Archicom złożył prospekt emisyjny w KNF

Data publikacji: 2015-09-28

Archicom („Spółka”, „Grupa”), deweloper będący od kilku lat liderem na wrocławskim rynku mieszkaniowym, zrobił pierwszy krok w drodze na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka, w związku z planowaną ofertą publiczną akcji (IPO), złożyła 24 września prospekt emisyjny w Komisji Nadzoru Finansowego.

Środki pozyskane na rynku kapitałowym Archicom chce przeznaczyć na dalszy rozwój działalności.
– Mamy już ugruntowaną pozycję na rynku wrocławskim, ale nie zamierzamy na tym poprzestać. Dynamiczny rozwój Wrocławia i związany z tym popyt na nowe mieszkania oraz powierzchnie biurowe tworzą dla nas przestrzeń do dalszego wzrostu na rynku wrocławskim. Rozważamy także wejście z naszymi projektami do innych dużych miast Polski – mówi Dorota Jarodzka-Śródka, prezes Archicomu. – Korzystaliśmy już z możliwości, jakie daje sektor finansowy emitując obligacje notowane na rynku Catalyst. Teraz chcemy zadebiutować na rynku głównym warszawskiej giełdy. Liczymy, że nasz unikatowy model biznesowy mocno oparty na aspekcie architektonicznym, a także skala naszej działalności, zainteresują inwestorów. Chcemy wraz z nimi budować wartość Archicomu – dodaje prezes Jarodzka-Śródka.

Spółka Archicom rozpoczęła swoją działalność jako studio projektowe. Dziś to jedyna wrocławska firma deweloperska z własnym biurem architektonicznym, pionem realizacji inwestycji i działem obsługi klienta, oferująca mieszkania, apartamenty, lofty i budynki biurowe. – Od początku istnienia firmy zakładaliśmy, że najlepszą drogą do zaspokojenia potrzeb klientów jest spełnienie ich oczekiwań o zamieszkaniu w miejscach atrakcyjnych, ale także zaprojektowanych w sposób kompleksowy. Stąd w ostatnich latach planujemy, projektujemy i realizujemy głównie osiedla społeczne, kładąc szczególny nacisk na przemyślane zagospodarowanie przestrzenne w aspekcie architektoniczno-krajobrazowym, jak i zapewnienie na terenach osiedli funkcji gwarantujących mieszkańcom odpowiednią jakość życia – wyjaśnia Dorota Jarodzka-Śródka.

O Archicomie

Spółka Archicom, obecna na rynku od blisko 30 lat, zrealizowała już ponad 150 obiektów, w tym budynki mieszkalne, hotele i biurowce. Obecnie realizuje zarówno duże osiedla (jak „Olimpia Port” o docelowej liczbie blisko 2500  mieszkań czy „Cztery Pory Roku” zaplanowane na około 2000 mieszkań z możliwością dalszego rozwoju osiedla), jak również bardziej kameralne budynki (m.in. „Spirala Czasu” – budynek na terenie modelowego osiedla Nowe Żernik, z 70 mieszkaniami), postindustrialne „Lofty Platinum” czy inwestycje z sektora premium (takie jak „Ogrody Hallera” z ponad 500 apartamentami).

W roku 2014 Archicom sprzedał 520 mieszkań, a w pierwszym półroczu 2015 – 280, co powoduje, że Grupa jest liderem wrocławskiego rynku mieszkaniowego już trzeci rok z rzędu. Na początku tego roku w ofercie Archicomu znajdowało się 800 lokali w najpopularniejszych dzielnicach Wrocławia, a we wrześniu 2015 r. liczba ta wzrosła do 1 000. Oprócz rynku mieszkaniowego, Grupa jest także aktywna na rynku nieruchomości komercyjnych. Archicom zrealizował 5 projektów biurowych, z czego trzy biurowce zostały sprzedane polskim i zagranicznym funduszom inwestującym w nieruchomości, a 2 znajdują się w portfelu Grupy. Najemcami biurowców są znane polskie i międzynarodowe firmy. W lutym 2015 r. Grupa sprzedała irlandzkiemu funduszowi GNT kolejny biurowiec klasy A „West House 1B” (wybudowany w latach 2012-2014).

W 2014 r. Archicom wypracował 128,7 mln zł przychodów i 37,9 mln zł zysku netto – odpowiednio o 11% i 34% więcej niż rok wcześniej. Kapitał własny przekraczający 250 mln zł gwarantuje stabilność finansową spółki.

Kontakt dla mediów:

Jakub Rutkowski
Tailors Group
Tel: 603 33 40 68
E-mail: jrutkowski@tailorsgroup.pl
Patryk Wasilewski
Tailors Group
Tel: 695 08 00 61
E-mail: pwasileski@tailorsgroup.pl

Zastrzeżenie prawne

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji o nabyciu papierów wartościowych spółki Archicom S.A. („Spółka”). Prospekt („Prospekt”)  przygotowany w związku z planowaną ofertą publiczną akcji Spółki oraz ich dopuszczeniem i wprowadzeniem do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie („GPW”) będzie jedynym prawnie wiążącym dokumentem zawierającym informacje o Spółce oraz ofercie publicznej papierów wartościowych Spółki („Oferta”). Spółka będzie mogła przeprowadzić Ofertę po zatwierdzeniu Prospektu przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą organem nadzoru nad rynkiem kapitałowym w Polsce, oraz jego publikacji. W związku z Ofertą oraz dopuszczeniem i wprowadzeniem papierów wartościowych Spółki do obrotu na GPW, Spółka udostępni Prospekt na swojej stronie internetowej (archicom.pl).

Powrót do aktualności