Jak podłączyć prąd w mieszkaniu?

Jedna z podstawowych rzeczy, bez których remont nowego mieszkania jest niemożliwy! Gdzie załatwić podłączenie licznika? Jakie są formalności? Wszystko to znajdziesz w naszym poradniku!

ODBIÓR MIESZKANIA

Mieszkanie w stanie deweloperskim posiada niezbędne instalacje elektryczne pozwalające doprowadzić prąd do gniazdek. W momencie odbioru mieszkanie nie zawsze jest wyposażone w licznik energii elektrycznej. Jeśli deweloper go nie zamontował – musisz to zrobić samemu.

Po pomoc zwróć się do dystrybutora energii elektrycznej na danym terenie. U niego przepiszesz licznik na siebie, lub umówisz jego montaż.

JAKIE DOKUMENTY ZABRAĆ?

Zanim wybierzesz się do wybranego dystrybutora energii, przygotuj koniecznie:

Kartę Danych Technicznych, czyli tzw. zieloną kartę, którą dostaniesz w trakcie odbioru mieszkania. Dystrybutor odczyta z niej m.in. informacje o typach przyłączy, parametrach jakościowych energii, czy lokalizacji układu pomiarowo-rozliczeniowego.

Akt własności nieruchomości – umowę deweloperską lub akt przenoszący własność poświadczony notarialnie. Na jego podstawie dystrybutor prądu potwierdzi, że jesteś (współ) właścicielem mieszkania. Dzięki temu może zamontować licznik energii elektrycznej.

Dowód osobisty lub paszport – na jego podstawie dystrybutor potwierdzi Twoje dane osobowe.

Pełnomocnictwo – jeśli działasz w imieniu właściciela mieszkania. Na jego podstawie dystrybutor będzie mógł podpisać z Tobą umowę. Pełnomocnictwo nie musi być poświadczone notarialnie. Powinno zawierać dane osobowe pełnomocnika, właściciela mieszkania i podpis właściciela nieruchomości.

Pamiętaj!

W przypadku, gdy właścicielem nieruchomości jest jedna osoba, umowa będzie zawarta na właściciela. W sytuacji, gdy nieruchomość jest współwłasnością – umowa może zostać zawarta na jednego ze współwłaścicieli lub wszystkich.

GDZIE I JAK ZAŁOŻYĆ PRĄD W MIESZKANIU?

Prąd w mieszkaniu jest niezbędny, natomiast sposób jego załatwienia różni się w zależności od miejscowości, w której zamieszkasz.

WROCŁAW: JAK ZAŁOŻYĆ PRĄD W MIESZKANIU DEWELOPERSKIM?

Z kompletem dokumentów zgłoś się do Biura Obsługi Klienta dystrybutora energii elektrycznej. We Wrocławiu jest to:

Tauron Dystrybucja S.A.

  1. Legnickiej 60a
  2. Menniczej 20

Tam podpiszesz umowę dystrybucyjną.

Z podpisaną umową dystrybucyjną możesz udać się do firmy, z którą podpiszesz umowę sprzedaży energii elektrycznej – na rynku działa ich kilka. To sprzedawca energii elektrycznej zapewni prąd w gniazdkach. Możesz załatwić tę sprawę na dwa sposoby:

– zwrócić się z tym do dystrybutora. Zawierając kompleksową umowę, rachunki za prąd i korzystanie z sieci dystrybucyjnej otrzymasz na jednej fakturze.

– zdecydować się na usługi konkurencji działającej w mieście. Wówczas otrzymasz dwie faktury – jedną od dystrybutora, drugą od sprzedawcy energii elektrycznej.

Kwestie związane z prądem możesz załatwić online. We Wrocławiu oszczędzisz sporo czasu, wybierając się do nich osobiście.

Decyzję pozostawiamy Tobie.

Pamiętaj!

Kwestie prądu możesz załatwić w dowolnym punkcie dystrybutora lub online. Jeśli mieszkasz w innym mieście niż to, w którym zlokalizowane jest Twoje przyszłe mieszkanie – nie ma problemu.

ILE ZAJMUJE MONTAŻ LICZNIKA ENERGII ELEKTRYCZNEJ?

Sam montaż licznika nie trwa długo, ale po zawarciu umów przyjdzie Ci czekać na montera. Maksymalnie trwa to do 14 dni, w zależności od obłożenia pracowników dystrybutora. Najczęściej w ciągu 4-6 dni monter zapuka do Twoich drzwi.

W trakcie montażu musisz być obecny w mieszkaniu. Po jego zakończeniu podpiszesz protokół i sprawdzisz, czy licznik został podłączony prawidłowo.

Mając dostęp do prądu, możesz ruszać z wykańczaniem swojego nowego mieszkania!

 

About Author

Archicom