Skip to main content
Porady

Jak urządzić pokój dziecięcy, by rósł razem z dzieckiem?

Wspomnienie własnego pokoju w domu rodzinnym jest jednym z najtrwalszych, niesionym przez całe życie. Własnym dzieciom również chcemy je zapewnić – ofiarować im przestrzeń nie tylko bezpieczną, ale i przyjazną, która towarzyszyć im będzie na każdym etapie dzieciństwa i dojrzewania. Jak urządzić pokój dla dziecka, by rósł razem z nim? Takie pytanie zadaliśmy pracowni projektowania i realizacji wnętrz KODO.

Urządzanie przestrzeni dla dziecka kojarzy nam się często z filmowymi scenami różowych i niebieskich pokoików z tapetami w kucyki lub samochody, z łóżeczkiem, przewijakiem i mnóstwem zabawek. Tak widzimy pokoje dla noworodka, pamiętajmy jednak, że dziecko spędzi w tym pomieszczeniu wiele lat, aż do opuszczenia domu – w jego aranżacji warto uwzględnić kilka aspektów, które pokażą swoją wagę wraz z upływem czasu, tworząc azyl pamiętany przez całe życie.

Lokator w centrum uwagi

Pierwszą, najważniejszą zasadą w urządzaniu przestrzeni dla dziecka jest jej lokator. Projektowana aranżacja musi do niego pasować – zarówno pod względem praktycznym, jak i wizualnym. To warunek, który zdecydowanie łatwiej spełnić w przypadku dziecka kilkuletniego. Jednak już na wczesnym etapie życia malucha można przewidzieć kolory przyjazne dla jego otoczenia oraz miejsca sprzyjające zainteresowaniom, które powstaną w przyszłości. Po drugie – dziecko musi czuć się w swoim pokoju dobrze bez względu na wiek – powinien więc być urządzony w sposób, który szybko się nie znudzi, umożliwiając wprowadzanie zmian dopasowanych do często równie zmiennych pasji. Przestrzeń może dojrzewać wraz z dzieckiem bez istotnych przeobrażeń w stałych elementach, poddawać się modyfikacjom przez zmianę dodatków i dekoracji. Aby spełnić te warunki, warto trzymać się kilku ważnych zasad.

Strefy funkcjonalne

Podobnie jak w całych domach czy mieszkaniach, tak i w pokoju dziecięcym niezwykle istotne jest wydzielenie stref funkcjonalnych, przeznaczonych dla różnych aktywności.

“W pomieszczeniu warto przewidzieć kącik sypialny, miejsce z biurkiem i krzesłem, miejsce do przechowywania oraz przestrzeń przeznaczoną do zabawy. Korzystnym rozwiązaniem jest wyraźne oddzielenie ich od siebie – tak, by dziecko od najmłodszych lat uczyło się samodzielnej organizacji własnych przedmiotów, rozrywki i obowiązków. Doskonałym sposobem na wyodrębnienie stref użytkowych będzie w pokoju dziecięcym zastosowanie różnej, choć dopasowanej kolorystyki na poszczególnych ścianach – neutralnej i jasnej w strefie odpoczynku, intensywniejszej w strefie zabawy i nauki.”

Marta MagnowskaArchitekt pracowni KODO

Sprzęty i ich modyfikacja

Każdą ze stref funkcjonalnych warto wyposażyć w sprzęty, które będą pasować do życia dziecka przez kilkanaście lat, będą rosły wraz z nim. Zabudowana szafa czy przestrzenne półki i regały pomieszczą zarówno ubrania i zabawki kilkulatka, jak i książki do nauki czy przedmioty związane z zainteresowaniami nastolatka.

“Już na początku warto uwzględnić ich odpowiednią ilość. Wbrew pozorom, nawet łóżko czy biurko mogą przybrać formy odpowiednie dla wieku dziecka – w aranżacji KODO wykorzystaliśmy pełnowymiarowe łóżko z nietypową ramą, na której można zawiesić zasłony czy inne dekoracje, a w odpowiedniej chwili po prostu ją zdemontować. W ofertach biurek i krzeseł bez problemu znajdziemy te dopasowujące się do wieku dziecka, ze zmienną wysokością czy powiększanym blatem”

Marta MagnowskaArchitekt pracowni KODO

Uniwersalna kolorystyka

Wybór kolorystki do pokoju dziecka to moment, w którym warto odejść o tradycyjnych skojarzeń i wybrać barwy uniwersalne – takie, które w swojej neutralności będą trwałą, wieloletnią bazą do zmiany stylistyki z użyciem różnych dodatków i dekoracji. Jednolite biele, beże i delikatne szarości można przełamać wyjątkiem jednej ściany pokrytej wyrazistym, dopasowanym odcieniem bądź tapetą z abstrakcyjnym wzorem – to zabiegi, które doskonale sprawdzają się w podkreślaniu stref użytkowych pomieszczenia. Energetyzujący motyw urozmaici sferę zabawy, a spokojne odcienie skutecznie ukoją malucha w porze snu i odpoczynku. Podobne zasady dotyczą sprzętów, szczególnie tych w stałej zabudowie – warto wybierać takie ich kolory, które będą odpowiadać przeznaczeniu danej części pomieszczenia oraz – bez problemu wpasują się w inspirowane wiekiem dziecka stylizacje.

Zmienny jak nastrój

W aranżacji mieszkań dużą wagę przywiązujemy do możliwości wprowadzania zmian – związanych z naszym nastrojem, pasjami czy upodobaniami estetycznymi. Pozwólmy na to również dziecku, dając mu przestrzeń, którą będzie można dowolnie modyfikować. Przestrzeń, w której odnajdzie się kilkulatek i nastolatek – świat poddający się przeobrażeniom, bezproblemowo mieszczącym działania i zainteresowania związane z wiekiem. Neutralna i stonowana kolorystyka, proste w formie i pojemne meble to elementy, które można dowolnie uzupełniać dekoracjami w różnych kolorach, książkami i przedmiotami związanymi z aktualnym etapem w rozwoju dziecka. Urządzając tę przestrzeń, dajmy mu bazę, dobry start, który stopniowo uzupełni własną osobowością i własnymi marzeniami – w pokoju, który będzie rosnąć razem z nim.

Leave a Reply