Darowizna pieniężna na zakup mieszkania dla dziecka – co warto wiedzieć?

Wielu rodziców chce wspomóc swoje dzieci w zakupie ich pierwszej nieruchomości. Rady i doświadczenie starszego pokolenia nie mają wartości materialnej. Inaczej jest ze wsparciem finansowym. Tu czeka nas gąszcz przepisów i zasad, dzięki naszemu poradnikowi nie zapłacisz podatku od mieszkania kupionego dla dziecka.

Darowizna pieniędzy na zakup mieszkania

Dysponujący kwotą zaspokajającą część wartości nieruchomości mogą skorzystać z rozwiązania jakim jest darowizna pieniężna na mieszkanie. Oczywiście pojawia się wówczas pytanie o podatek od darowizny na cele mieszkaniowe od rodziców. W zależności od wysokości wsparcia jakim chcemy podzielić się z dziećmi będzie trzeba spełnić różne wymagania, aby uniknąć zapłacenia podatku.

Darowizna pieniężna dla dziecka do 9637 zł

Zgodnie z ustawą1 darowizna pieniężna w kwocie do 9.637 zł od każdego z rodziców (czyli w sumie może to być 19.274 zł) na zakup mieszkania jest całkowicie zwolniona z podatku i nie trzeba jej nigdzie zgłaszać. Przekazania pieniędzy najlepiej dokonać w formie przelewu lub wpłaty na konto bankowe dziecka.

Darowizna na mieszkanie powyżej 9637 zł

Dysponujący większą gotówką rodzice również nie zapłacą podatku w przypadku darowizny dla dziecka. Tu natomiast należy spełnić dwa warunki, aby darowizna od rodziców na cele mieszkaniowe była zwolniona z podatku:

  • Darowizna pieniężna dla dziecka musi być potwierdzona umową – nie trzeba jej sporządzać u notariusza – umowa spisana na kartce papieru, w której rodzic zobowiązuje się do przekazania pieniędzy, a dziecko do ich przyjęcia w zupełności wystarcza.
  • Wpływ Darowizny środków pieniężnych od rodziców musi być udokumentowany. Najlepiej dokonać przelewu lub wpłacić gotówkę w banku – wówczas będziemy posiadać dowód wpłaty. Specjaliści z Urzędu Skarbowego zalecają zatytułowanie przelewu/wpłaty w sposób jednoznacznie określający cel, na jaki przeznaczone zostaną środki, np. „darowizna dla syna na zakup nieruchomości”
  • Obdarowany (dziecko) musi w ciągu 6 miesięcy od daty wpłynięcia darowizny zgłosić fakt otrzymania środków w Urzędzie Skarbowym. Służy temu druk SD-Z2, który można pobrać tutaj. Wypełniony formularz, wraz z potwierdzeniem przelewu i kopią umowy, dostarczyć do Urzędu Skarbowego – osobiście lub listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

Darowizna na mieszkanie bezpośrednio na rachunek dewelopera

Rodzice mogą również dokonać darowizny na rzecz dziecka bezpośrednio na konto dewelopera2.

Zakup mieszkania dla dziecka

Najprostszym i najszybszym sposobem wsparcia jest kupienie mieszkania przez rodziców, a następnie przekazanie go dzieciom w formie aktu notarialnego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami rodzicom przysługuje wówczas zwolnienie z podatku wobec osób najbliższych. To wygodne rozwiązanie, które pozwoli oszczędzić czas i nerwy, bo wszelkich formalności z Urzędem Skarbowym dopełni za nas Kancelaria Notarialna.

Czym kierować się w wyborze nieruchomości?

Warto zastanowić się jakie są obecne i przyszłe oczekiwania naszego dziecka. Jakie są jego plany zawodowe i rodzinne? Czy jest to mieszkanie na kilka lat, czy raczej na całe życie? Jaki tryb życia prowadzi – woli spędzać czas aktywnie czy jest raczej domatorem? Czy przysługuje mu rządowe wsparcie na zakup pierwszej nieruchomości? Jakie perspektywy inwestycyjne będzie miała nieruchomość w przyszłości? We wszystkim pomoże doświadczony Doradca Klienta, który bezpłatnie pomoże w dokonaniu wyboru.

Więcej o wyborze nieruchomości w Poradniku „Kupno mieszkania krok po kroku„.

 

1 Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn
2 interpretacja ogólna ministra finansów (numer interpretacji PL/LM/834/10/ BNJ/12/41

About Author

Jakub Janz

ur. w 1989r. w Lwówku Śląskim, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Z zawodu urbanista, z powołania marketingowiec. W trakcie swojej kariery zawodowej zdobywał doświadczenie pracując w telewizji, prasie, a nawet w urzędzie. Prywatnie pasjonat kina - zarówno jako widz, jak i reżyser krótkich form.