Czym jest osiedle społeczne?

Tempo życia wrocławian znacznie wzrosło na przestrzeni ostatnich lat. Presja robienia wszystkiego szybciej sprawia, że mamy coraz mniej czasu dla siebie. Konsekwencją zmiany trybu życia jest poszukiwanie ofert kompleksowych, znacznie wykraczających poza cztery ściany własnego „M”. Prócz dostępu do usług i edukacji w pobliżu, chcemy trenować na osiedlowym fitness i trasach rekreacyjnych przed domem, odpoczywać na łonie przyrody tuż za progiem mieszkania i zacieśniać sąsiedzkie więzi. Wrocławianie mają dość anonimowości, chcą nawiązywać prawdziwe relacje i cieszyć się z każdej wolnej chwili spędzonej wśród przyjaciół. Wspólnie rozwiązywać problemy i walczyć o rozwój przestrzeni wokół osiedla.

Osiedle społeczne – wszystko w zasięgu ręki

osiedle-spoleczne-archicom-2

Poszukujący nowego mieszkania często zadają sobie pytanie „co to jest osiedle społeczne?” Otóż budowanie osiedli społecznych to przede wszystkim odpowiedź na zmieniające się potrzeby wrocławian. Wszystko zaczyna się od architektury i realizowanych na osiedlu mieszkaniowym funkcji. Chcąc ułatwić sąsiedzkie spotkania projektanci kładą nacisk na przyjazne przestrzenie wewnątrz osiedla – place zabaw, gdzie najmłodsi mogą się wyszaleć, a ich mamy porozmawiać; osiedlowy fitness, w którym sąsiedzi wspólnie dbają o formę i kluby mieszkańca, gdzie w sąsiedzkim gronie można spędzać czas. Szczególną wagę przywiązują do wielkości osiedli mieszkaniowych, ich skala ma zapewnić bezpieczeństwo i swobodę użytkowania. Przestrzenie wspólne powinny wypełniać miejsca do rekreacji – ścieżki rowerowe czy boiska, aby mieszkańcy mieli do dyspozycji jak najbogatszą ofertę spędzania czasu wolnego. Spajaniu lokalnej społeczności sprzyja również skala budynków – w niskiej i kameralnej zabudowie możemy mieć pewność, że wszystkich z okolicy znać będziemy przynajmniej z widzenia. Osiedla społeczne cechuje również nierozerwalny związek z naturą – parki, rzeka, przestrzenie wspólne – wszystko to tworzy przyjazny klimat. Obcowanie z przyrodą na osiedlu nie ogranicza się do flory. Spotkać można zarówno właścicieli z czworonogami, z którymi zawsze jest gdzie pospacerować, jak i dzikie zwierzęta – bobry, wydry, sarny czy bażanty. Głównym celem osiedli społecznych jest jednak tworzenie wzajemnych relacji pomiędzy ludźmi, świadomość że każdy mieszkaniec ma wpływ nie tylko na swoje mieszkanie, ale i na całą otaczającą go przestrzeń

Odkrywamy sąsiedztwo na nowo

osiedle-spoleczne-archicom-3

Idea osiedli społecznych sprawdza się. Wskazuje na to rosnące zainteresowanie osiedlami Olimpia Port czy Słoneczne Stabłowice. Nadodrzańskie pomosty, rozległy park z placem zabaw, wielofunkcyjne boiska, zielone tereny rekreacyjne wokół czy własna plaża – to elementy wyróżniające osiedla Archicomu na mapie mieszkaniowej Wrocławia. Z pewnością rozwiązania znane z osiedli Ogrody Hallera i Cztery Pory Roku będą charakteryzować coraz więcej nowych osiedli we Wrocławiu.