Lokalizacja – na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie (cz. 1/3)

Decydując się na zakup mieszkania, kluczową sprawą jest wybór właściwej lokalizacji. Stanowi ona o komforcie mieszkania i przyszłej wartości naszego lokum. Na naszym blogu w ciągu najbliższych dni będziemy starali się przybliżyć najważniejsze elementy decydujące o wyborze najlepszej lokalizacji. Dziś pierwsza część, w której piszemy m.in. o komunikacji, infrastrukturze i otoczeniu.

Wybór lokalizacji ułatwi analiza elementów, które w zasadniczy sposób warunkują jej atrakcyjność. Są to m.in. najbliższe otoczenie, środowisko, dostępność komunikacyjna, infrastruktura. Właściwa ich ocena gwarantuje w przyszłości nasze zadowolenie z dokonanego wyboru oraz stanowi o wartości inwestycji.

Najbliższe otoczenie – jest równie ważne jak wybór odpowiedniej dzielnicy. Rozpatrując to kryterium, należy wziąć pod uwagę rodzaj okolicznej zabudowy, jej zagęszczenie i wygląd oraz zagospodarowanie terenu wokół. Najbliższe otoczenie wpływa w zasadniczy sposób na nasze zadowolenie z posiadania własnego mieszkania. Jeśli wybieramy mieszkanie na zorganizowanym osiedlu, to możemy być pewni określonej estetyki budynków i przemyślanego zagospodarowania całości terenu. Na osiedlach ogrodzonych istnieje też dużo mniejsze ryzyko ewentualnych dewastacji oraz większe poczucie własności i bezpieczeństwa u mieszkańców. Kupując mieszkanie na nowym osiedlu realizowanym etapowo, trzeba liczyć się z przejściową niedogodnością wynikającą z kontynuowania budowy przez inwestora w momencie, kiedy już zamieszkujemy lokal. Istotna jest również kwestia dostępności mediów w danej lokalizacji lub plany związane z ich rozwojem – wpływa to na przyszłe koszty utrzymania nieruchomości.

Środowisko – każdy z pewnością chciałby zamieszkać w miejscu gwarantującym czyste nieskażone powietrze, dużą ilość przestrzeni, korzystne nasłonecznienie. Nie zawsze warunki te mogą być spełnione, zwłaszcza w dużej aglomeracji miejskiej. Warto jednak w miarę możliwości zapewnić sobie choć minimum komfortu, sprawdzając lokalizację pod względem kryteriów wpływających bezpośrednio na nasze samopoczucie i zdrowie. Sprawdźmy więc kierunek wiatrów, tzn. czy przynoszą ze sobą czyste powietrze z nieskażonych terenów, czy też, przechodząc przez całe miasto, ciągną za sobą liczne miejskie zanieczyszczenia. Zadbajmy też o położenie z dala od głównych arterii komunikacyjnych miasta, zakładów przemysłowych czy innych źródeł zanieczyszczeń i hałasu. To wszystko wpływa na nasze zdrowie. Lokujmy się w pobliżu terenów zielonych, gdzie występuje mniejsze stężenie zanieczyszczeń, a jednocześnie mamy zapewnioną możliwość codziennego wypoczynku.

Komunikacja – dokonując wyboru naszego miejsca zamieszkania, należy mieć na uwadze dojazd do pracy lub innych odwiedzanych przez nas rejonów miasta. Dogodność położenia mieszkania w relacji do miejsca pracy, szkoły, uczelni, centrum miasta, centrów handlowo-usługowych i rekreacyjnych uzależniona jest od dostępności środków komunikacji miejskiej i sieci dróg. Najlepiej wybrać taką lokalizację, która zapewnia dogodną komunikacją, czy to środkami miejskimi, czy też własnym samochodem. Dodatkowo warto przeprowadzić szacunkową kalkulację kosztów przejazdów i rozważyć, czy dopłata do mieszkania lepiej zlokalizowanego pod względem komunikacyjnym nie będzie mniej kosztowna lub porównywalna. Należy w tym względzie mieć na uwadze również czas dojazdu do różnych miejsc w różnych porach dnia i tygodnia. Inaczej pokonuje się te same odległości w tygodniu w godzinach szczytu, inaczej w weekendy. Na wszelki wypadek warto sprawdzić, czy istnieje również dojazd alternatywny.

Infrastruktura – ma zasadnicze znaczenie przy wyborze lokalizacji. Minimum to infrastruktura, która służy zaspokojeniu podstawowych potrzeb człowieka. Różne są potrzeby w tym zakresie w zależności od etapu życia, w którym aktualnie się znajdujemy. Dla osób mających dzieci istotne znaczenie będzie miała dostępność do szkół, przedszkoli, terenów zielonych, placów zabaw, ośrodków zdrowia itp. Dla młodych – zlokalizowanie w pobliżu uczelni, terenów rekreacyjnych czy centrów rozrywki. Innym codzienne życie ułatwi bliskość obiektów handlowo-usługowych. Niezależnie jednak od naszych aktualnych preferencji bogata infrastruktura lub planowany jej rozwój stanowi strategiczne kryterium zawsze  brane pod uwagę przy wyborze lokalizacji.

Przejdź do części drugiej tego artykułu.

About Author

Tomasz Sujak

Cała swoją karierę zawodową poświęciłem marketingowi i obsłudze klienta. Natomiast od 14 lat związany jestem z rynkiem nieruchomości i Grupą Archicom. Jestem absolwentem Podyplomowych Studiów Developerskich na Uniwersytecie Warszawskim. Fascynuje się poglądami Adama Smitha, Petera Drucker’a, będąc głęboko przekonanym, iż mechanizmy wolnorynkowe możliwie jak najmniej skrępowane różnymi regulacjami, oraz konkurencja, mają zbawienny wpływ na dobrobyt . Blog Archicomu, to pierwsza moja próba regularnego pisania osobistych doświadczeń związanych z rynkiem nieruchomości, po której spodziewam się wielu ciekawych dyskusji i informacji zwrotnych z rynku.

1 Comment

  1. Zofia N.

    Dla mnie zdecydowanie najistotniejsza mimo wszystko jest komunikacja. Na drugim miejscu otoczenie 🙂