Skip to main content

Co może oznaczać standard wykończenia mieszkania. cz. 2 z 3

Nie tylko wykończenie samego lokalu.

Przy podejmowaniu decyzji odnośnie wyboru konkretnej oferty skupiamy się przede wszystkim na naszym przyszłym mieszkaniu. Równie ważne jest jednak zakres i jakość wykończenia części wspólnych. Sprawdzając więc daną ofertę pod kątem wykończenia przedmiotu umowy, należy przeanalizować nie tylko standard wykończenia nabywanego lokalu, ale też samego budynku oraz zagospodarowania terenu. Wszystkie te elementy decydują o jakości oferty i cenie m2. Deweloper powinien w umowie przedwstępnej określić pełen zakres wykończenia całej inwestycji wraz ze specyfikacją materiałową. Różnice bowiem w standardzie wykończenia w różnych firmach deweloperskich dotyczą zarówno lokalu, jak i budynku. Dopiero ocena całości wykończenia, włącznie z terenem, ma wpływ na atrakcyjność danej oferty.
Bardzo istotne jest to, jakie materiały zostały użyte do budowy, z czego są ściany, jaka jest konstrukcja budynku, jak rozwiązana jest sprawa izolacyjności termicznej, akustyki i wiele innych elementów. Warto o sposób rozwiązania tych kwestii zapytać dewelopera jeszcze przed zakupem, ewentualnie skonsultować pewne rozwiązania z niezależnym ekspertem. Wykorzystanie nowoczesnych ekologicznych materiałów o podwyższonych parametrach oraz technologii przyjaznych człowiekowi będzie miało w przyszłości wpływ na komfort naszego mieszkania, na to jak będziemy się w nim czuć. Wpływa to również na koszty eksploatacji mieszkania. Na początku, dokonując wyboru, często kierujemy się przede wszystkim ceną, pobieżnie tylko sprawdzając jakość zastosowanych rozwiązań i materiałów. Dopiero później zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że elementy te decydują potem, czy żyje nam się zdrowiej i bardziej komfortowo.
Istotne znacznie ma również zagospodarowanie terenu. To ono stanowić będzie nasze najbliższe otoczenie. Większe możliwości stwarza osiedle złożone z kilku budynków, dodatkowo ogrodzone. Można wówczas wygospodarować miejsca przeznaczone na wypoczynek i rekreację. Istnieje też mniejsze ryzyko ewentualnych dewastacji i silniejsze poczucie własności oraz współodpowiedzialności za całą posesję. Ważny jest przemyślany układ urbanistyczny osiedla z wewnętrznymi drogami, alejkami, dziedzińcami, placami zabaw, małą architekturą gwarantujący dogodną komunikację wewnątrz osiedla i stwarzający miejsca do wypoczynku dla mieszkańców. Dzięki zlokalizowanej przy wjeździe na teren osiedla portierni bądź recepcji w budynku oraz rozmieszczonym na terenie kamerom zwiększony jest poziom bezpieczeństwa na takim osiedlu.

Mieszkać wygodnie i bezpiecznie
Warto sprawdzić, obok specyfikacji materiałów użytych do wykonania budynku, również obecność w ofercie pewnych udogodnień technicznych czy nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Warto przyjrzeć się oferowanym standardom w zakresie instalacji, zwłaszcza niskoprądowym. Chodzi o nowoczesność rozwiązań, uniwersalność instalacji w zakresie możliwości podłączeń różnorodnego sprzętu, usytuowania i ilości gniazdek. Bez telewizji i internetu współczesny człowiek nie może się przecież obejść.
Kupując mieszkanie w obiekcie wykonanym przy zastosowaniu wysokiej jakości nowoczesnych materiałów budowlanych, a do tego wyposażonym w systemy monitoringu, kontroli dostępu, alarmy, własną sieć internetową czy inne instalacje niskoprądowe, z pewnością docenimy szybko zalety takich rozwiązań w postaci zwiększonego poczucia bezpieczeństwa i wygody użytkowania mieszkania. Jeśli deweloper zapewnia nam możliwość doprowadzenia sygnału RTV, TVSAT czy internetu do każdego pokoju, posiada w standardzie dodatkowe rozwiązania zapewniające nam bezpieczeństwo, jak np. rolety, szyby i drzwi antywłamaniowe, instalacje alarmowe z czujkami ruchu i p. poż., warto poważnie rozważyć jego ofertę.
Deweloperzy, aby nas zachęcić do zakupu, oferują coraz to nowe udogodnienia, nie tylko techniczne, ale i użytkowe. Lokal do wspólnego użytku, o którego przeznaczeniu zdecydują mieszkańcy, monitorowana sala zabaw dla dzieci, sala fitness, sauna, siłownia czy nawet basen na terenie osiedla – to rozwiązania, które coraz częściej można znaleźć w ofercie dewelopera. Pamiętajmy jednak, że te wygodne rozwiązania, wpłyną na zwiększenie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej, które w przyszłości będziemy ponosić proporcjonalnie do nabytych udziałów, niezależnie od tego, czy rzeczywiście korzystać będziemy z powyższych udogodnień.
Warto sprawdzić, czy deweloper oferując w cenie sprzedaży, poza zwykłym „standardem deweloperskim”, dodatkowe elementy (m.in. wyżej wymienione), faktycznie je zapewnia, czy tylko stwarza możliwości ich realizacji w przyszłości. Wielu deweloperów deklaruje np. ochronę osiedla, monitoring, alarmy, wideodomofon. Jeśli jednak poznamy szczegóły oferty okazuje się, że zamiast zapewnionych dodatkowych funkcji, wykonane zostaną jedynie fragmenty instalacji, a funkcję ochrony ma dopiero uruchomić wspólnota mieszkaniowa. W efekcie często bywa tak, że jeśli coś z góry nie jest wykonane przez dewelopera, w przyszłości nie funkcjonuje.

przeczytaj 3 część tekstu.

Bądźmy w kontakcie

Bądźmy w kontakcie

Archicom w mediach społecznościowych

Jesteśmy tam gdzie Ty. Obserwuj nas, żeby zawsze wiedzieć, co nowego planujemy.

Archicom w obiektywie