Lokalizacja – na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie (cz. 2/3)

Dziś druga część naszego poradnika, w którym podpowiadamy jak wybrać najlepszą lokalizację. Tym razem doradzimy, na co zwrócić uwagę, gdy pojedziemy na miejsce wybranej inwestycji, oraz jak prawidłowo czytać plan zagospodarowania.

Pojechać na miejsce i popytać
Przyszłe miejsce zamieszkania najlepiej odwiedzić kilkakrotnie, w różnych porach dnia i tygodnia. Dzięki wizji lokalnej zyskamy sporo informacji. Przede wszystkim zorientujemy się w terenie, najbliższym otoczeniu, w możliwościach dojazdu np.
–    czy są korki w godzinach szczytu,
–    jak dużo czasu zajmuje nam dojazd do i z miejsca pracy, bądź do innego z ważnych dla nas miejsc
–    jak rozwiązana jest sprawa komunikacji miejskiej (ilość i dostępność środków komunikacji, szybkość dojazdu, częstotliwość itp.),
–    jaki charakter zabudowy dominuje w okolicy,
–    czy jest odpowiednio rozbudowana infrastruktura ze wszystkimi interesującymi nas funkcjami (np. szkoła, przedszkole, służba zdrowia, tereny rekreacyjne, centra handlowo-usługowe) lub możliwość sprawnego dojazdu do nich.

Będąc na miejscu można pokrótce zorientować się czy okolica jest cicha, spokojna i bezpieczna. Otoczenie w miarę nowych i zadbanych zabudowań sugeruje większe bezpieczeństwo oraz że będziemy mieli do czynienia z podobnym pokrojem osób tam mieszkających, którym zależy na wyglądzie swoich posesji. Naszą wstępną opinię zbudujemy sobie już na podstawie wizji lokalnej. Niemniej jednak cenna okaże się opinia na temat dzielnicy z różnych źródeł – warto zatem popytać znajomych, mieszkańców, biura nieruchomości, a nawet sprzedawcy w sklepie, kiosku lub od policjanta.

Sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania
Koniecznie należy zajrzeć też do miejscowego planu zagospodarowania (czy teren objęty jest planem miejscowym można sprawdzić np. w internecie na stronie www.wroclaw.pl) w celu sprawdzenia, jakie są planowane w okolicy działania i czy będą one miały wpływ na radykalną zmianę obecnego stanu rzeczy. Istotne jest, czy w miejscu przyszłego zamieszkania planowane są znaczące węzły komunikacyjne miasta (np. obwodnica, autostrada), co stanowić może zarówno atut jak i wadę danej lokalizacji. Jeśli przebiegać będą w niewielkiej odległości od naszego lokum, stanowić mogę dość znaczącą uciążliwość z powodu hałasu, zanieczyszczeń środowiska, wynikających z natężonego ruchu. Gdy natomiast odległość jest większa, a dodatkowo dzieli ją obecność innych budynków, możemy docenić zalety takiego położenia w postaci sprawnego dojazdu w różne części miasta. Jeśli nie ma obowiązującego planu miejscowego planowane przebiegi głównych dróg w mieście można sprawdzić w Biurze Rozwoju Miasta, które zajmuje się określaniem funkcjonalno-przestrzennych kierunków rozwojowych danej aglomeracji. Z planu można uzyskać również informacje odnośnie przyszłej zabudowy na najbliższym terenie, jeśli oczywiście wokół naszego budynku czy osiedla są jeszcze wolne przestrzenie. Warto zasięgnąć wiedzy na temat planowanych przedsięwzięć i wysokości ewentualnej zabudowy, jej funkcji i przeznaczenia. Pozwoli to w przyszłości uniknąć rozczarowania z powodu dyskomfortu spowodowanego np. realizacją obiektów przemysłowych, rozbudowanych centrów handlowych czy usługowych. Ich uciążliwość zależy jednak od osobistych preferencji i kryteriów. Bliskość tego typu obiektów handlowych – usługowych czy rekreacyjnych, może nam z kolei ułatwić codzienne życie – wszystko bowiem będziemy mieć w zasięgu ręki, odpadną uciążliwe i czasochłonne dojazdy.

Pierwsza część cyklu jak wybrać najlepszą dla nas lokalizację znajduje się tutaj. Trzecia i ostatnia część cyklu w najbliższy poniedziałek 27.02.2012.

 

About Author

Tomasz Sujak

Cała swoją karierę zawodową poświęciłem marketingowi i obsłudze klienta. Natomiast od 14 lat związany jestem z rynkiem nieruchomości i Grupą Archicom. Jestem absolwentem Podyplomowych Studiów Developerskich na Uniwersytecie Warszawskim. Fascynuje się poglądami Adama Smitha, Petera Drucker’a, będąc głęboko przekonanym, iż mechanizmy wolnorynkowe możliwie jak najmniej skrępowane różnymi regulacjami, oraz konkurencja, mają zbawienny wpływ na dobrobyt . Blog Archicomu, to pierwsza moja próba regularnego pisania osobistych doświadczeń związanych z rynkiem nieruchomości, po której spodziewam się wielu ciekawych dyskusji i informacji zwrotnych z rynku.