Skip to main content

Lokalizacja – na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie (cz. 1/3)

Decydując się na zakup mieszkania, kluczową sprawą jest wybór właściwej lokalizacji. Stanowi ona o komforcie mieszkania i przyszłej wartości naszego lokum. Na naszym blogu w ciągu najbliższych dni będziemy starali się przybliżyć najważniejsze elementy decydujące o wyborze najlepszej lokalizacji. Dziś pierwsza część, w której piszemy m.in. o komunikacji, infrastrukturze i otoczeniu.

Wybór lokalizacji ułatwi analiza elementów, które w zasadniczy sposób warunkują jej atrakcyjność. Są to m.in. najbliższe otoczenie, środowisko, dostępność komunikacyjna, infrastruktura. Właściwa ich ocena gwarantuje w przyszłości nasze zadowolenie z dokonanego wyboru oraz stanowi o wartości inwestycji.

Najbliższe otoczenie – jest równie ważne jak wybór odpowiedniej dzielnicy. Rozpatrując to kryterium, należy wziąć pod uwagę rodzaj okolicznej zabudowy, jej zagęszczenie i wygląd oraz zagospodarowanie terenu wokół. Najbliższe otoczenie wpływa w zasadniczy sposób na nasze zadowolenie z posiadania własnego mieszkania. Jeśli wybieramy mieszkanie na zorganizowanym osiedlu, to możemy być pewni określonej estetyki budynków i przemyślanego zagospodarowania całości terenu. Na osiedlach ogrodzonych istnieje też dużo mniejsze ryzyko ewentualnych dewastacji oraz większe poczucie własności i bezpieczeństwa u mieszkańców. Kupując mieszkanie na nowym osiedlu realizowanym etapowo, trzeba liczyć się z przejściową niedogodnością wynikającą z kontynuowania budowy przez inwestora w momencie, kiedy już zamieszkujemy lokal. Istotna jest również kwestia dostępności mediów w danej lokalizacji lub plany związane z ich rozwojem – wpływa to na przyszłe koszty utrzymania nieruchomości.

Środowisko – każdy z pewnością chciałby zamieszkać w miejscu gwarantującym czyste nieskażone powietrze, dużą ilość przestrzeni, korzystne nasłonecznienie. Nie zawsze warunki te mogą być spełnione, zwłaszcza w dużej aglomeracji miejskiej. Warto jednak w miarę możliwości zapewnić sobie choć minimum komfortu, sprawdzając lokalizację pod względem kryteriów wpływających bezpośrednio na nasze samopoczucie i zdrowie. Sprawdźmy więc kierunek wiatrów, tzn. czy przynoszą ze sobą czyste powietrze z nieskażonych terenów, czy też, przechodząc przez całe miasto, ciągną za sobą liczne miejskie zanieczyszczenia. Zadbajmy też o położenie z dala od głównych arterii komunikacyjnych miasta, zakładów przemysłowych czy innych źródeł zanieczyszczeń i hałasu. To wszystko wpływa na nasze zdrowie. Lokujmy się w pobliżu terenów zielonych, gdzie występuje mniejsze stężenie zanieczyszczeń, a jednocześnie mamy zapewnioną możliwość codziennego wypoczynku.

Komunikacja – dokonując wyboru naszego miejsca zamieszkania, należy mieć na uwadze dojazd do pracy lub innych odwiedzanych przez nas rejonów miasta. Dogodność położenia mieszkania w relacji do miejsca pracy, szkoły, uczelni, centrum miasta, centrów handlowo-usługowych i rekreacyjnych uzależniona jest od dostępności środków komunikacji miejskiej i sieci dróg. Najlepiej wybrać taką lokalizację, która zapewnia dogodną komunikacją, czy to środkami miejskimi, czy też własnym samochodem. Dodatkowo warto przeprowadzić szacunkową kalkulację kosztów przejazdów i rozważyć, czy dopłata do mieszkania lepiej zlokalizowanego pod względem komunikacyjnym nie będzie mniej kosztowna lub porównywalna. Należy w tym względzie mieć na uwadze również czas dojazdu do różnych miejsc w różnych porach dnia i tygodnia. Inaczej pokonuje się te same odległości w tygodniu w godzinach szczytu, inaczej w weekendy. Na wszelki wypadek warto sprawdzić, czy istnieje również dojazd alternatywny.

Infrastruktura – ma zasadnicze znaczenie przy wyborze lokalizacji. Minimum to infrastruktura, która służy zaspokojeniu podstawowych potrzeb człowieka. Różne są potrzeby w tym zakresie w zależności od etapu życia, w którym aktualnie się znajdujemy. Dla osób mających dzieci istotne znaczenie będzie miała dostępność do szkół, przedszkoli, terenów zielonych, placów zabaw, ośrodków zdrowia itp. Dla młodych – zlokalizowanie w pobliżu uczelni, terenów rekreacyjnych czy centrów rozrywki. Innym codzienne życie ułatwi bliskość obiektów handlowo-usługowych. Niezależnie jednak od naszych aktualnych preferencji bogata infrastruktura lub planowany jej rozwój stanowi strategiczne kryterium zawsze  brane pod uwagę przy wyborze lokalizacji.

Przejdź do części drugiej tego artykułu.

Bądźmy w kontakcie

Bądźmy w kontakcie

Archicom w mediach społecznościowych

Jesteśmy tam gdzie Ty. Obserwuj nas, żeby zawsze wiedzieć, co nowego planujemy.

Archicom w obiektywie