz 14 dni od dnia podpisania aktu, aby złożyć druk IN-1, w celu naliczenia podatku od nieruchomości.
 • terminy ustanowienia hipoteki na zakupionym mieszkaniu, jeżeli kupujesz nieruchomość na kredyt, zwróć na to uwagę. Szczegóły znajdziesz w umowie z bankiem, który udzielił Ci kredytu.

Po zakończeniu formalności zostanie Ci już tylko cieszyć się nowym mieszkaniem.

mieszkanie deweloperskie, aranzacja mieszkania od dewelopera

Mieszkanie pokazowe na osiedlu Olimpia Port

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz kolejne artykuły poradnikowe: