Skip to main content

Nadzór inwestorski. Inwestycja pod lupą od planowania, po odbiór kluczy

Obowiązek kontroli obiektów i procesów budowlanych w postaci nadzoru inwestorskiego to dla wielu enigmatycznie brzmiące pojęcie. Jerzy Kozłowski, Dyrektor Zarządzania Jakością w Archicomie opowiada, na czym ten nadzór polega i jakie praktyczne korzyści niesie dla kupujących mieszkanie.

– Czym tak naprawdę jest nadzór inwestorski w procesie realizacji?

– Zadania związane z kontrolą obejmują bardzo szeroki wachlarz – od etapu przygotowania budowy, przez wyposażenie mieszkania, aż po sprawdzenie, czy choćby nasadzenia są wykonane tak, by na osiedlu było zielono przez cały rok. Budowlany proces inwestycyjny wymaga doskonałego planowania,  koordynacji wielu branż i to na każdym etapie planowania, projektowania i budowy.

W wielkim skrócie nadzór inwestorski jest kontrolą synergii tych działań. Gospodarka wolnorynkowa i konkurencja stawia wysokie wymagania wszystkim producentom, w tym również deweloperom. Archicom jest zdeterminowany, by sprostać wymaganiom rynku pod względem jakości. To w końcu nasze obietnice składane Klientom, z których staramy się wywiązać najlepiej jak potrafimy.

– Jak to więc wygląda w Archicomie?

– Nasza kontrola jakości nie ogranicza się tylko do działalności  inspektorów. Mamy cały dział kontroli jakości i działania raportujemy bezpośrednio do Zarządu. Rolą działu jest weryfikacja zgodności informacji dla klienta (głównie opisu technicznego)  z tym, co jest zawarte w projekcie. W toku realizacji inwestycji sprawdzamy zgodność już bezpośrednio na budowie. Właśnie dzięki temu nasz Klient ma pewność, że to, na co się umawia przy zakupie, jest tym, co dostanie przy odbiorze.

Niezależnie od wymagań formalnych i decyzji podanej w udzielanym pozwoleniu na budowę, przyjęliśmy w Grupie Archicom zasadę powoływania nie tylko inspektora robót ogólnobudowlanych, ale również innych inspektorów branżowych, którzy sprawują w imieniu inwestora nadzór nad kluczowymi dla prawidłowej realizacji przedsięwzięcia branżami. Mowa tu o obszarze ogólnobudowlanym, sanitarnym, elektrycznym, niskoprądowym, a także robotach drogowych. Dodatkowo, korzystamy z usług specjalistów w sektorze zieleni i robót gruntowych.

– Co konkretnie zostanie skontrolowane w moim mieszkaniu?

– Sprawdza się wszystkie elementy mieszkania przekazywanego klientowi w standardzie deweloperskim (w Archicomie jest to standard nieco wyższy niż przyjęło się definiować na rynku). Zaczyna się od kontroli jakości ścian, sprawdza się szczelność izolacji i odpowiednie zabezpieczenie instalacji pod względem bezpieczeństwa ich użytkowania np. gniazdek, przeciwpożarowych. Inspektor weryfikuje też atesty na zainstalowane urządzenia, sprawdza jakość użytych materiałów, np. stali, cegieł, próbek betonu. Do jego zadań należy też upewnienie się, że w okresie zimy nie powstaną tak zwane mostki termiczne. To gwarantuje, że użytkownikowi mieszkania będzie ciepło i nie będzie przy tym zużywał zbyt dużo energii na ogrzanie pomieszczeń.

– To brzmi znajomo z tym, co dzieje się podczas odbioru mieszkania.

– Zgadza się. Inspektorzy dokonują odbiorów lokali, a tym samym mają wielki wpływ i swój udział w końcowym wyniku przedsięwzięcia. Sukces inwestora staje się więc sukcesem naszego klienta, który oczekuje również odpowiedniej jakości za wpłacone pieniądze. Staramy się, aby w tej mierze spotkała go satysfakcja.

– Czy istnieje proces budowlany bez usterek?

– W praktyce jest to stan rzadko osiągalny. Czynnik ludzki jesteśmy w stanie kontrolować i doskonalić, ale istnieją też inne zagrożenia – na przykład zależności procesu budowlanego od aury.  To tłumaczy, dlaczego w praktyce proces nie może być całkowicie bezusterkowy. Ale dobrze dobrany i  pracujący zespół inspektorów nadzoru może wspomóc inwestora praktycznie na każdym etapie inwestycji i zwiększyć w decydujący sposób szanse na uzyskanie oczekiwanej, wysokiej jakości. Grupa Archicom jako inwestor przekonuje się o tym każdego dnia.

– Mówiliśmy o korzyściach dobrego nadzoru dla Klienta, a jaką wartość ma on dla podwykonawców?

Prace są odbierane bardzo skrupulatnie. Dla wykonawców ma to fundamentalną zaletę –  mają oni zwiększone bezpieczeństwo, że ich praca jest dobrze sprawdzona i w przyszłości nie będą narażeni na zbyt duże roszczenia. To między innymi dlatego wykonawcy tak chętnie wykonują dla nas prace i chętnie chwalą się, że ich zleceniodawcą jest Archicom. Dla nas z kolei, to ich zadowolenie jest równie cenne, jak rekomendacje naszych klientów.

– Dziękuję za rozmowę.

A jaki jest tego efekt?

Zapraszam do obejrzenia filmu z odbioru mieszkania na Osiedlu Cztery Pory Roku:

Bądźmy w kontakcie

Bądźmy w kontakcie

Archicom w mediach społecznościowych

Jesteśmy tam gdzie Ty. Obserwuj nas, żeby zawsze wiedzieć, co nowego planujemy.

Archicom w obiektywie